Dřevěný popel je dar. Jak jej využít na maximum, aby vám zahrada poděkovala

,
Dřevěný popel je dar. Jak jej využít na maximum, aby vám zahrada poděkovala

Popel ze dřeva je pro zahradu cenným pomocníkem. Pokud topíte dřevem, nevyhazujte jej do popelnice. Díky obsahu cenných minerálů poslouží popel ze dřeva jako výtečné hnojivo, šetrné k životnímu prostředí. Poradíme vám, kam dřevěný popel nejlépe přidávat.

Abyste mohli využít popela ze dřeva jako hnojivo, je potřeba použít jen ten, který vznikl z přírodního dřeva. Nepoužívejte popel, který vznikl z lakovaného dřeva nebo z jakkoliv chemicky ošetřeného dřeva. Tím byste mohli rostlinám spíše uškodit.
Dřevěný popel obsahuje vysoký obsah živin, například vápník, fosfor, draslík a hořčík. Jeho minerální složení do značné míry závisí na dřevu, které bylo pro jeho výrobu použito. Výhodou tohoto hnojiva je, že neobsahuje chlór. Proto ho lze bez obav použít k rostlinám, které jsou citlivé na chlór, například: okurky, cukety, brambory, mrkev, cibuli, zelí, jahody, maliny, ostružiny apod.
Popel také zlepšuje strukturu půdy. Pokud máte na zahradě těžkou půdu doporučuje se aplikace popela na podzim. Popel je potřeba zapracovat do hloubky 10 cm. Při hnojení na jaře používejte popel vždy 14 dní před setím a sázením. Vždy popel zapracujte do půdy, pokud by byl na půdě jen rozptýlen, vytvoří se nepropustná krusta. Popel dávkujte mezi 30 až 50 gramy na m2.

Jak dřevěný popel používat

Popel na zahradě má velmi mnoho využití. Je skvělý pro komposty, neboť jim dodá při poměrně malém objemu organické hmoty velké množství důležitých živin.
Během vegetačního období lze popel používat jako tekuté hnojivo. Stačí promíchat jeden šálek polela v 10 litrech vody a používat 2x do měsíce jako zálivku.
Popel smíchaný ve stejném množství s tabákem a mýdlem lze používat jako přírodní ochranný prostředek proti padlí a mšicím.
Pokud rozptýlíte popel mezi řádky jahod, zelí, mrkev atd. ochráníte rostliny před slimáky.

Přímá aplikace

Popel ze dřeva se hodí na provzdušňování půdy na podzim, kdy připravujete záhony na jarní pěstování. Jaké množství v tomto případě použít? Množství popela by nemělo překročit 50–70 gramů na metr čtvereční. Větší množství lze aplikovat jen pokud se na zahradě objevují půdní škůdci, například drátovci. V tom případě musíte množství popela zdvojnásobit a na jaře půdu ještě jednou upravit přidáním kompostu aby byla vhodná pro pěstování plodin. V případě výskytu drátovců dodržujte střídání plodin na záhonech, ne vždy se podaří všechny zlikvidovat.

Co dřevěným popelem nehnojit

Vyvarujte se používat dřevěný popel jako hnojivo ke kyselinomilným rostlinám. Obsahuje velké množství vápníku, na což jsou velmi citlivé zvláště borůvky, rododendrony, magnolie, hortenzie, vřes, jehličnany, azalky, begonie, měsíček lékařský, brusinky, trnky, klikvy.

Rostliny, kterým dřevěný popel prospívá

Na druhou stranu jsou rostliny, kterým popel ze dřeva prospívá. Přímé hnojení můžete použít na rajčata, papriky, okurky, brambory, vinou révu, jahody, maliny, a košťálovou zeleninu, například květák, brokolici a zelí.
Popel zle použít i na okrasné dřeviny, například zimostráz, dřín, hloh, jasmín, ptačí zob, který se hojně využívá na živý plot.

Hodnocení Dřevěný popel je dar. Jak jej využít na maximum, aby vám zahrada poděkovala

Ohodnoťe náš článek Dřevěný popel je dar. Jak jej využít na maximum, aby vám zahrada poděkovala. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (6 hlasování, průměr: 4,17 z 5)
Loading...

Podobné články k Dřevěný popel je dar. Jak jej využít na maximum, aby vám zahrada poděkovala

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS