Chyby, které zkracují životnost vaší pračky

Aby vám pračka dlouho vydržela, je potřeba jí věnovat dostatečnou a patřičnou péči. Pračka potřebuje pravidelnou kontrolu a údržbu. Vhodným zacházením a správnou údržbou prodloužíte její životnost. Pračka jako každý jiný spotřebič potřebuje péči. Nikdo nestojí o to, aby se mu uvnitř pračky hromadila nežádoucí plíseň a špína. Odnese to nejen prádlo, ale i vaše zdraví.

Poradíme vám, čeho se vyvarovat.

Pravidelně před praním prádla kontrolujte kapsy. Nežádoucí předměty mohou vaši pračku poškodit.
Vnitřek pračky se nejčastěji poškodí kvůli kovovým předmětům, které zůstaly v kapsách oblečení. Během praní vypadnou do bubnu a povrch podřou. Menší předměty, jako třeba mince, se mohou dostat i do útrob mechanizmu a způsobí podření plastové nádrže. Papírový kapesník, který v kapse přehlédnete, dokáže nadělat také pěknou paseku. Nejen že zanechá žmolky na prádle, ale současně zanáší samotný spotřebič.

Nepřetěžujte pračku

Každá pračka má svou kapacitu. Prádlo musí mít správnou nosnost i místo v bubnu. Tendence jsou spíš takové, že prádlo přihazujete, abyste najednou vyprali co nejvíc prádla. Nejen že se prádlo dostatečně nevypere, nadbytek prádla při odstřeďování neskutečně zatěžuje celý mechanismus pračky.

Praní textilních bot

Boty zbytečně namáhají závěs bubnu. Textilní boty s lepenými podrážkami se po častém praní mohou rozpadnout. Na vině je lepidlo, které nesnese vysokou teplotu a spoje uvolní. Většinou ani výrobci obuvi praní nedoporučují. Pokud se přesto pro praní bot rozhodnete, vložte každou botu do textilního sáčku. Perte na nejnižší teplotu a nízké otáčky. Do bubnu přidejte dva ručníky, které dopady při praní zmírní.

Pračku pravidelně větrejte

Po každém praní potřebuje pračka pořádně vyschnout. Nechávejte po vyprání otevřená dvířka a zásobník na prášek a aviváž. V zásobníku zůstává sliz, který je potřeba pravidelně vymývat. Jakmile uvidíte na zásobnících nečistotu, vytáhněte je, omyjte je pod teplou tekoucí vodou se saponátem a osušte je. Pravidelně kontrolujte gumové těsnění, v záhybech mohou zůstat drobné předměty, chuchvalce vlasů nebo špína. Jednou za čas vyperte naprázdno na nejvyšším stupni s prostředkem na čištění praček, poslouží i půl litru octa, který vlijete přímo dovnitř nebo do zásobníku.

Zanesený filtr

Myslete na čištění filtrů, které brání průniku nečistot a cizího materiálu do vody v pračce nebo do vypouštěcího čerpadla. Pokud je filtr zanesený, čerpadlo má problém nasát vodu a uvnitř pračky vznikají plísně. Filtr je nutné pravidelně čistit, doporučuje se jednou měsíčně. Před vyndáním filtru umístěte pod pračku misku nebo hadr, na zachycení vody až bude z pračky vytékat. Filtr po vyndání zbavte nečistot a propláchněte pod teplou vodou.

Ohodnoťte článek chybách, které zkracují životnost pračky

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasování, průměr: 4,50 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS