Funkce v prohlížeči Google, které vám usnadní práci a zamilujete si je

Funkce v prohlížeči Google, které vám usnadní práci a zamilujete si je

Google není jen vyhledávač, umí kromě vyhledávání i řadu dalších funkcí, díky nimž snadno zjistíte přesně to, co potřebujete. Stačí zadat do vyhledávače ta správná slova. Google patří mezi největší a nejpoužívanější internetový vyhledávač, který vám usnadní práci a zpříjemní den.

Google kalkulačka

Pokud potřebujete rychle provést matematický výpočet, stačí napsat zadání do vyhledávací lišty. Například 10+10, Google zobrazí nejen výsledek a nabídne vám kalkulátor na kterém můžete počítat další příklady. Mimo základní matematické operace nabídne také počítání s funkcemi sinus, cosinus, nebo s logaritmy. K dispozici je i snadné zadání Ludolfova či Eulerova čísla, faktoriál a historie provedených výpočtů.

Graf funkcí

V případě funkcí vyhledávač Google zvládne jednotlivé příklady také zakreslit do grafu. Vše, co pro to musíte udělat je napsat zadání do vyhledávací lišty. Například y=sin(x), výsledkem je interaktivní graf, ve kterém lze pomocí kurzoru myši snadno odečítat hodnoty. Grafem lze posouvat a pomocí tlačítek v levém horním rohu posouvat a oddalovat. Pokud chcete porovnat průběh dvou či více funkcí v jednom grafu, stačí je oddělit čárkou, například y=sin(x),y=cos(x). Google si poradí i se 3D grafy. Stačí jen prohlížeč s podporou WebGL a vhodným vzorcem. Vykreslený objekt pak můžete libovolně otáčet nebo přibližovat.

Převod jednotek

Další užitečnou funkcí je převod jednotek. Pro převod jednotek je nutné do vyhledávacího pole zadat správné požadované hodnoty, např. 20 metrů na yardy, nebo 250 liber na kilogramy. Po opětovném kliknutí na ikonu znázorňující vyhledávání se dočkáte samotného výsledku. Lze také převádět galony na litry, nebo stupně Celsia na stupně Fahrenheita.

Převodník měn a kryptoměn

Google umí také oboustranně převést hodnoty měn i kryptoměn. Do vyhledávače stačí zadat ze které měny do jaké má být kurz zobrazen, například „USD to CZK“, a ve výsledcích vyhledávání je ihned zobrazeno kolika českým korunám odpovídá jeden americký dolar. Kurzy běžných měn Google čerpá od Morningstar, kryptoměny převádí dle kurzů Coinbase. Do vyhledávacího pole nebo do pole u jednotlivých měn v rámci zobrazeného převodníku můžete zadat i konkrétní částku, jejíž hodnotu potřebujete znát. K dispozici je i graf vývoje kurzu za poslední den, 5 dní, měsíc, rok a 5 let.

Předpověď počasí

Pokud má prohlížeč přístup k informacím o poloze, zobrazí se tabulka se situací v lokalitě, kde se právě nacházíte. Vyhledávač Google spolu s aktuální teplotou, údaji o vlhkosti, větru a srážkách zobrazí také hodinovou i dlouhodobou předpověď. Informace o počasí můžete získat z různých koutů světa. Stačí zadat název města a dozvíte se údaje pro danou lokalitu. Zdrojem informací je web Weather.com. Klepnutím na odkaz pod předpovědí se dostanete na odkaz s dalšími podrobnostmi.

Východ a západ slunce

Potřebujete zjistit v kolik hodin vychází nebo zapadá slunce ve vašem městě? Stačí zadat “východ slunce” nebo “západ slunce” vaše město a zadat konkrétní datum. Můžete také zkoumat kdy vychází nebo zapadá slunce v jiném městě. Pokud chcete zjistit čas východu nebo západu slunce v jiném kalendářním dni, stačí přidat datum na konkrétní den.

Akcie

K dalším funkcím vyhledávače patří i informace o aktuálním stavu akcií společností na nejznámějších burzovních trzích. Stačí do pole pro vyhledávání zadat kód, pod kterým společnost vystupuje. Je však nutné v rámci vyhledávání použít anglické slovíčko stock, například Tesla stock. První odkaz vás zavede na kurzy akcií, kde se dozvíte aktuální cenu akcií dané společnosti. K dispozici jsou i grafy, zobrazující vývoj v posledním dni, 5 dnech, měsíci, pololetí, roce či pětiletí.

Hledání telefonu

Ztratili jste nebo vám byl odcizen telefon? Telefony s Androidem lze díky chytrým aplikacím a integrované GPS snadno nalézt na mapě, bleskově lokalizovat a dokonce i na dálku ovládat. Podmínkou však je funkční datové připojení a přihlášení ke stejnému účtu Google. Pak stačí do vyhledávače zadat příkaz najdi můj telefon. Pokud se podaří s telefonem navázat spojení, zobrazí se jeho poloha v mapě. Následně se můžete rozhodnout, zda jej na dálku prozvoníte, zobrazíte nálezci zprávu, nebo jej uzamknete a vymažete. Mobil můžete pomocí tlačítka prozvonit, i když má vypnuté zvonění.

Test rychlosti připojení k internetu

Po zadání slovního spojení speed test do vyhledávače se zobrazí informace, jak měření probíhá. Za účelem spuštění testu budete připojeni ke službě Measurement Lab (M-Lab). Postačí stisknout tlačítko Spustit test rychlosti. Poté se zobrazí okno, kde bude provedeno měření rychlosti stahování (downloadu) a nahrávání (uploadu) dat. Ve výsledku uvidíte naměřenou přenosnou rychlost, latence a hodnocení.

Světový čas

Celý svět je rozdělen do 24 časových pásem. Když potřebujete zavolat například někomu kdo bydlí v Kanadě je dobré vědět kolik je v dané zemi hodin. Aktuální čas v dané zemi a městě lze zjistit jednoduše. Do vyhledávače stačí zadat název města, následovaný slovíčkem čas, například Ottawa čas. Vyhledávač vám zobrazí aktuální čas a datum v daném místě a posun proti Greenwichskému střednímu času (GMT).

Encyklopedie

Internetovou encyklopedii Wikipedia používá mnoho lidí. Jedná e o jeden z nejbohatších informačních zdrojů. Goggle nabízí náhled skrz malé okénko do Wikapedie. Staší zadat výraz, kde je, co je, kdo je následovaný termínem například kdo je Elon Musk, nebo co je Starlink. Pokud je dané zadání obsažené ve Wikapedii, zobrazí se na prvním místě z tohoto zdroje. Snadno se můžete prokliknout na kompletní článek.

Sportovní výsledky

Pokud patříte mezi sportovní fanoušky, Google vám nabízí několik zajímavých funkcí. Sportovní aplikace hlásí nadcházející zápasy a přinášejí aktuální stav tabulky. O svém oblíbeném týmu můžete dostat informace s využitím vyhledávače. Jakmile do lišty zadáte název svého sportovního týmu, objeví se stručný a přehledný souhrn těch nejdůležitějších aktualit. Téměř okamžitě se tak můžete dostat k informacím o výsledku či průběhu posledního zápasu i o datu konání toho následujícího. U odehraných zápasů se můžete podívat na další podrobnosti – v případě fotbalu například na udělené žluté a červené karty, střídání a vstřelené góly. Nechybí ani podrobná ligová Tabulka nebo Seznam hráčů.

Zklidňující dechového cvičení

Pracovní den bývá pro někoho často stresující. Stojí za to se na chvíli zastavit a pořádně se nadechnout. Dechová cvičení můžete zvládat pomocí aplikace v chytrém telefonu, nebo pomocí vyhledávače Google. Po zadání výrazu breathing exercise se zobrazí minutové video, které vás provede sekvencí nádechů a výdechů, jež by mělo napomoci se zklidněním a měli byste se cítit o něco lépe.

Mapa

K vyhledávání určitého místa můžete použít rovnou mapy Google. Základní zobrazení najdete i ve vyhledávači Google. Stačí zadat do vyhledávače slovo mapa a dopsat adresu, název města, nebo ulici. V úvodním panelu se pak zobrazí mapa. Pokud zadáte ulici s číslem popisným není ani potřeba psát klíčové slovo mapa. Pod mapou se zobrazí kompletní vyhledávaná adresa včetně PSČ. Na prvním místě Google zobrazí zmenšený náhled mapy. Když na něj kliknete ocitnete se v mapách Google, kde můžete provádět další akce, například si zadat satelitní snímky, nebo plánovat trasu.

Hry

Patříte-li mezi příznivce her? Přímo v prohlížeči si můžete zahrát oblíbenou hru piškvorky. Pro jejich spuštění stačí zadat do vyhledávacího pole slovní spojení „Tic Tac Toe“ nebo český ekvivalent „Piškvorky“. Piškvorky si navíc můžete zahrát jak proti počítači, tak proti živému hráči.
Další hra vám umožní hodit mincí nebo kostkou. Do vyhledávacího pole zadejte slovní spojení „Flip a Coin“, nebo český ekvivalent „hod mincí“, případně „Roll a Dice“, a ekvivalent „hod kostkou“. U hodu kostkou si můžete zvolit i více kostek současně a hodnota jejich číslic bude sečtena.
Solitaire patří mezi nejznámější počítačové, karetní hry. Stačí do Vyhledávače Google zadat heslo Solitaire. Pro spuštění už jen zbývá zmáčknout tlačítko.
Chcete-li si zahrát legendární videohru PAC-MAN, pro její spuštění stačí do vyhledávače napsat PAC MAN. Na první příčce výsledků se zobrazí náhled hry a tlačítko pro její spuštění. Po jeho stisknutí už stačí jen za pomoci směrových gest navigovat postavu.

Hodnocení Funkce v prohlížeči Google, které vám usnadní práci a zamilujete si je

Ohodnoťe náš článek Funkce v prohlížeči Google, které vám usnadní práci a zamilujete si je. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Funkce v prohlížeči Google, které vám usnadní práci a zamilujete si je

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS