.

5 hlavních přenašečů bakterií v domácnosti

Bakterie jsou přítomné opravdu všude, náš domov není samozřejmě žádnou výjimkou. Některé druhy bakterií mohou být pro naše zdraví velmi nebezpečné. Mezi infekční choroby způsobené bakteriemi patří například – zápal plic, bakteriální úplavice, nebo salmonelóza. Na člověka se choroboplodné zárodky přenášejí poměrně jednoduše. Stačí si po použití toalety špatně umýt ruce a bakterie se jednoduše přenesou, na cokoli člověk sáhne.

Kde bakterie najdeme?

Záchodová místa kupodivu mezi nejšpinavější místa v domácnosti nepatří.

Kuchyň – houbičky na nádobí

Nejlépe se těmto mikroorganizmům daří ve vlhkém a teplém prostředí. Doslova jejich rájem je pak obyčejná houbička na nádobí. Nepomůže ani skutečnost, že na ní nanášíte mycí prostředek. Houbičku byste měli měnit nejlépe každý týden. V meziobdobí můžete šíření bakterií zamezit ním, že houbičku několikrát týdně strčíte do mikrovlnky na nejvyšší výkon. Měňte také často utěrky na nádobí. Vyčistěte dobře pracovní plochu na kuchyňské lince po každé přípravě jídla. Nezapomínejte na dřez, bakterie ze zbytků masa i dalších potravin se ve dřezu i odpadu velmi rychle množí. Pravidelnou péči věnujte i kuchyňským prkénkům. Horká voda nepomůže, s bakteriemi si poradí například ocet.

Koupelna – zubní kartáček

Mnoho bakterií najdete i na toaletě a v koupelně. Na toaletě pak nesmíme zapomenout nejen na prkénko, ale i na splachovadlo a WC kartáč. Řada domácností má záchod spojený s koupelnou, pokud nesklápíte před každým spláchnutím prkénko fekálie vyletí do vzduchu a bakterie sedají všude kolem i na zubní kartáček. Umývat kartáček teplou vodou před každým čištěním zubů nepomůže. Podle odborníků dokážou bakterie mezi štětinami přežít až dva dny. Kartáček je třeba po čištění zubů pořádně propláchnout pod tekoucí vodou a nechat usušit v kelímku hlavou nahoru. Pravidelně čistěte i nádobu na kartáček, ve které se mohou bakterie usazovat. Kartáček by neměl být umístěný v bezprostřední blízkosti toalety a je nutné ho pravidelně měnit. Zvýšenou pozornost věnujte nejen záchodové míse, ale také podlaze na toaletě. Hodně bakterií se ukrývá také v ručnících, dbejte na to, aby ručníky mohly po použití vždy dobře proschnout. Pokud se umyjete a necháte schoulený ručník na místě a nepověsíte ho, díky vlhkosti se může stát útočištěm bakterií.

Pračka

Pozornost věnujte i pračce. Mohou v ní zůstávat mikroorganismy a rozkládat se. Střevní bakterie, které zůstávají na spodním prádle, většinou nezlikviduje ani prášek na praní, a tak se často usadí v bubnu pračky. Špatné je i to, pokud necháte v pračce vyprané prádlo déle než čtvrt až půl hodiny. Pračku je potřeba pravidelně čistit ať už přípravky na čištění praček, nebo samotným octem. Po každém vyprání nechte otevřená dvířka, aby mohla pračka pořádně vyschnout.

Ložnice

Největší zásobárnou roztočů je ložnice, kde se vyskytuje až 80 % těchto mikroorganismů. Odtud se šíří do celého bytu. Nejvyšší podíl na tomto množství má matrace, za ní následují polštáře a přikrývky. Roztoči vyvolávají onemocnění alergeny obsaženými ve výměšcích, nejškodlivější je pro nás jejich vdechování. Jak jejich řádění eliminovat? Ložní prádlo je vhodné vyprat alespoň jednou za týden až deset dní, a to na nejvyšší možnou teplotu. Matraci čas od času pořádně vysát, proklepnout a vyvětrat ideálně na slunci. Přímé sluneční paprsky parazitům nesvědčí. Stejně tak postupujte s polštářem a přikrývkou.

Klávesnice

Počítačová klávesnice je živnou půdou pro bakterie. Na ní ulpívá spoustu prachu a někdy i drobků, pokud u počítače rádi jíte, tohle je pro bakterie hotový ráj. Vytřepte občas smetí z klávesnice nebo použijte k odstranění nečistot vysavač. Jednou za týden otřete klávesnici vatovým tampónem s technickým lihem. Na monitor použijte vlhčené ubrousky přímo určené k ošetření monitoru, nebo použijte vlhký jemný hadřík z mikrovlákna.

Ohodnoťte článek o pěti hlavních přenašečích bakterií v domácnosti

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS