Chraňte svůj majetek a pořiďte si domácí alarm

,
Chraňte svůj majetek a pořiďte si domácí alarm

V českých domácnostech stále častěji objevuje domácí alarm, který pohlídá prázdný prostor, když zrovna nikdo není doma, před nenechavými zloději. Domovní alarmy jsou navíc díky technologickému pokroku nejen čím dál pokročilejší, ale také dostupnější. Domovní alarmy už dávnou nejsou výsadou bohatých lidí nebo komerčních objektů. V dnešní době je používají i obyčejní lidé, pohybují se v různých cenových relacích, můžete je pořídit od 400 korun, jiné i za více než šest tisíc korun. Jaké druhy jsou k dostání a které parametry zohlednit? Máme pro vás stručný přehled, na co si dát při výběru pozor.

Jak vybrat vhodný domácí alarm

Mnoho majitelů nemovitosti podceňuje zabezpečení nemovitosti a začne se o něj zajímat, až když dojde k loupeži. Podle odborníků se ale investice do domovního alarmu vždy vyplatí. Alarm vám přinese pocity bezpečí a klidu, současně také kvalitně zabezpečí vaši domácnost a pomůže zabránit vzniku druhotných škod. Díky domácímu alarmu pak snadněji dopadnete pachatele.
Před koupí konkrétního modelu se zamyslete, na co přesně budete alarm používat. Jestli chcete hlídat vzácnou sbírku cenností v pokoji, nebo vnějšek domu třeba i se zahradou. Každý model disponuje určitým počtem čidel a detektorů. Podle toho se odvíjí složitost zabezpečení a cena.

Způsob připojení

Před koupí domovního alarmu byste si měli ujasnit způsob jeho připojení. Existují drátové i bezdrátové domovní alarmy.

Drátové domovní alarmy

Jednotlivé prvky drátových domovních alarmů se mezi sebou propojují drátem. Protože musí být připojený na kabel, je lepší o jeho instalaci uvažovat už ve fázi výstavby či rekonstrukce rodinného domu či bytu. Vyhnete se tak nutnosti dodatečného zabudování lišt na kabely, sekání do zdi či malování. Alternativou je nákup lišt, ve kterých kabely domovního alarmu můžete vést taky, ale budou viditelné na stěnách. Drátovou variantu zapojíte do elektrické sítě a nemusíte se bát jakéhokoli výpadku provozu. Tyto alarmy mají často i záložní baterii na několik dalších hodin provozu, když se dodávka proudu obnoví, záložní baterie se sama zase dobije a nemusíte ji měnit. Největší výhodou drátového domovního alarmu je bezúdržbový provoz a také to, že výměna jednodlivých komponentů nevyjde moc draho.
Na druhou stranu musíte počítat s náročnějšími stavebními úpravami a celkově je pořízení drátového systému dražší než v případě bezdrátových alarmů. V ceně se odrazí i náklady na pořízení lišt, kabelů apod.
Výhody drátového připojení – není nutné měnit baterii, fungují i při výpadku proudu, levný provoz i výměna prvků
Nevýhody drátového připojení – instalace vyžaduje stavební úpravy a více nákladů za propojení a lišty, nelze přemístit

Bezdrátové domovní alarmy

Druhým a častějším řešením jsou bezdrátové domovní alarmy. Bezdrátové alarmy potřebují k provozu pouze baterii a komunikace je zajištěna bezdrátově, což umožňuje libovolné přemisťování konkrétních zařízení. Alarm může mít dosah až 80 metrů. Fungují nejenom s pomocí GSM signálu, ale také Wi-Fi.
Bezdrátový alarm můžete instalovat i do kompletně zařízené nemovitosti. K jeho instalaci není třeba cokoliv sekat. Na druhou stranu je pořizovací cena o něco vyšší, než je tomu u drátové varianty. Vyšší náklady se promítnou i do celkového provozu, protože musíte v pravidelných intervalech měnit akumulátorové články. Bezdrátové alarmy se nedoporučují například na chaty a do jiných méně navštěvovaných objektů. V případě vybití baterií by je neměl kdo vyměnit a alarm by ztratil svoji funkci.
Výhody bezdrátového alarmu – snadná instalace, variabilita umístění, možnost přemístění
Nevýhody bezdrátového alarmu – vyšší cena a nutnost měnit pravidelně baterie

Jednotlivé prvky alarmu

Alarm nepředstavuje pouze jedno zařízení, ale skrývá se v něm hned několik prvků zabezpečovacího systému. Je jen na vás, co všechno si budete chtít pořídit a jak propracované řešení zvolíte. Mezi důležité součásti domovního alarmu patří:
Siréna – je jednou z důležitých částí domovního alarmu. Jakmile přijme signál, začne houkat výrazným tónem. Upozorní okolí, že se něco děje, ale zároveň i případného zloděje, kterého může vystrašit.
Pohybová čidla – zabezpečení, které funguje na principu vyzařovaného tepla, jež vydává každý člověk a zvíře. Jakmile díky tomuto záření dojde ke změně teploty, spustí alarm. Je důležitá správná kalibrace, aby zařízení nespouštěl například váš domácí mazlíček. Zakoupit lze i propracovanější čidla, která dokáží ignorovat domácí mazlíčky, tím se vyhnete spoustě falešných poplachů.
Magnetické detektory – slouží k ochraně dveří a oken, skládá se ze dvou částí, řídicí a magnetické. Pokud jsou oba prvky blízko sebe, je vytvořeno magnetické pole a alarm je v klidu. Jakmile dojde k neplánovanému otevření, magnetické pole se přeruší a alarm spustí. Jejich určitou odnoží jsou detektory rozbití skla, které klasické magnetické verze staví na vyšší úroveň. Ty fungují tak, že dokáží rozpoznat nejenom otevření okna, ale hlavně jeho rozbití. Čidla umí detekovat rozbitou skleněnou plochu už od 1 m².
Hlásiče – jde o doplňková čidla, jsou schopny detekovat nebezpečné plyny, kouř, vlhkost, přítomnosti vody či vibrace.
Kamrery – umožňují pozorovat případný objekt a pomáhají identifikovat pachatele. Hodí se jako doplnění k sirénám, čidlům i hlásičům.

Ovládání

Před pořízením domovního alarmu vás určitě bude zajímat, jak se celý systém zabezpečení dá ovládat. K tomu slouží centrální jednotka s displejem a klávesnicí, ta se vždy umisťujte poblíž vstupních dveří. Tato část domovního alarmu je pak obohacena i o GSM modul, který vám bude posílat SMS zprávy a informovat o spuštěných poplaších a ostatních činnostech. Klávesnice pak slouží pro odkódování či zakódování objektu. Po zakódování domu začíná být v pozoru a hlídá objekt až do té doby, než znovu zadáte předem zvolený kód po příchodu domů. Lze samozřejmě narazit i na jiné varianty ovládání:
Ovládání přes PC – zde je možné ovládání buď přes instalovaný program, nebo prostřednictvím webového rozhraní.
Ovládání přes mobilní aplikaci – řada systémů nabízí aplikaci ke stažení do vašeho mobilního zařízení, telefonu či tabletu. aplikace bývá většinou dostupná jak pro operační systém iOS, tak i Android. Aplikace přidává alarmu funkce jako sledování na displeji telefonu, odemykání prostřednictvím NFC čipu nebo QR kódu, klasické zapnutí a vypnutí alarmu, možnost propojení s dalšími spotřebiči a podobně.

Dálkové ovládání – Prostřednictvím funkčních tlačítek lze alarm nastavit, ale také jej deaktivovat. Propracovanější systémy nabízejí konfiguraci tlačítek.

Funkce alarmů

Časovač – pomocí časovače nastavíte, kdy se má alarm zapnout nebo vypnout.
Paměť na telefonní čísla – lze uložit více čísel, na která budou odesílány SMS zprávy o poplachu a zároveň z nich bude možné řídit centrální jednotku domovního alarmu.
Reproduktory a mikrofony – přístroje vybavené těmito prvky vám umožní zatelefonovat si z alarmu nebo na něj. Zároveň můžete na dálku vystrašit zloděje ve vašem domě, nebo dokonce radit komukoli s odkódováním, pokud bude třeba.
Poplachové zóny – u každého čidla můžete nastavit délku zpoždění, kdy dojde k vyvolání poplachu.

Připojení IP kamery – prostřednictvím kamery vidíte, co se děje právě u vás doma. Některé modely jsou vybaveny i nočním viděním.
Záložní baterie při výpadku proudu – vaše nemovitost bude chráněna i při odstávce elektřiny. Je součástí hlavně drátových domovních alarmů. Její životnost se pohybuje od 5 až do 15 hodin, po opětovném spuštění elektřiny se většinou sama dobije.

Správné rozmístění alarmu

Ovládací klávesnici umísťujte vždy ke vchodovým dveřím. To samé platí i o centrále, kde se sbíhají veškerá data o bezpečnosti. Pokud nedisponujete technickou místností umisťujte centrálu poblíž vchodu. Minimálně ke vstupním dveřím dejte magnetický detektor. V každém pokoji by se mělo nacházet pohybové čidlo umístěné tak, aby snímalo nejenom dveře do pokoje, ale hlavně také okno, odkud může přijít potenciální zloděj. Bezpečnost zvýšíte tím, když na okna aplikujete magnetické detektory. Hlásiče kouře, plynu či vlhkosti rozmístěte do míst, kde takovéto ohrožení hrozí. Hodí se do kuchyně, koupelny, dále do blízkosti krbu či kamen. Sirénu i kamery lze umístit kamkoliv v domě, popřípadě můžete zvolit i venkovní variantu na fasádě objektu.

Nejprodávanější domácí alarmy dle Heureka.cz

Xiaomi Mi Smart Sensor Set 6934177700934

Platinium Bezdrátový domovní GSM alarm s Wi-Fi PG-103

Bentech 10C GSM Alarm bezdrátový

LAMAX Shield 8594175351446

Bezdrátový GSM alarm BENTECH G06 – domovní set, CZ jazyk

Hodnocení Chraňte svůj majetek a pořiďte si domácí alarm

Ohodnoťe náš článek Chraňte svůj majetek a pořiďte si domácí alarm. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Chraňte svůj majetek a pořiďte si domácí alarm

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS