Co zasít do skleníku, abyste na podzim sklízeli

,
Co zasít do skleníku, abyste na podzim sklízeli

Léto pomalu končí, v polovině září je už úroda na zahrádkách z větší části sklizená. Pokud vlastníte skleník, navíc ještě vytápěný, můžete v něm pěstování zeleniny podstatně prodloužit. Poradíme vám, co zasít do skleníku, abyste ještě na podzim sklízeli.

Ve skleníku zvolte s přicházejícím podzimem pro výsev rané odrůdy, které mají krátkou vegetační dobu. Můžete si také předpěstovat sazenice pro příští rok. Které stihnou zakořenit a brzy na jaře vám udělají radost z čerstvé úrody.

Jaká semínka vybrat?

Pro podzimní sklizeň můžete vysévat špenát, kopr, drobnolisté saláty, ředkvičky, pokud máte rádi zelenou nať jarní cibulky, můžete vysévat sazečku.
Mezi novinky patří asijská listová zelenina, jako čínská hořčice komatsuna, mizuna či mibuna.
Oblíbenou rukolu a roketu budete sklízet už dva až tři týdny od výsevu. Polníček potřebuje delší dobu a to až šest týdnů.
Listové saláty určené k řezu listů mají často atraktivní listy, červené nebo krásně kadeřavé. Takové druhy můžete sklízet za necelý měsíc.
Vyrůst ještě stihnou rané ředkvičky, a to z toho důvodu, že mají krátkou vegetační dobu. Pohybuje se mezi třiceti až čtyřiceti dny. Stejnou vegetační dobu má i pažitka.
Z mangoldu je možné sklízet listy už za necelý měsíc.
Za dva měsíce vám vyroste čínské, nebo pekingské zelí, přibližně za stejnou dobu můžete sklízet kedlubny a ředkev.
Pokud máte rádi mrkev, můžete vysévat i tu. Nejkratší vegetační doba se pohybuje okolo 80 dnů. Malé mrkve můžete sklízet již na 2 měsíce.
Čerstvé listy mladého špenátu je možné sklízet za pět až šest týdnů po výsevu.

Sazenice

Můžete také vysadit již předpěstované sazenice, kterými se doba sklízení zkrátí. Pro podzimní sklizeň sázejte květák, hlávkovou kapustu, pórek, kedluben a hlávkový salát.

Co zasadit na podzim pro jarní sklizeň?

Až se vám uvolní místo po podzimní sklizni v říjnu a v listopadu můžete vysévat zeleninu pro časnou jarní sklizeň. Předpěstovat si můžete sazenice kedluben, hlávkové kapusty, květáku, ozimý salát, polníček, špenát, listovou petržel a další. Získáte tak náskok a brzy z jara budete sklízet vlastní zeleninu.

Jak větrat ve skleníku?

Nezapomínejte na zálivku a větrání. Větrání je základ úspěchu. Ideální je kombinovat větrání bočním a střešním oknem, což vytvoří takzvaný komínový efekt. Chladný vzduch přichází bočním oknem, a když se ohřeje, vystoupá střešním otvorem ven. Tak je zajištěna dokonalá cirkulace, výměna vzduchu. Větrat můžete až do – 5 °C. Pokud skleník nemá vytápění, je nutné chránit rostliny před mrazem netkanou textilií.

Hodnocení Co zasít do skleníku, abyste na podzim sklízeli

Ohodnoťe náš článek Co zasít do skleníku, abyste na podzim sklízeli. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Co zasít do skleníku, abyste na podzim sklízeli

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS