.

Jak na výběr infrasauny

,
Jak na výběr infrasauny

Saunování pomáhá uvolnit celé tělo, pročisťovat organismus a zvyšovat jeho obranyschopnost, zbavit se námahy i stresu. Pro milovníky saunování, kteří by si rádi tuto činnost vychutnali i doma jsou ideálním řešením infrasauny. Provoz infrasauny je daleko levnější než u klasické sauny, má velmi jednoduchou instalaci a navíc ji můžete umístit do nejrůznějších místností. Pokud přemýšlíte nad pořízením a nevíte, jakou infrasaunu vybrat, v tomto článku naleznete pár praktických rad, které vám s výběrem infrasauny pomohou.

Jak vybrat infrasaunu

Než začnete vybírat konkrétní infrasaunu, je třeba si uvědomit a promyslet, kam ji umístíte, jak velká má být, pro kolik lidí a kolik jste ochotni do infrasauny investovat. Svou roli hraje rovněž typ infrazářiče a jeho vlnová délka, ovlivňující kvalitu a délku účinku záření na lidské tělo. Co od saunování očekáváte? Chcete se s jeho pomocí léčit nebo pouze relaxovat?

Jak infrasauny fungují

Na rozdíl od klasické, sauny finské, římské, turecké či biosauny infrasauna používá infračervené záření pro přímé prohřívání lidských tkání do hloubky cca 4 cm. V infrasauně vzduch ohřívá méně než 20 % infračervené energie, takže zbývá přes 80 % na přímý ohřev našeho těla. Díky tomu dochází k rychlejšímu a účinnějšímu prohřátí, čímž se účinky na vaše zdraví mnohonásobně znásobí. Teplota okolního vzduchu přitom zůstává stále snesitelná (pohybuje se v rozmezí 40–60 °C, díky čemuž je tento způsob saunování ideální pro osoby s dýchacími či kardiovaskulárními obtížemi. Energie produkovaná infračervenými paprsky navíc vylučuje z těla až 3x větší obsah škodlivých látek v porovnání s tradiční saunou. K jejich provozu není třeba žádné speciální odvětrávání, stačí přirozená cirkulace vzduchu.

Výhody infrasauny oproti jiným typům saunování

•výrazné léčebné a regenerační účinky
•snesitelná teplota okolního vzduchu
•teplotu lze libovolně nastavit
•velmi snadná obsluha a údržba
•úsporný provoz
•velmi rychlé nahřátí
•krátký čas saunování
•rozměry a skladnost
•ideální také do malých bytů
•připojení do klasické zásuvky
•bez dalších investic
•bezpečnost

Vliv infrasauny na zdraví

Při dlouhodobém a pravidelném vystavování účinkům infrazáření byly prokazatelně zjištěny pozitivní účinky na lidské zdraví. Pozitivní účinky infrazáření se využívají ve zdravotnictví, rehabilitacích a také například v inkubátorech. Má blahodárné účinky na kardiovaskulární systém, ztuhlé klouby, záda a končetiny. Pomáhá prokrvovat tělo a kůži. Ta je pak pevnější í a celkově zdravější pomáhá také na celulitidu, akné a ekzémy, čistí ucpané póry. Zvyšuje obranyschopnost, zlepšuje krevní oběh, činnost srdce a ovlivňuje pozitivně hladinu kyseliny mléčné ve svalech. Pomáhá při léčbě lupénky, artritidy, vysokého krevního tlaku, nespavosti a kvasinkové infekce. Během saunování navíc dochází k vyplavování endorfinů, hormonů štěstí. Pocítíte úlevu, uvolnění, pocit klidu a štěstí. Pomáhá také detoxikovat organismus. Infrasaunování má také vliv na odbourávání tuků. Za 30 min. spálí až 600 kcal. Ideální je však propojit tuto činnost také s aktivním pohybem, například plaváním. Podobně jako jiné druhy saunování, i pobyt v infrakabině má svá omezení, a ne pro všechny osoby je vhodný. Vyvarovat by se ho měly zejména těhotné ženy a děti do šesti týdnů života.

Velikost a kapacita osob

Při výběru vhodné velikosti sauny zvažte, zda se budete saunovat převážně sami, s partnerem, nebo dokonce celá rodina najednou. Na trhu se dají nalézt výrobky pro jednoho o rozměrech 90 x 90 x 90 cm, ale též obrovské sauny zabírající více než 2 metry. Nejčastěji lze sehnat zařízení pro jednu až tři osoby, existují však i kabiny pro šest a více osob. Ty jsou většinou určeny pro specializovaná wellness zařízení, a nikoli do běžných domácností. Myslete také na to, že velikost sauny je přímo úměrná spotřebě elektrické energie. Volte proto vždy kabinu pro takový počet lidí, kteří ji budou skutečně využívat.

Umístění

Díky jednoduché konstrukci je možné infrasaunu umístit kamkoli, kde to prostor dovolí. Nepotřebuje žádné zvláštní podmínky. Stačí pouze volné místo a zásuvka, do které se přístroj zapojí, protože sauna nevydává žádné teplo ani vlhkost a chlazení je zajištěno cirkulací okolního vzduchu. Přesto je dobré se u prodejce předem optat, jestli je vybrané umístění vhodné. Některé návody totiž nedoporučují umístění v blízkosti zdroje vody. Vždy dbejte pokynů výrobce a návodu. Montáž je velice jednoduchá, jedná se v podstatě o skládačku z předem připravených panelů. Existují jak vestavěné, tak volně stojící infrasauny, rohové či obdélníkové, některé jsou navíc určeny také do exteriéru, například na zahradu.

Materiál

Použitý materiál by měl mít zejména dobré izolační vlastnosti, měl by být maximálně odolný a neměl by chybět ani atraktivní design. V současnosti je možné na trhu najít jak výrobky ze skla, tak imitace dřeva či kovu.

Můžete se setkat s několika druhy dřeva, které se používají při výrobě. V případě, že byste chtěli venkovní infrasauny, je nutné aby byla natřena speciálním povrchovým nátěrem, který ochrání materiál. Rovněž musí disponovat kvalitní střechou a silnější izolací.

Dřevo:
Ideálním materiálem pro výrobu moderních infrasaun je kanadská borovice hemlock nebo tsuga. Jeho dřevo vyniká pevností a krásným vzorováním jemné struktury. Na rozdíl od jiných jehličnanů se nekroutí, je bez suků a pryskyřice. Zároveň přirozeně eliminuje tvorbu nežádoucích mikroorganismů. Při volbě materiálu zohledněte kromě jeho vlastností také to, aby vkusně zapadl do vašeho interiéru.
Hemlock (Tsuga) je název pro dřevo Jedlovce kanadského, což je druh kanadské borovice, které je bez suků. Neobsahuje pryskyřice, nevydává tedy žádnou vůni. Jeho barva je světle hnědá až narůžovělá, s tenkými proužky.
Skandinávský smrk
Tento druh dřeva také patří mezi klasiku a jeho největší předností je nízká cena. Má světlou barvu a husté dřevo s drobnými suky
Abachi
Abachi – Výhodou této africké vrby je její nízká tepelná vodivost. Díky tomu při styku s kůží nepálí. Toto světlé dřevo se využívá díky těmto vlastnostem k výrobě těch částí, se kterými přijde tělo do styku, tedy lavice, opěrky a podlahové rošty.
Osika
Osika– Toto dřevo je trvanlivé, bez sukové a má jemnou kresbu. Navíc dobře absorbuje vlhkost.
Cedr
Cedr – Luxusní dřevo, které obsahuje velké množství esenciálního oleje, vydává tedy příjemnou vůni. Je velice odolné vůči vlhkosti je tedy ideální pro stavbu infrasauny. Jeho barva je od světle hnědé až po tmavou, neobsahuje žádné suky Cedr patří mezi nejdražší druhy dřeva, které jsou určeny pro výrobu nejluxusnějších infrasaun.
Sklo
Celoprosklené sauny jsou většinou designovými skvosty, čemuž však odpovídá i jejich vysoká pořizovací cena. Vybírat můžete většinou mezi sklem kouřovým nebo čirým.

Infrazářič

Infrasauny se od sebe oddělují technologií infrazářičů. Na výběr máte ze dvou druhů infrazářičů – keramického nebo karbonového. Keramické infrazářiče pracují s teplotou 250-300 °C a jejich nastartování je velmi rychlé. Jejich životnost se pohybuje kolem 8000 hodin, neboť nepotřebují tolik zářičů. Tím mají i nižší pořizovací náklady.
Karbonové infrazářiče vyvíjí teplotu kolem 70-170 °C. Oproti keramickým se nahřívají pomaleji, ale za to mají delší životnost. Vydrží kolem 12 0000 hodin. Karbonové zářiče jsou opravdu kvalitní, s čímž se samozřejmě pojí i vyšší pořizovací cena.

Vlnová délka zářiče

Při výběru je důležitá také vlnová délka, jakou zářiče vyzařují. Obecně platí, že čím je délka kratší, tím je účinek na náš organismus intenzivnější a naopak čím je delší, tím je více relaxační.

Spotřeba

Důležitým parametrem, který hraje při výběru infrasauny nezanedbatelnou roli, je příkon, který určuje spotřebu elektrické energie.Průměrně výkonná infrakabina pro dvě až tři osoby vaše měsíční náklady na elektřinu zatíží přibližně jako běžná pračka.
S příkonem úzce souvisí také výkon. Čím vyšší je, tím rychleji se kabina rozehřeje. Výkon velmi úsporných infrasaun se pohybuje okolo 750 W, průměrných pak okolo 1 700 W, vysoce výkonné jsou nastaveny od 2 000 W.

Další vybavení

Do infrasauny se často pořizuje určité vybavení. Samozřejmostí je osvětlení, rádio či MP3 přehrávač. Některé infrasauny mohou být vybavené kyslíkovým ionizátorem, díky kterému budete dýchat vzduch podobný tomu ve vysokých horách, a ozónovým generátorem, který slouží jako regulátor imunity. Obojí ocení zvláště alergici a astmatici. Doplňkovým vybavením může být lampička na čtení, polička, na kterou si můžete položit nápoj či knihu, nebo věšák na ručníky a župan. Samozřejmostí nejsou zádové opěrky, které ale umožňují pohodlné sezení. Přeci jen budete v sauně trávit nějaký ten čas a chcete jej využít k relaxaci. A k ní ztuhlá záda jistě nepatří. I když ve výbavě většiny kabin opěrky nenajdete, lze je dokoupit zvlášť a to hned v několika různých provedeních. Pro všechny, kteří si nechtějí prožitek ze saunování kazit vstáváním k ovládacímu panelu, výrobci nabízejí dálkový ovladač.

Jak saunu udržovat?

Pokud jste si zakoupili infrasaunu bez povrchové úpravy, tak dřevo z venkovní strany natřete tvrdým olejovoskem, který má dobré izolační vlastnosti. Z vnitřní strany je dobré dopřát dřevu parafínové oleje, které jsou vhodné jako impregnace proti vlhkosti a skvrnám.
Jednou za čas je potřeba celou saunu vydrhnout jádrovým mýdlem. Rozhodně nezapomínáme ani na důkladnou očistu doplňků a příslušenství. Dobrým větráním sauny předcházíme množení bakterií ve vlhkém prostředí.

Jak správně používat infrasaunu

Výhodou infrasauny je, že se můžete saunovat téměř okamžitě po příchodu domů, protože infrasauna nepotřebuje téměř žádný čas na zahřátí. Do sauny choďte osprchovaní a usušení. Sebou si vezměte ručníky – na sezení, pod nohy a na otírání. Doporučuje se také používat hrubší ručník na obličej. Pomocí něj odstraníte přebytečné odumřelé kožní buňky, díky čemuž vaše pleť doslova omládne. Jeden cyklus trvá 15 – 40 minut a v infrasauně by měla být teplota 40 – 60 stupňů, což je také maximum, které ze zářičů dostanete. Saunovací cyklus si můžete zkrátit předčasným vypnutím zářičů, které budou postupně chladnout. Na konci cyklu otevřete dveře a dejte svému organismu čas na to, aby se pomalu aklimatizoval. Nevstupujte do sauny pod vlivem alkoholu ani ho neužívejte během pobytu. Naopak dbejte na dostatek tekutin před i po proceduře.

Jak často se saunovat

Maximální doporučená frekvence je jednou za dva až tři dny. Nejvhodnější doba pro saunování je ráno a večer. Ráno vám dodá půlhodina strávená v infrasauně potřebnou energii pro celý den. Večer zase pomůže zrelaxovat po náročném dni v práci.

Cena

Koupě infrasauny je celkem slušnou investicí. Jejich cena se zpravidla odvíjí od velikosti, kvality materiálu, z nichž je zhotovena a celkového provedení.
Infrasaunu pro 1 až dvě osoby si můžete koupit již za necelých 20 000 korun.
Infrasauna pro dvě až tři osoby je na trhu dostupná již od 20 000 – 30 000korun.
Pokud do infrasauny investujete od 30 000,- do 50 000,-, získáte modely pro celou rodinu (zpravidla pro 4 a více osob). Vtéto kategorii jsou vyrobena z dražších materiálů a potěší luxusním provedením.
Infrasauna pro 6 i více osob se prodávají cca od 50 000 korun. Zpravidla jsou vyrobeny z cedrového dřeva, případně jiných dražších materiálů. Můžete zde narazit například i na exkluzivní modely se stěnami z kaleného skla.

Nejprodávanější infrasauny dle Heureky

Infrasauna Marimex TRENDY 2001 M – Infrasauna Marimex Trendy 2001 M se díky svému designu hodí do každého interiéru. Při výrobě bylo použito kvalitního dřeva kanadského jedlovce – hemlocku. Infrasauna Marimex Trendy 2001 M umožňuje vychutnat kouzlo saunování jedné osobě. Malé rozměry dovolují infrasaunu umístit v rodinném domě i prostornějším bytě. Skleněné dveře umožňují pohodlný výhled po okolí sauny. Součástí výbavy je ionizér a rádio/mp3 přehrávač. Tato infrasauna obsahuje karbonové podlahové topidlo.

RECENZE A CENY

Belatrix Vista 2  – Jedná se o absolutní novinku infrasaun Belatrix. Infrasauny Belatrix Vista Vás potěší nejen svým nadčasovým střídmým designem, ale i maximální výbavou zahrnující nejpokročilejší prvky v infrasaunování, včetně kombinace karbonových a plně spektrálních zářičů. Prostřednictvím kontrolního panelu ovládáte celý chod sauny.Sauna se tímto panelem zapíná / vypíná. Na displeji se zobrazuje aktuální teplota / nastavená teplota, čas saunování. Prostřednictvím tohoto panelu ovládáte zároven osvětlení v sauně (čtecí lampičku, venkovní osvětlení sauny, světelnou terapii) Žádné autoradio, ale skutečně kvalitní audio řešení. Funkce audiopanelu: LCD displej, FM radio, MP3. Plně spektrální zářiče – vyzařují infračervené paprsky v celém jejich spektru záření tzn. včetně těch krátkovlných. Tyto mají z léčebného hlediska na lidský organismus ten nejvýznamější účinek. Vedle tepelného efektu produkují i efekt světelný. Nahřátí těchto zářičů je prakticky okamžité, tím se zkracuje doba na nahřátí sauny na požadovanou teplotu.

RECENZE A CENY

Marimex Smart 1000 M 11105625 – Infrasauna Marimex SMART 1000 M se díky svému universálnímu designu hodí do každého interiéru. Při výrobě bylo použito kvalitního dřeva kanadského jedlovce – hemlocku. Infrasauna Marimex SMART 1000 M umožňuje vychutnat si kouzlo saunování jedné osobě. Malé rozměry dovolují infrasaunu umístit v rodinném domě i prostornějším bytě. Skleněné dveře umožňují pohodlný výhled po okolí sauny. V infrasauně jsou rozmístěna 3 keramická topidla. Keramická topidla mají vyšší povrchovou teplotu a prohřívají tělo lokálně. Plného využití potenciálu infrasauny docílíte nastavením teploty na 66°C. Zajistíte tak provoz infračervených zářičů po celou dobu saunovacího procesu. Míra účinnosti infrasaunování závisí na intenzitě infračerveného záření, nikoliv jen na teplotě vzduchu. Samotná teplota vzduchu v infrasauně se při nastavení na maximum pohybuje kolem 45 – 60°C. Při stanovení nižší cílové temperatury se infračervené zářiče vypnou, jakmile teplota vzduchu dosáhne požadovaného stupně.

RECENZE A CENY

Belatrix Benton 2 – Jedná se o novinku pro rok 2019. Infrasauny Belatrix Bolero jsou již ve svém základu plně vybaveny a osazeny výhradně plně spektrálními zářiči. Zároveň jste schopni regulovat nejen teplotu v sauně, ale i intenzitu tepelného záření plněspektrálních zářičů. Tak, aby bylo dosaženo opravdu nejvyššího saunovacího komfortu. Inovací prošla také LED světelná terapie. Osvětlení v této sauně si tak můžete ještě lépe přizpůsobit svým pocitům. Prostřednictvím ovládacího panelu ovládáte celý chod sauny. Sauna se tímto panelem zapíná / vypíná. Na displeji se zobrazuje aktuální teplota / nastavená teplota, čas saunování. Prostřednictvím tohoto panelu ovládáte zároven osvětlení v sauně (čtecí lampičku, venkovní osvětlení sauny, světelnou terapii) Žádné autoradio, ale skutečně kvalitní audio řešení. Funkce audiopanelu: LCD displej, FM radio, MP3. Plně spektrální zářiče – vyzařují infračervené paprsky v celém jejich spektru záření tzn. včetně těch krátkovlných. Tyto mají z léčebného hlediska na lidský organismus ten nejvýznamější účinek. Vedle tepelného efektu produkují i efekt světelný. Nahřátí těchto zářičů je prakticky okamžité, tím se zkracuje doba na nahřátí sauny na požadovanou teplotu.

RECENZE A CENY

France La Provance 2-3 – Elegantní domácí infrasauna La Provance 2-3 francouzského premiového výrobce FRANCE SAUNA je navržena až pro tři osoby a vnitřní i vnější obožení tvoří tmavý kanadský jedlovec. Tato infrasauna se hodí do téměř jakéhokoliv interiéru rodinného domu nebo bytu. Můžete využívat infrasaunu v pohodlí svého domova, relaxovat a zároveň pečovat o své zdraví. Saunování má spoustu pozitivních zravotních a kosmetických účinků. Pravidelný pobyt v infrasauně výrazně pomáhá kardiovaskulárnímu systému, léčí bolesti zad, kloubů a končetin, posiluje imunitní systém, odstraňuje celulitidu a zlepšuje kvalitu pleti. Během doby strávené v infrasauně můžete poslouchat svou oblíbenou hudbu z MP3 přehrávače nebo FM rádia. Pohodlný výhled ze sauny umožňují dvěře z 8mm silného tvrzeného skla. Kabina je vybavena vnějším osvětlením, lampičkou na čtení a LED diodami se sedmi měnícími se barvami pro světelnou terapii (chromoterapii), která pomáhá při harmonizaci těla po psychické a emoční stránce. Zabudovaný ionizátor kyslíku čistí vzduch, ničí mikroorganismy a odstraňuje plísně. O rovnoměrné rozložení jemného tepla se stará 9 kvalitních karbonových infrazářičů, které jsou nejen výkonné, ale zároveň i energeticky úsporné. Infračervené panely jsou umístěny na všech stěnách kabiny, na lavici a pod podlahou. Celou infrasaunu lze snadno ovládat prostřednictvím buď vnějšího nebo vnitřního digitálního panelu. Infrakabinu La Provance 2-3 snadno a rychle sestavíte a zapojíte do běžné elektrické zásuvky 230 V.

RECENZE A CENY

Hodnocení Jak na výběr infrasauny

Ohodnoťe náš článek Jak na výběr infrasauny. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Jak na výběr infrasauny

Další články s tématikou nákupního rádce:

1 komentář

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS