.

Jak na předvánoční úklid a 5 tipů na jeho usnadnění

,
Jak na předvánoční úklid a 5 tipů na jeho usnadnění

Mnoho hospodyněk se dostává pod tlak z představy předvánočního úklidu. Patříte mezi ty, kteří neoslaví v klidu Vánoce, pokud nemají kompletně vygruntovaný byt, dokonale vytřené poličky a zásuvky? Právě teď je ten nejvyšší čas, abyste s vánočním úklidem začali, v klidu a s přehledem ho zvládli a zbytečně se nestresovali. Základem pořádného úklidu, který hravě zvládnete, je pečlivá příprava. Přinášíme několik tipů jak si vánoční úklid zjednodušit.

Vánoce by měly být svátky klidu a pohody. Pamatujte na to a předem si promyslete, co je opravdu nutné uklidit, a co naopak počká. Není přece nutné vyklízet a čistit všechny skříně, zásuvky a poličky. Pokud si budete z úklidu dělat noční můru, nejspíše ho pak tímto způsobem budete také prožívat. Postavte se k němu jako k výzvě, kterou zvládnete, úklid bude pro vás znatelně příjemnější.

Vše si včas naplánujte

Na generální úklid je potřeba se připravit a předem si naplánovat, co a jak budete uklízet. Vytvořte si časový harmonogram s činnostmi, které je třeba udělat. Postupně jak je budete plnit si každou položku odšktněte, hladina stresu se bude snižovat.

Sepiště si seznam

Zkuste si napsat seznam, co všechno ještě chcete do Štědrého dne stihnout. Projděte jednotlivé místnosti a připište na seznam, co všechno je třeba omýt, otřít, vysát, uklidit… Zkontrolujte, zda máte dostatečné množství čistících prostředků, v případě potřeby je dokupte.

Práci si rozdělte do etap

Naplánujte si, jak budete úklid provádět. Jednou z možností je rozčlenit úklid podle místností. Jeden den můžete uklidit chodbu, druhý kuchyň, třetí koupelnu, další dny pokračujte úklidem toalety, dětským pokojem, ložnicí, obývacím pokojem, pracovnou a kuchyní. Samostatnou kapitolou mohou být okna, dveře a podlahy.

Chodba

Úklid začněte v předsíni. Z věšáků ukliďte oblečení, které aktuálně nenosíte a nechte jen to pro současnou sezónu. V botníku ponechejte pouze sezónní boty. Čím méně věcí bude vidět, tím lépe.

Koupelna

Koupelna o vás dokáže prozradit, zda jste opravdu pořádkumilovní. Důkladně vyčistěte sprchový kout, vanu, dlaždičky. Zkontrolujte kosmetické přípravky, které jsou už prošlé vyhoďte. Vyleštěte zrcadlo, omyjte skříňky a vyperte podložky.

Toaleta

Toaleta by se měla uklízet každý den. Naleštěte záchodovou mísu zevnitř i zvenku, přetřete umyvadlo a vysajte kobereček.

Obývací pokoj

Tady si zaslouží pozornost především sedačka. Vyčistěte ji, případně vyperte potahy, nebo si udělejte radost a pořiďte si nové potahy. Ani v obýváku nezapomeňte na všechny poličky a zásuvky a samozřejmě prach na skříni. Utřete prach ze všech povrchů a nezapomeňte na lustry.

Jakmile budete mít nějakou tu chvilku klidu, popusťte uzdu své fantazie a vyzdobte si obývací pokoj ve vánočním duchu.

Ložnice, dětský pokoj

V ložnici se zaměřte na postel. Očistěte je nebo vysajte a čerstvě povlečte.

Dětský pokoj

V dětském pokoji pokliďte až těsně před Štědrým dnem. Čerstvě povlečte a vysajte koberce. Dříve to nemá smysl, znáte děti.

Kuchyň

V kuchyni je mnoho věcí, které bude potřeba pořádně probrat, proto nenechávejte vánoční úklid této místnosti na poslední chvíli. Co byste ale neměli zanedbat, je setření prachu a špíny z mikrovlnné trouby, digestoře, varné desky, dřezu, baterie a také vyklizení a vyčištění ledničky. Lednice bude velmi zaneprázdněna přes svátky, proto byste ji měli podle potřeby rozmrazit, zbavit nepříjemných pachů a vyhodit všechny prošlé potraviny.

Dveře, okna a podlahy

U dveří otřete celou plochu a kliky, u oken začněte nejdříve s rámy a parapety, pak umyjte okenní tabulky. Podlahu vysajte a na konci úklidu důkladně přetřete. Podlahu byste měli vytřít jako úplně poslední – ideálně večer před Vánocemi, kdy už máte dopečeno a uklizeno a víte, že už si ji nijak nezašpiníte.

Zapojte i ostatní členy rodiny

Nikde není psáno, že by měl předvánoční úklid ležet jen na vás. Právě naopak – nedejte se a zapojte do něj celou rodinu. Partner i děti vám mohou se spoustou věcí pomoct.

Hodnocení Jak na předvánoční úklid a 5 tipů na jeho usnadnění

Ohodnoťe náš článek Jak na předvánoční úklid a 5 tipů na jeho usnadnění. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Jak na předvánoční úklid a 5 tipů na jeho usnadnění

Další články s tématikou nákupního rádce:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS