.

Jak na fotky pod vodou a srovnání vodotěsných fotoaparátů

,
Jak na fotky pod vodou a srovnání vodotěsných fotoaparátů

Fotografie z dovolených jsou velmi často spojovány s pobytem u vody. Mnoho lidí cestuje do teplých krajin, kde se potápí. Fotografování pod vodou při šnorchlování nebo potápění, je způsob jak si uchovat krásné vzpomínky na dovolenou. Podmořský svět je nádherný, barevný a tajemný, skrývá nevšední a velmi lákavé scenérie, které by bylo škoda nezachytit.

Čím fotit pod vodou

Záleží na tom, v jakých hloubkách budete fotit a jak kvalitní snímky chcete pořídit a kolik hodláte do výbavy investovat.

Měkké vodotěsné pouzdro

Nejúspornější varianta je vodotěsné pouzdro, do kterého vložíte fotoaparát nebo mobilní telefon. Pouzdra jsou vybavena vodotěsným uzávěrem, takže se nemusíte obávat vlhkosti, dovnitř se nedostane ani kapka vody. Na trhu je velké množství typů pouzder a jsou univerzální, dělí se podle velikosti přístroje. Seženete pouzdra jak pro malé kompakty, nebo mobily, tak na velké fotoaparáty. Dražší a lepší typy pouzder mají pro objektiv skleněný průzor. Pouzdro je měkké a ovládání fotoaparátu není moc pohodlné, ale na vyzkoušení postačí. U některých typů výrobci uvádějí odolnost až do 10 m hloubky, ale raději to nepokoušejte. Pouzdro ochrání fotoaparát před vodou, ale ne před tlakem vody, který s přibývající hloubkou stoupá.

Pevné vodotěsné pouzdro

Další variantou je pak pevné vodotěsné pouzdro, díky kterému můžete fotit v mnohem větší hloubce a to až do hloubek kolem 40 metrů. Pevná pouzdra využívají nároční fotografové – potápěči. Pevná pouzdra mají na povrch vyvedeny všechny ovládací prvky a dokonale chrání přístroj před okolním tlakem. Umožňují připojit další příslušenství, jako jsou podvodní blesky, nebo předsádkové čočky a filtry. Pevná pouzdra nejsou univerzální, vyrábějí se jen pro určité typy fotoaparátů. Nevýhodou pevných vodotěsných pouzder je jejich vyšší cena.

Vodotěsný fotoaparát

Fotoaparáty do vody nabízí jednoduché a lehké ovládání spojené s vysokou odolností. Jsou plně utěsněné a odolné proti tlaku, vydrží hloubku až kolem 18 m, což je hranice pro potápění s přístrojem pro začínající potápěče. Kromě vody je fotoaparát do vody zpravidla odolný i proti pádu a prachu. Fotoaparáty do vody mají stejné ovládací prvky, jako každý jiný kompakt. Oproti měkkým vodotěsným pouzdrům jsou dražší, ale snadno se ovládají a nabízejí stejnou kvalitu fotek a podobné rozměry jako kompakty.

Jak fotit

Pod vodou vše vypadá větší, a proto se i vzdálenost bude jevit jinak. Fotoaparát bude schopen zaostřovat na určité vzdálenosti. Při průchodu světelných paprsků rozhraním vzduch – voda, dochází k jejich lomu. Dostaňte se blízko k objektu, který chcete fotit. Používejte co možná nejkratší ohnisko objektivu, tedy co možná nejširší úhel záběru, tím zmenšíte velikost vodní vrstvy před objektivem a výsledná fotka tak bude kontrastnější a čistší. Nepoužívejte zoom, nebo další ohniska objektivů dochází tak ke ztrátě kvality. Pod vodou je světlo filtrováno, takže světlo, které se dostane pod hladinu je namodralé a i když váš zrak bude schopen pojmout toto světlo, váš fotoaparát nikoli. Musíte se dostat k objektům dostatečně blízko, jinak budou snímky vybledlé. Čím hlouběji jste, tím méně barev můžete vidět. Krásně barevné záběry vyfotíte jen těsně pod vodní hladinou, kde je dostatek světla a kde je také nejvíc života. Ve větších hloubkách je už potřeba použit blesk, nebo si přisvítit potápěčskou svítilnou.
Pokud používáte pouzdro před jeho uzavřením se ujistěte, zda jsou dosedací plochy a těsnění čisté. Malé zrnko písku dokáže udělat pěknou neplechu, pouzdro se tlakem pod vodou může roztrhnout. Po fotografování v moři veškerou techniku opláchněte sladkou vodou, aby krystalky soli nepoškodily těsnění. Nikdy kryt nebo pouzdro neotevírejte, pokud jste ještě mokří nebo ve vlhkém prostředí. Udržujte fotoaparát v suchu, abyste zabránili zamlžení čočky.

Vodotěsné fotoaparáty – Heureka.cz

Nikon Coolpix W100 – Vodotěsný kompaktní fotoaparát, rozlišení 13.2 mpx, vodotěsnost do hloubky 10 metrů, nárazuvzdorný pádu z výšku až 1.8 metru, 3x optický zoom, elektronická redukce vibrací, 2.7“ LCD displej, Wi-Fi, Bluetooth 4.1. Fotoaparát pořizuje vysoce kvalitní snímky a Full HD videosekvence se stereofonním zvukem, zatímco funkce SnapBridge automaticky přenáší pořízené snímky do chytrého zařízení pro snadné sdílení a archivaci. Jednoúčelová tlačítka a snadno použitelné uživatelské rozhraní usnadňují ovládání fotoaparátu a k dispozici je i speciální dětské menu.

POROVNÁNÍ CEN

Panasonic Lumix DMC-FT30 – Stylový odolný fotoaparát Panasonic Lumix DMC-FT30 je vodotěsný do hloubky 8 m, odolný pádu z výšky 1,5 m, mrazuvzdorný do -10 °C a prachotěsný. Disponuje snímačem s 16,1Mpix rozlišením, optickou stabilizací obrazu MEGA O.I.S. a možností záznamu HD videosekvencí. Funkce MEGA O.I.S. kompekzuje rozmazání způsobné třesením rukou. Vzorkovací frekvencí 4000× za sekundu rozpozná a kompenzuje i minimální záchvěvy rukou pro ostré a jasné snímky.

POROVNÁNÍ CEN

Olympus TG-6 – Kompaktní fotoaparát Olympus Stylus TG-6 je, stejně jako jeho předchůdci, velmi odolný. Vydrží pád z výšky 2,1 metrů, tlak 100 kg a co víc, můžete se s ním také věnovat vodním či zimním sportům (ponor do 15 metrů / -10 °C), samozřejmostí je prachuodolnost. K dispozici je i vestavěný tlakoměr, aby jste se ujistili, že se nepotápíte příliš hluboko. Objektiv je bezpečně uložen v kovovém těle, v jehož útrobách se pohybují optické členy při zaostřování a tak jediným prvkem, na který je dobré brát zřetel, je 3,0″ LCD monitor s jemným rozlišením 1040 tisíc bodů, jež poskytuje zvýšenou viditelnost obrazu i při slunečném dni. Pohyb a orientace v menu si zachovává jednoduchost, jež je vlastní všem výrobkům Olympus.

POROVNÁNÍ CEN

Pentax Optio WG-50 – Outdoorový fotoaparát s prachutěsnou, nárazuvzdornou a vodotěsnou konstrukcí (do hloubky až 14m) nabízí centricky rozestavěnou šestici LED světel kolem objektivu, 16 Mpx obrazový CMOS snímač a širokoúhlý objektiv s 5x optickým zoomem (ekv. 28-140mm). Zadní straně dominuje 2,7″ displej s rozlišením 230 tisíc bodů. Fotoaparát dokáže zaznamenat veškeré vaše sportovní zážitky do nejmenších detailů a to i ve filmu v rozlišení FullHD (1920×1080 bodů při 30 sn./sec.)

POROVNÁNÍ CEN

Sea Life DC1400 – 14-megapixelový fotoaparát spojuje potápěčsky přívětivý design s šesti barevnými podvodními režimy pro ostré snímky plné barev a HD video – pod vodou i na souši. Snadný režim nastavení. Jednoduchý grafický průvodce 1-2-3 vám pomůže najít nejlepší nastavení pro skvělé obrázky. 6 podvodních režimů pro ostré obrázky plné barev za všech podmínek. Zahrnuje 4 vestavěné digitální filtry pro korekci barev. Možnost rozšíření o jeden nebo dva blesky SeaLife Digital Pro Flash a video světlo. Režim Spy. Fotoaparát automaticky pořídí obrázky v nastavených časových intervalech. Pogumováno, odolnost proti nárazu a hrubému zacházení v náročných podmínkách.

POROVNÁNÍ CEN

Hodnocení Jak na fotky pod vodou a srovnání vodotěsných fotoaparátů

Ohodnoťe náš článek Jak na fotky pod vodou a srovnání vodotěsných fotoaparátů. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Jak na fotky pod vodou a srovnání vodotěsných fotoaparátů

Další články s tématikou nákupního rádce:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS