Jak nabrousit nůž sekačky a na co si dát pozor

,
Jak nabrousit nůž sekačky a na co si dát pozor

Sekačky vyžadují po celou sezonu průběžnou údržbu. Sekačka s tupým nožem zatěžuje motor a špatně seče. Aby sekačka sloužila bezproblémově je pravidelné broušení nože nutností. Jak správně nabrousit nůž od sekačky?

Jak nabrousit nůž sekačky

Tupý nůž zvyšuje spotřebu paliva sekačky, aby překonal odpor v hustém trávníku a zhoršuje sběr posekané trávy do koše. Tunel, kterým tráva putuje do koše se hltí, koš se naplní sotva do poloviny a trávník není dobře posekaný, je střapatý, otrhaný. To trávníku neprospívá, začne chřadnout, potrhanými konečky ztrácí vláhu, začne žloutnout a je potřeba více zavlažovat.
Pravidelné broušení nože u sekačky je nutné, nejenže bude stroj dobře pracovat, ale posečený trávník bude i dobře vypadat.
Pokud si troufnete na broušení nože sami, uvědomte si, když něco uděláte špatně, veškerá rizika jdou za vámi. Pokud nemáte potřebné zkušenosti nebo nářadí, svěřte nabroušení a vyvážení nože odbornému servisu.

Demontáž nože

Před demontáží nože musí být elektrická sekačka odpojena od elektrické sítě. Z motorové sekačky odpojte kabel od zapalovací svíčky, v případě akumulátorové sekačky vyjměte akumulátor.
Elektrickou a akumulátorovou sekačku můžete bez obav obrátit vzhůru nohama, motorovou sekačku nikdy obrátit nesmíte. Hrozí nebezpečí, že by se olej vylil do palivového systému. Motorovou sekačku naklánějte jen mírně na zadní stranu směrem ke koši tak, abyste se dostali k noži. Před tím nezapomeňte vypustit palivo, aby nevyteklo z nádrže.
Pokud je nůž ohnutý, nerovnejte ho, vyměňte jej za nový, do původního tvaru se povede srovnat velmi těžko. Ohnutý nůž způsobuje vibrace sekačky, dochází k jejímu rychlému opotřebení, může dojít až k uvolnění nože a následnému úrazu.
Když už máte nůž vyndaný, zkontrolujte prostor pod šasi. U motorových sekaček s pojezdem zkontrolujte, zda není poškozený kryt řemene pojezdu. Může se stát, že nůž odhodí kámen, který kryt poškodí a při sekání se pod kryt dostane tráva. Ta se pak nabaluje na řemenice a může způsobovat padání řemene. Pokud je kryt poškozený vyměňte jej. Spodní stranu šasi očistěte od zbytků trávy a dalších nečistot.

Broušení nože

Nůž můžete nabrousit pomocí pilníku nebo na brusce. Zachovejte úhel ostří tak, jak bylo nabroušeno od výrobce. Pokud byste úhel zmenšili, sekačka by sice sekala zprvu lépe, ale ostří by se daleko rychleji otupilo. Naopak pokud byste úhel zvětšili, sekačka by sekala špatně. Při broušení dbejte na to, aby ostří bylo rovné a úhel po celé jeho délce stejný.
Nůž musí být vyvážený! Pokud by nebyl, sekání by nebylo centrické a mohlo by poškodit sekačku. V servisech mají na vyvážení speciální nástroj. Doma se můžete pokusit nůž vyvážit tak, že jej zavěsíte za upevňovací otvor na šroubovák.
Správně a vyváženě zbroušený nůž poznáte tak, že se nůž nenaklání k jedné ze stran, musí viset vodorovně. Pokud se k nějaké straně sklání, je potřeba tuto stranu zostřit více, aby byla lehčí a opět opakujte test. Postup opakujeme, dokud nůž nebude viset perfektně vodorovně.
Nevyvážený nůž způsobuje při vysokých otáčkách vibrace, které se přenášejí na ložiska klikového hřídele motoru, a ten se rychle opotřebí. Vibrace se přenášejí do celé sekačky, po čase se mohou uvolnit svařované a šroubované spoje, zvětšuje se vůle na pohyblivých spojích, trpí tím materiály, ze kterých je sekačka vyrobena.

Osazení nože

Jakmile jste nůž dokonale vyvážili, namontujte jej zpět a pořádně vše utáhněte. Zkontroluje, zda není poškozen unašeč nože a závit i na šroubu který upevňuje nůž. Vše očistěte a promažte, zmenšíte tím riziko s povolením nože při další údržbě a zpomalíte korozi. Překontrolujte, zda je nůž správně nasazen – není obráceně a může se volně otáčet.
U motorové sekačky zkontrolujte, zda nedošlo k úniku oleje, překontrolujte jeho hladinu, popřípadě jej doplňte. Zkontrolujte a vyčistěte vzduchový filtr.
Pokud jste postupovali správně a nic nezanedbali, okamžitě to poznáte. Sekačka seče lépe, lépe plní koš a posekaný trávník vypadá lépe.

Hodnocení Jak nabrousit nůž sekačky a na co si dát pozor

Ohodnoťe náš článek Jak nabrousit nůž sekačky a na co si dát pozor. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 3,50 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak nabrousit nůž sekačky a na co si dát pozor

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS