Jak na podzimní úklid zahrady? Na těchto X bodů nezapomeňte

,
Jak na podzimní úklid zahrady? Na těchto X bodů nezapomeňte

S příchodem podzimu je na zahradě plno práce. Od poloviny do konce října je nejvhodnější čas na sklízení zimních odrůd jablek i hrušek. Přichází ten správný čas na podzimní úklid zahrady a připravit ji k zimnímu spánku. Je potřeba uklidit listí, postarat se o trávník, aby se nám na jaře krásně zelenal. Co ještě vše je potřeba udělat na podzim na zahradě?

Co je důležité udělat před zimou na zahradě

Úklid listí

Pokud necháte dlouho spadané listí na trávku rozhodně mu tím neprospějete. Napadané listy trávník připraví o světlo a podporují tvorbu suchých hnědých fleků a růst mechu. Pod vrstvou listů nemůže tráva dýchat, během několika dní se může vytvořit plíseň. Na úklid listí můžete použít klasické hrábě, nebo ho pohodlně odstranit pomocí motorového foukače.
Na některých místech zahrady můžete spadané zdravé listí i vhodně využít. Přibližně 10cm vrstvu listí můžete dát pod stromy, živiny z listů působí jako ekologické hnojivo. Dále lze listí využít na okrasných záhonech, například na porostech okrasných cibulovin, nebo trvalek.
Máte-li na zahradě ježky, dopřejte i jim hřejivou přikrývku v podobě větší kupky listí, umístěné v tišším koutě zahrady, kde v klidu a v teple přezimují. Příští sezonu vám pomohou v boji proti škůdcům.

Listí lze i kompostovat

Pokud se budete chtít zbavit všeho listí najednou, můžete ho kompostovat.
Zpracováním listí na kompost získáte tak zvanou listovku, kvalitní humus, který vzniká právě z materiálu s převahou listí. Do kompostéru ukládejte listí ve vrstvách 15-20 cm a proložte tenkými vrstvami materiálu bohatého na dusík. Proces kompostování urychlíte rozdrcením listů mulčovačem nebo sekačkou.
Listí ořešáku nemusí končit na ohništi. Po smíchání s ostatním materiálem na zahradě jde normálně kompostovat, ale kvůli delšímu rozkladu je lepší ho podrtit.

Od listí jsou potřeba vyčistit i okapy

Nejen zahrada a její okolí je potřeba vyčistit od spadaného listí, ale i okapy. Pokud by se v okapu držela vlhkost mohla by způsobit nadměrnou korozi. Rovněž by se mohl ucpat okapní svod, nadbytečná voda v okapu zmrznout a roztrhnout ho. Když zanesené okapy nemohou dobře plnit svou funkci, stékající voda může poškodit omítku. Nečistoty se současně mohou dostat do okapových svodů a ucpat odtokové kanálky.

Trávník

Před zimou musíme trávník zanechat posekaný, nepřerostlý, aby bylo co nejmenší riziko napadení houbovými chorobami. Ze stejného důvodu je velmi důležité vyhrabat napadené listí.
Trávník potřebuje provzdušnit, důležitá je vertikutace. Nejprve trávu posekejte a pak pomocí vertikutátoru trávník provzdušněte, pomůžete mu tak ale i od plevelů a mechu. Vertikutace se provádí za sucha, a do hloubky maximálně 3 mm, aby odstranění travní plsti bylo co nejefektivnější.

Ochrana rostlin

Pro choulostivé keře, trvalky a bylinky, které zůstávají na záhonech, zvláště pro ty v chladnějších oblastech, připravte zimní přikrývky. Dobrou izolaci poskytují sláma, seno, chvojí a spadané listí. Ke kořenům rostlin přidejte vrstvu kompostu. Před příchodem prvních mrazíků nezapomeňte přenést pelargonie, fuchsie a další rostliny z teras a balkonů do místností, kde je uskladníte přes zimu. Rostliny před obdobím klidu přestáváme přihnojovat. Nezapomeňte také uklidit bylinky, které pocházejí ze středomoří a chlad nesnesou.
Skalničekám naopak přikrývka z listí škodí, skalničkám totiž nevadí mráz, ale vlhkost, listí je proto ze skalky vhodné odstranit. Stálezelené druhy skalniček lze chránit lehkou přikrývkou z chvojí.
Jahodám odstříhněte všechny šlahouny a k jahodníku přihrňte kompost. V případě holomrazů chraňte jahody bílou netkanou textilii.
Stálezelené rostliny, například rododendrony je třeba chránit tak, aby k nim pronikal dostatek světla. Vrstva izolace proto musí být slabší a vzdušná, dobrým pomocníkem je světlá netkaná textilie.

Záhony

Pokud jste ještě nesklidili zeleninu ze záhonů, jako je mrkev a celer je nejvyšší čas. Naopak zeleninu jako je růžičková kapusta, kadeřábek, černý kořen, petržel a pastinák můžete sklízet i za mírných mrazů.
Na všech záhonech je po sklizni potřeba provést hnojení (čerstvým hnojem, kompostem atd. podle druhu plodiny, kterou budete na jaře vysazovat) a zejména důkladné zarytí. Ryjte raději rýčem než vidlemi, pokud možno na celou hloubku rýče a hroudy nechte v celku. Lépe se tak do půdy dostanou srážky.

Bylinky do květináče

Pokud chcete mít čerstvé bylinky i v zimě, přesaďte je do květináčů a pěstujte je na okenním parapetu. Takto rychlit můžete petrželku, pažitku, mátu, majoránku, tymián a mnoho dalších voňavých a zdravých bylinek.

Hodnocení Jak na podzimní úklid zahrady? Na těchto X bodů nezapomeňte

Ohodnoťe náš článek Jak na podzimní úklid zahrady? Na těchto X bodů nezapomeňte. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak na podzimní úklid zahrady? Na těchto X bodů nezapomeňte

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS