Jak ochránit úrodu před slimáky? Osvědčené metody a tipy

,
Jak ochránit úrodu před slimáky? Osvědčené metody a tipy

Letošní jaro přineslo teplejší počasí, které nahrává aktivitě slimáků na našich zahradách. Tito škůdci dokáží zlikvidovat celou úrodu, a proto je důležité proti nim bojovat. V tomto článku se dozvíte o účinných metodách, jak ochránit úrodu před slimáky.

Ať už na zahradě potkáte hlemýždě zahradního, rezavého plzáka španělského, černé, strakaté či hnědé plzáky, je vhodné se jich zbavit. Rezavý plzák španělský je obzvlášť problematický. Pochází z teplejších oblastí a oproti “domorodým” druhům je odolnější vůči chladu a má méně přirozených nepřátel. Navíc se množí mnohem rychleji a v jednom roce samice naklade až 220 vajíček.

Jak poznat, že vám zahradu okupují slimáci?

Slimáci se obvykle schovávají přes den a aktivní jsou v noci nebo velmi brzy ráno. Přesto po nich na zahradě najdete stopy, které nám napoví, že se jim u vás líbí: V blízkosti rostlin a někdy i přímo na nich najdete slizké stopy, které slimáci po sobě zanechávají. Na zahradě přibývají okousané listy. Slimáci si pochutnávají na mladých listech rostlin, a to i na těch, které rostou poměrně vysoko. Okousané listy na vrchní části rostliny nebo v květináčích na okně tak svědčí o jejich přítomnosti. Pokud zvednete kameny, květináče nebo jiné předměty na zahradě, s velkou pravděpodobností pod nimi objevíte slimáky, kteří si tam hledají úkryt před sluncem a větrem.

Jak ochránit úrodu před slimáky

Zkuste naše tipy a ochraňte úrodu před slimáky.

Jak ochránit úrodu před slimáky?

Existuje mnoho metod, jak se zbavit slimáků na zahradě. Některé z nich jsou založeny na mechanickém odstranění škůdců, jiné využívají přírodní repelenty či biologické metody a další sázejí na chemii.

Mechanické metody:

  • Sběr slimáků: Nejobvyklejší a nejrychlejší způsob, jak se zbavit slimáků, je jejich ruční sběr. Nejlepší je to dělat brzy ráno, když jsou slimáci aktivní a vylézají ze svých úkrytů. Nasbírané slimáky je nutné zlikvidovat mimo zahradu, jinak se vrátí.
  • Nůžky: Pro ty, kterým je nepříjemné sbírat slimáky holýma rukama, existuje alternativa v podobě nůžek. Slimáky jednoduše přestřihnete a odnesete pryč.
  • Pivní past: Do sklenice nebo PET lahve zapuštěné do země nalijeme pivo. Slimáky láka vůně piva a utopí se v něm. Je důležité, aby okraj nádoby byl maximálně 1 cm nad povrchem půdy, aby do ní nespadli jiní živočichové.

Přírodní repelenty proti slimákům:

  • Kávová sedlina: Kofein obsažený v kávě je pro slimáky jedovatý. Kávovou sedlinu rozprostřeme kolem rostlin, které chceme chránit. Pozor však na překyselení půdy, proto tuto metodu nepoužíváme v nadměrném množství.
  • Piliny: Piliny kolem záhonů zpomalují pohyb slimáků a v kombinaci s kávovou sedlinou tak zajišťují ještě efektivnější ochranu.
  • Vaječné skořápky, drcené ořechy, vápno, popel a saze: Ostré hrany těchto materiálů znemožňují slimákům pohyb. Nasypte je kolem rostlin, které chcete chránit.
  • Aromatické rostliny: Slimáci se vyhýbají vůni pelyňku, šalvěje, lichořeřišnice, měsíčku, pažitky, afrikánů a chrp. Tyto rostliny proto vysaďte kolem zeleninových

Biologická likvidace:

  • Využijte přirozené nepřátele: Na slimáky si pochutnávají ježci, ptáci a draví brouci. Vytvořte jim na zahradě úkryty a přilákejte je tak do boje proti škůdcům.
  • Aplikujte hlístice: Parazitické hlístice představují ekologický a efektivní způsob, jak se zbavit slimáků. Hlístice se prodávají v zahradnických centrech a aplikují se na místa s výskytem slimáků

Chemická likvidace slimáků:

Granule s metaldehydem: Tyto granule jsou pro slimáky toxické a po pozření uhynou. Je však důležité používat je s opatrností, protože jsou jedovaté i pro domácí mazlíčky a volně žijící zvířata.

Další tipy jak ochránit úrodu před slimáky:

Nepoužívejte sůl, protože solení slimáků je nehumánní a navíc škodí půdě. Sledujte počasí: Slimáci jsou aktivnější v teplém a vlhkém počasí. V takovýchto dnech je důležité zvýšit bdělost a opatrně kontrolovat záhony. Odstranění slimáků ze zahrady vyžaduje čas a vytrvalost. Nevzdávejte to a kombinujte různé metody, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Pamatujte, že prevence je vždy nejlepší strategií. Dodržováním výše uvedených tipů a pravidelnou kontrolou záhonů minimalizujete riziko napadení slimáky a ochráníte tak svou úrodu.

Hodnocení Jak ochránit úrodu před slimáky? Osvědčené metody a tipy

Ohodnoťe náš článek Jak ochránit úrodu před slimáky? Osvědčené metody a tipy. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak ochránit úrodu před slimáky? Osvědčené metody a tipy

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS