10 postřiků na mšice, které si snadno vyrobíte i doma

,
10 postřiků na mšice, které si snadno vyrobíte i doma

Mšice patří k nejčastějším škůdcům v našich zahradách. Proti mšicím existuje řada chemických přípravků, které lze zakoupit v každém zahradnictví. Můžeme si s nimi poradit i bez chemie. Zkuste si doma sami vyrobit ekologické postřiky.

Jak si vyrobit domácí, ekologické postřiky?

Jakmile se mšice objeví, vytvoří přímo invazi, která během chvíle napáchá nenávratné škody na ovocných stromech, keřích, zelenině a květinách. Často se tak stává, že než zjistíte, že vám zamořili zahradu, již je pozdě. Rychlost množení mšic je opravdu úchvatná, stejně jako jejich přežití. Za rok mají mšice 6–16 generací. Po oplození klade samička vajíčka, z kterých se líhnou pouze okřídlené samičky, které se množí geometrickou řadou. Poslední generace, která se líhne na podzim jsou samečci. Některé druhy mšic jsou opravdu vysoce odolné a postřiky na ně zabírají jen stěží. Zkuste použít některý z domácích prostředků místo prodávaných insekticidů. Přírodní postřiky jsou ekologické a šetrné k přírodě.

Postřik z mléka

Tento bio postřik díky ceně mléka patří k nejdražším. Obyčejné polotučné mléko smíchejte v poměru 1:1 s vodou. Výsledný roztok nastříkejte na napadené rostliny. Druhý den zkontrolujte výsledek. Po použití prostředku je dobré druhý den strom či rostliny opláchnout proudem vody, ale dejte pozor, abyste rostliny nepoškodili.

Česnek

Česnek prý mšicím nevoní, tak proč to nevyzkoušet. Rozmačkejte pár stroužků česneku a rozmíchejte ve sklenici s vodou, nechte vylouhovat a následně aplikujte na rostliny. Druhý den postřik zopakujte. Česnekový postřik by se měl aplikovat až po odkvětu rostlin, jeho aroma může odpuzovat i některé opylovače.

Nálev z kopřiv

Jícha z kopřiv zabírá proti mšicím a dá se použít i jako výborné hnojivo. Ke kopřivám lze přidat i jiné bylinky, které fungují proti mšicím, například pelyněk.
Silnějším roztokem je jícha, která zraje minimálně 3 až 5 týdnů. Kvašení poznáte podle uvolňovaných bublinek a zápachu. Když se bublinky přestanou uvolňovat jícha je hotová. Tuto tmavou zapáchající tekutinu je potřeba před aplikací naředit vodou, alespoň 1:1. Pokud budete jíchu používat jako hnojivo nařeďte ji 1:10.
Nálev si vyrobíte tak, že čerstvé kopřivy zalijete studenou, nebo horkou vodou a necháte louhovat, při použití horké vody je potřeba nechat nálev vystydnout. Poté můžete aplikovat na rostliny.

Nálev z tabáku

Menší množství tabáku a zalijte vroucí vodou a nechte směs vychladnout. Pak ji přeceďte a aplikujte pomocí rozprašovače na mšicemi napadené rostliny.

Nálev z rajčatových listů

Listy rajčat obsahují alkaloidy, které účinně hubí hmyz. Rajčatové listy nasekejte na jemno a namočte je do studené vody. Nechte přes noc louhovat. Druhý den nálev přeceďte, přidejte trochu nastrouhaného mýdla s jelenem, rozmíchejte a postříkejte směsí postižené rostliny.

Odvar z rebarbory

Na mšice můžete využít také rebarboru. Listy a řapíky nasekejte a povařte ve vodě. Odvar nechte vychladnout. Poté jej sceďte a nalijte do ostřikovače a aplikujte na rostliny.

Rostlinný olej

Ideální postřik proti mšicím, doporučený zahrádkáři, je z oleje a vody. Kuchyňský olej smíchejte s vodou poměrem 1:10. Nalijte do postřikovače, řádně protřepejte, aby se obě složky dobře promíchaly a začněte postřikovat.

Mýdlová voda

Mýdlová voda je jedním z nejúčinnějších prostředků proti mšicím. Nastrouhejte 200 g draselného mýdla do litru teplé vody, rozmíchejte a nechte vychladnout. Mýdlovou vodou stříkejte velice opatrně pouze na napadená místa, abyste nezabili i prospěšný hmyz. Druhý den rostliny postříkejte čistou vodou.

Prostředek na nádobí

Místo mýdla můžete použít i prostředek na nádobí. Do litru vody přidejte 2 lžičky prostředku na nádobí a postupujte stejně jako v případě mýdlové vody.

Ocet

Octový postřik si připravíte jednoduše, přidáním trochu octu do čisté vody. Aplikuje se stejně jako mýdlová voda. Druhý den nezapomeňte rostliny osprchovat čistou vodou.
Mýdlo, ocet a jar lze navzájem kombinovat, jen si dávejte pozor na konzistenci, abyste naopak nevytvořili přírodní herbicid. Pokud použijete příliš silný roztok, listy rostlině zničíte. Dejte si také pozor na zamoření půdy.

Postřiky aplikujte nejlépe ráno, nebo večer, nikdy za horkého slunného dne. Postřiky, které ihned nespotřebujete, uchovávejte v chladném prostředí.

Proti mšicím zasáhněte včas, dokud nejsou přemnožené.
Ve střední Evropě je známo 850 druhů mšic. Postřik, který se rozhodnete aplikovat tak nemusí zrovna na váš druh, který máte na zahradě fungovat. Proto je potřeba zkoušet různé varianty.

Hodnocení 10 postřiků na mšice, které si snadno vyrobíte i doma

Ohodnoťe náš článek 10 postřiků na mšice, které si snadno vyrobíte i doma. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (15 hlasování, průměr: 3,80 z 5)
Loading...

Podobné články k 10 postřiků na mšice, které si snadno vyrobíte i doma

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS