Aby broušení byla hračka, aneb jak vybrat pásovou brusku

,
Aby broušení byla hračka, aneb jak vybrat pásovou brusku

Potřebujete rychle a efektivně obrousit spoustu dřeva nebo kovu? Smirkový papír už nepostačuje, nastal čas povolat do služby moderní elektrické náčiní. Stále větší přízeň profesionálů i domácích kutilů si získávají pásové brusky navržené pro co nejvyšší rychlost hrubého broušení. Klíčová kritéria pro jejich výběr rozebereme v následujícím textu.

Kolik Wattů máš, tolik práce vykonáš

Nic nehraje u nákupu elektrického nástroje větší roli než příkon motoru. Vyplývá z něj jak cena, kterou zaplatíte za provoz, tak i síla, s níž můžete počítat. Skutečný výkon výrobci bohužel až na výjimky neuvádějí. Vystačit si tak musíte s vědomím, že roste spolu se zvyšujícím se příkonem.

Plánujete zakoupit solidní nástroj do domácí kutilské výbavičky? Skvěle poslouží motor o příkonu 800 W. Profesionálové naproti tomu potřebují Wattů alespoň 1 200, aby jejich práce byla dostatečně rychlá a efektivní. V řemeslnických dílnách potom nacházejí uplatnění stolní modely o příkonu přesahujícím 2 000 W určené ke zpracování obrovských kusů materiálu za zlomek času.

Příkon vybírejte s ohledem na šířku brusného pásu, každý milimetr potřebuje ke svému provozu nějakou tu energii. Vyhněte se výrazným disproporcím – zařízení o příkonu 600 W jen těžko utáhne 120mm pás.

Brusivo pro každou příležitost

Chcete drobný pilníček nebo velkoprostorovou brusku? Zvolte odpovídající šířku pásu v rozmezí od 50 do 200 mm. Berte ohled i na zrnitost udávanou písmenem P a číslem. Nejhrubší zrno začíná na P 20, nejjemnější nese označení P 400.

Nemenší roli sehrává i druh zrna. Zatímco korund odvede skvělou práci při opracovávání dřeva, na kov se poohlédněte po zrnu zirkonovém. Brusný materiál nezaměňujte, výsledek bude velice neuspokojivý.

I pásy potřebují občas vyměnit

Plánujete pracovat několik hodin denně bez zbytečných prodlev? Věnujte náležitou pozornost způsobu výměny pásů. Systém by měl být co nejjednodušší, fenoménem dneška jsou rychloupínací systémy, u nichž není zapotřebí žádných klíčů.

Vždy si ověřte, zda pás dobře drží. Je-li špatně napnutý, nebude brousit a hrozí jeho utržení. V extrémním případě takto můžete přivodit zranění sobě nebo okolostojícím.

Bez příslušenství by to nešlo

Výrobci pásových brusek si jsou dobře vědomi, že dnes nestačí do krabice vložit jen přístroj s manuálem. Proto své výtvory obohacují celou řadou zajímavých doplňků. Za zmínku stojí kupříkladu praktický rám napomáhající zvětšit brusnou plochu, případně možnost montáže ke stolu.

Řešíte neustále problém s odlétávajícími pilinami a prachem? Jistě nepohrdnete speciální nádobou pro jejich ukládání či možností připojení externího odsávání. Vzhledem k poměrně agresivnímu charakteru broušení neopomínejte ani adekvátní ochranné pomůcky jako jsou rukavice, brýle nebo sluchátka na uši.

Hodnocení Aby broušení byla hračka, aneb jak vybrat pásovou brusku

Ohodnoťe náš článek Aby broušení byla hračka, aneb jak vybrat pásovou brusku. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 4,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Aby broušení byla hračka, aneb jak vybrat pásovou brusku

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS