Jak odstranit plíseň z plastových oken

,
Jak odstranit plíseň z plastových oken

Během zimních měsíců řadu lidí nemile překvapí plíseň na plastových oknech. A to není zrovna malý problém, plíseň na oknech a okolo oken vede ke vzniku nemocí a alergií. Pokud se v domácnosti někde objeví plíseň je potřeba ji co nejrychleji zlikvidovat. Plíseň může u alergiků způsobit vážné dýchací potíže a jiné respirační onemocnění.

Proč se plíseň na oknech tvoří?

Plísně jsou mikroskopické vláknité houby, kterým se nejlépe daří na vlhkých místech.
Plíseň na oknech se tvoří hlavně kvůli dokonalé těsnosti budovy v okolí oken. Na okna v zimě z jedné strany působí teplo a z druhé strany zima, okna jsou náchylná na srážející se vlhkost, kterou má plíseň ráda a proto jsou plastová okna tou nejlepší plochou pro tvorbu plísní.
Pokud na oknech objevíte plíseň co nejrychleji ji zlikvidujte a snažte se vyřešit problém, proč zrovna tam se tvoří. Jinak se vám tam bude plíseň po čase objevovat znovu.

Jak odstranit plíseň z plastových oken?

Plíseň lze zlikvidovat mechanickou cestou, a to vlhkým hadrem. Suchý hadr nebo houba by plíseň rozprášila. Tato metoda se však příliš nedoporučuje, při neopatrném stírání může dojít k roztroušení výtrusů po okolí.
Vhodnější metodou je odstranit plíseň z plastových oken pomocí roztoku chlornanu sodného. Ten koupíte například v drogerii a ve stavebninách. Prodává se ve spreji a stačí jim rámy v postižených místech nastříkat. Můžete použít i Savo proti plísním, které chlornan sodný obsahuje.
Roztok chlornanu sodného plíseň zlikviduje okamžitě. Po aplikaci nechte působit 15 minut a místnost pořádně vyvětrejte. Působením chlornanu sodného tmavá místa s plísní po chvilce zesvětlají. Pak už stačí jen zbytky nečistot utřít vlhkým hadříkem.
Další možností je likvidace plísně pomocí octu. Hadřík namočíte v octu a setřete postižená místa, použitý hadřík poté vyhoďte.

Předcházejte tvoření plísní

Zásadní vliv na rosení oken a tvorbě plísní má větrání. Jakmile se do vzduchu v interiéru dostane více vlhkosti a vy jí nedáte prostor k úniku, okna zareagují orosením. Při větrání jde především o to, dostat do interiéru co nejvíce čerstvého vzduchu za co nejkratší časový úsek. V zimě se vyvarujte větrání na mikroventilaci, trvá pak mnohem déle, než se vzduch v interiéru obmění.
V domě nebo bytě by se mělo správně větrat až 3x za den. Nejlepší je větrat místnosti intenzivně s plně otevřenými okny po dobu alespoň pěti minut.
Aby nedocházelo k tvorbě plísní, vlhkost v domácnosti by neměla přesáhnout 60 %.
Vlhkost lze eliminovat sušičkou na prádlo a kvalitní digestoří, protože právě z vaření a sušení prádla na sušáku vzniká v domácnosti nejvíce vlhkosti.

.

Hodnocení Jak odstranit plíseň z plastových oken

Ohodnoťe náš článek Jak odstranit plíseň z plastových oken. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (6 hlasování, průměr: 3,83 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak odstranit plíseň z plastových oken

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS