.

Jak odstranit rez z kovu, oblečení i koupelny bez chemie

Jak odstranit rez z kovu, oblečení i koupelny bez chemie

Rez je nežádoucí jev, kterého se vždy chceme zbavit. Každý kov s obsahem železa, včetně oceli, se ve vodě spojí s atomy kyslíku a vytvoří vrstvu oxidu železitého – neboli rzi. Rez se může objevit v podstatě na čemkoliv, na kovu, na špercích, v lednici, na autě, v koupelně, ale i na koberci nebo oblečení. Se rzí se dá naštěstí účinně bojovat a to zejména pokud je jen povrchová. Odstranit rez ale naštěstí není takový problém. Zde je pár tipů, jak odstranit rez bez zbytečných chemikálií.

Jak odstranit rez z kovu

Rez vzniká spojením železa, kyslíku a vlhkosti. Na trhu lze koupit spoustu přípravků na odstranění rzi, které slibují opětovný lesk, ale domácí prostředky vykonají tu samou práci a vyjde vás to levněji a nemusíte používat chemikálie.

Možností, jak odstranit rez přírodním způsobem, je hned několik.

Citrón – lehce s ním vyčistíte malé předměty, jako jsou zrezivělé šperky, nebo přezky. Zrezivělý předmět jednoduše vložte do citrónové šťávy a nechte co nejdéle působit – i několik hodin a po té předmět vydrhněte drátěným kartáčkem. Větší předměty, které nemůžete ponořit, potírejte namočeným hadříkem. Stejným způsobem můžete použít také limetkovou šťávu.

Ocet – další surovina, která dokáže odstranit rez je bílý ocet. Postup je stejný jako u citrónu. Zrezivělý předmět jednoduše vložte do octu a nechte co nejdéle působit až 12 hodin. Pokud věc, kterou chcete rzi zbavit, není vhodná k namáčení, namočte do octa staré hadry a s nimi obmotejte rezavé části.

Jedlá soda – smíchejte vodu s jedlou sodou a vytvořte hustou pastu. Tu pak natřete na rezavé místo a nechte působit alespoň hodinu a následně vydrhněte zubním nebo jiným kartáčkem, nakonec opláchněte vodou. Pokud je postižení většího rozsahu a v hloubce rez zůstane, můžete postup opakovat.

Coca Cola obsahuje kyselinu fosforečnou a rez ničí velice účinně. Stačí předmět namočit do Coca Coly na 24 hodin a pak dočistit drsnou stranou houbičky či jemnější drátěnkou.

Jak odstranit rez z oděvů

Na látku se může rez dostat např. z rezavých patentů, cvočků, zipu apod. Není to skutečná rez, ale pouze skvrna od rzi. K odstranění těchto skvrn pomůže citron se solí. Nejjednodušší je pokapat skvrnu šťávou z citronu, posypat solí a nechat působit. Pak oblečení vyperte. Některé skvrny však jdou odstranit jednoduše i klasickým mýdlem s jelenem.

Jak odstranit rez z dlaždic a vany

Rez se zřídka vyskytuje na dlaždicích a vanách, ale může tato situace nastat. Často je to způsobeno kontaktem s rezavými předměty. Zde opět pomůže citrón se solí. Vymačkejte na rez citrónovou šťávu, posypte solí a nechte působit 3 – 4 hodiny. Poté jemně otřete utěrkou z mikrovlákna. Následně opláchněte vodou.

Hodnocení Jak odstranit rez z kovu, oblečení i koupelny bez chemie

Ohodnoťe náš článek Jak odstranit rez z kovu, oblečení i koupelny bez chemie. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak odstranit rez z kovu, oblečení i koupelny bez chemie

Další články s tématikou nákupního rádce:

2 komentáře

 1. Jiří Šmidrkal

  V nadpisu píšete „Bez chémie“, ale Coca Cola je velmi agresivní chemická látka.

  Odpovìdìt
  • Jenda

   Dobrý den, děkujeme za váš komentář. Coca colu rozhodně nepovažuji za zdravé pití. U nás doma ji nikdo také nepije. Nicméně o chemickou látku v kontextu chemie pro uklízení se rozhodně nejedná.

   Odpovìdìt

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS