Co dělat, když se vám v zimě často rosí okna

,
Co dělat, když se vám v zimě často rosí okna

Zamlžení oken se projevuje hlavně na podzim a v zimě, kdy jsou chladné dny a noci. Neustálé stírání vody z oken je krátkodobým řešením: důležitější je odstranit příčiny, nikoli příznaky. Co znamenají zamlžená okna v domě a jak se s tím vypořádat?

Zamlžená okna v domě – příčina

Pro mnoho lidí jsou zamlžená okna v domě tak častým jevem, že si nedokážou představit jiný scénář pro začátek podzimní / zimní sezóny. Jiní se naopak snaží problém odstranit zvýšením teploty v místnosti, což ne vždy dává smysl. Co je ale příčinou rosení oken? Při ohřívání vlhkého vzduchu v místnosti dochází ke kondenzaci vodní páry. Rozdíl teplot mezi vzduchem a okenní tabulí, která je nejchladnějším povrchem v místnosti, povede ke kondenzaci. To se může stát i v koupelně při sprchování nebo v kuchyni při vaření. V obou případech je zde velké množství vlhkosti, kterou je obtížné pravidelně odvádět. Když spojíme tyto dva prvky, tedy vysokou vlhkost vzduchu a neefektivní větrání, máme recept na zamlžená okna. Samozřejmě to platí pro situaci, kdy jsou okna studená a rozdíl teplot uvnitř a vně budovy je značný.

Regulace vlhkosti v místnosti

Boj proti zamlženým oknům se vyplatí začít kontrolou vlhkosti v místnosti. K jejímu měření můžete použít jednoduchý vlhkoměr nebo elektronickou meteostanici. Správná vlhkost v interiéru se pohybuje od 40 do 60 %. Co dělat, když je vlhkost příliš vysoká? Základem je samozřejmě pravidelné větrání místností, zejména při vaření a před spaním. V dobře postavené budově by neměl být problém udržovat správnou vlhkost. V topné sezóně vlhkost klesá, a proto se mnoho lidí domnívá, že zvýšením teploty v místnosti zabrání zamlžení oken. Právě správné větrání by však mělo dbát na udržení správné úrovně vlhkosti.

Jak snížit vlhkost v místnosti?

Jedním z nejlevnějších řešení je umístit do něj pohlcovač vlhkosti. Jedná se o malý sáček se savým silikátem, který zachycuje vlhkost ze vzduchu a následně ji sráží do nádoby. Jedná se však o neefektivní systém, proto bude ve velmi vlhkých místnostech nutný elektrický odvlhčovač. Je třeba najít příčinu vysoké vlhkosti. Může to být vadné větrání, příliš těsná okna, nevhodně provedené příčky atd. Někdy se vlhkost může dostat do místností kapilárním působením od základů nebo prosakováním přes špatně namontované dřevěné konstrukce.
Vlhkost v bytě si vytváříme i sami při vaření, koupání, zalévání květin, praní a věšením prádla. Při vaření používejte digestoř, které odsaje přebytečné páry ven. Aby vodní pára neutíkala do místnosti, na hrnce používejte poklici. Do koupelny si nainstalujte teplovzdušný ventilátor, který místnost odvětrá a při sprchování zavírejte dveře, aby vlhkost neunikala ven. Vyprané prádlo nesušte ve vlhkých místnostech.

Zkontrolujte stav ventilace

Efektivní větrání v místnosti je nezbytné k odstranění vlhkého, zatuchlého vzduchu z místností. Příliš mnoho vlhkosti vede nejen k zamlžování oken, ale také k opotřebení elektronických zařízení. Přispívá také k rozvoji patogenních mikroorganismů: plísní, hub a bakterií. Ujistěte se tedy, že všechny kanály a mřížky jsou čisté a mechanické ventilátory fungují správně.
Ventilátor nelze instalovat v bytovém domě, tedy v panelovém domě, protože může rušit větrání ostatních bytů. Někdy za nedostatečnou ventilaci nemohou výfukové kanály, ale zdroje čerstvého vzduchu. Je to patrné zejména ve starých budovách s gravitačním větráním, například v panelových domech. Větrání je navrženo tak, aby se vzduch do bytů dostával přes netěsněná okna. Pokud se tedy okna vymění za nová, plně vzduchotěsná, může dojít k nebezpečnému zadnímu průvanu, při kterém je vzduch nasáván výstupními mřížkami.
Jedním ze způsobů, jak se vypořádat se zamlženými okny, je instalace okenních difuzorů. Poskytují čerstvý vzduch uvnitř a zároveň zabraňují pronikání silných poryvů větru. Kvalitní přívody vzduchu regulují přívod vzduchu v závislosti na vlhkosti v místnosti. Automaticky se otevřou při vaření, mytí podlah, sušení prádla nebo jiných činnostech vytvářejících vlhkost. Zvyšování teploty v místnosti nedává příliš smysl, neboť za odvlhčování je zodpovědné vytápění a cirkulace vzduchu, nikoli samotná vysoká teplota. V rodinných domech můžete také gravitační větrání nahradit mechanickým nebo rekuperačním, což je nejúčinnější systém větrání místností.

Větrejte krátce, ale intenzivně

I v zimě je potřeba pořádně větrat. Nenechávejte okna otevřená na ventilačku, to ničemu nepomůže, naopak je potřeba větrat krátce a intenzivně. Otevřete najednou více oken a vytvořte průvan. Vzduch v bytě se vymění, ale nestačí vychladnout stěny.

Zamlžená okna uvnitř

U moderních plastových oken je rušivým příznakem pára hromadící se mezi skly okenního nebo balkónového křídla. Zatímco u starých dřevěných oken se to mohlo stát přirozeně, u plastových oken by se to stát nemělo. Okna s dvojsklem nebo trojsklem jsou plněna plynem zodpovědným za tepelnou izolaci, takže dovnitř skla není přístup vzduchu. Přítomnost vodní páry ve středu skla ukazuje na netěsnost. V tom případě volejte odborníka. Řešením je pak výměna křídla nebo okenní vložky.

Mlžení oken zvenku

Exteriérová kondenzace vzniká na podzim naopak u dobře izolujících oken s trojskly, kdy je venkovní vzduch po chladné noci vlhký a rychle se zahřeje. Venkovní sklo se neohřívá teplem unikajícím zevnitř, takže může být chladnější než venkovní rosný bod. Vlhkost se projeví po celé ploše s výjimkou okrajů, které jsou teplejší. Dobře utěsněné okno, které dokonale izoluje se méně rosí na vnitřní straně, ale častěji se rosí na té venkovní, lze tomu zabránit použitím skel s protikondenzační vrstvou.

Nebraňte průchodu teplému vzduchu

Příčinou rosení oken mohou být i květiny, dekorační závěsy a žaluzie, které brání teplému vzduchu, aby se dostal na sklo. Velké květináče se vzrostlými rostlinami brání proudění vzduchu, proto je vhodné je v zimních měsících uskladnit jinam. Během zimních měsíců zkuste nezatahovat závěsy a žaluzie, aby se teplý vzduch dostal až ke skleněné výplni oken. Okenní parapety by neměly přesahovat nad radiátor, aby mohl vzduch volně proudit., prostor pod oknem by měl být volný, ne zastavěný nábytkem. Pokud se vám objevuje vlhkost na stěnách, odstraňte nábytek alespoň 5 centimetrů od zdi, vzniklou mezerou bude proudit teplý vzduch, který stěnu částečně vysuší.

Hodnocení Co dělat, když se vám v zimě často rosí okna

Ohodnoťe náš článek Co dělat, když se vám v zimě často rosí okna. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (5 hlasování, průměr: 2,80 z 5)
Loading...

Podobné články k Co dělat, když se vám v zimě často rosí okna

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS