.

Jak se orientovat v etiketě na vinných lahvích

Jak se orientovat v etiketě na vinných lahvích

Nejdůležitějším pomocníkem běžného konzumenta při výběru vína je etiketa. Nejlepší a seriózní výrobci mají etikety vesměs velice střídmé, decentní a hlavně poskytující všechny důležité a především pravdivé informace. Etikety mohou mít různé podoby, tvary i velikosti.

Historie pití vína a jeho výroby se začala psát kolem roku 8 000 př. n. l. Víno hrálo významnou roli při egyptských obřadech i starodávných židovsko-křesťanských tradicích. Od středověku se zde pěstují hrozny pocházející z francouzského regionu Champagne. Nedávná studie dokonce zjistila, že dnešní Francouzi pijí lahodné víno vyráběné z přímých příbuzných hroznů, jejichž chuť obdivovali jejich předkové asi před 900 lety. Etiketa jako soubor informací má bohatou historii. Již ve 14. století před naším letopočtem se objevuje v Egyptě na amforách s vínem. Papírové etikety mají mnohem kratší historii. Poprvé se objevují v 18. století, v době, kdy světlo světa spatřilo šampaňské. Na počátku 19. století se pak do popředí dostávají malé obrázky s popisem vín, umístěných na láhvi ve vinařských velmocích – Německu a Francii. Etiketa na láhvi obsahuje různá označení, která nás mají informovat o základních rysech vína. Některé údaje jsou povinné, jiné takzvaně dobrovolné.

Co bychom měli na etiketě najít ?

Jak číst vinné etikety

Pokud si chcete vybrat kvalitní víno a dozvědět se o lahodném moku více, zaměřte se na etiketu na lahvi. Etikety se liší v závislosti na zemi původu. Některé vás zaujmou pěkným a čistým designem, jiné množstvím informací. Některé štítky jsou staromódní, jiné moderní. Čeho si na etiketě všímat?

Anatomie lahve

Štítky na lahvích poskytují užitečné informace při výběru a ochutnávání vína. Název, objem a obsah alkoholu je povinné uvádět ve všech zemích. Většina lahví s vínem má dva štítky, jeden na přední a druhý na zadní straně lahve. Povinné údaje (objem láhve, množství alkoholu, jméno výrobce apod.) producenti obvykle uvádějí na přední, hlavní etiketě, zatímco pro další, nepovinné údaje využívají zpravidla druhou etiketu na zadní straně láhve.
Jaké informace na láhvi můžete najít?

Jméno a design

Název vína podle zatřídění, pomáhá rozlišovat značku na předním štítku.

Výrobce

Toto je povinný požadavek, obchodní jméno a sídlo výrobce, popřípadě distributora, který uvádí víno do oběhu. Pokud není na štítku uvedena žádná značka, je uveden název stáčírny. Název může být v různém formátu v horní či dolní části etikety. Mnoho francouzských vín má na etiketách název drobným písmem. Některé americké etikety zobrazují pouze název vína, označují značková vína od větších vinařských společností.

Oblast

Na etiketě by měla být uvedena vinařská oblast, kde byly hrozny pro výrobu vína získány. Pokud určité víno pochází z konkrétní vinice, bude to uvedeno na kolku nebo umístěno pod označením regionu. Tato vína bývají dražší než vína z obecné oblasti.

Typ odrůdy

Asi nejdůležitějším údajem na etiketě je odrůda. Odrůdové jakostní víno musí obsahovat nejméně 75 % vína vyrobeného z odrůdy uvedené na obalu a musí být označeno názvem odrůdy, ze které bylo vyrobeno a názvem vinařské oblasti, ve které byly sklizeny hrozny pro jeho výrobu. To je zákonem definované a chráněné zeměpisné označení použité k identifikaci, kde hrozny byly pěstovány.

Ročník

Ročník vína napoví mnohé o kvalitě a druhu vína,označuje rok, kdy byly hrozny sklizeny.
Mladé ročníky – jsou vína pár let po sklizni, většinou jsou to vína svěží s ovocnou příchutí.
Starší ročníky – bývají plnější, komplexnější a chuťově vyzrálejší

Obsah alkoholu

Objem alkoholu je ukazatelem bohatosti chuti vína. Většina vín obsahuje od 7,5 až 17 % alkoholu. Vína nejvyšší kvality v evropské vinařské oblasti mají pod pod 13,5 %, Americká vína mají poměrně vysoký počet alkoholu. Vína s vysokým objemem alkoholu jsou vyráběna ze zralých hroznů a mají více ovocných příchutí.

Oceněná láhev

Vína získávají ocenění na prestižních výstavách jak u nás, tak i v zahraničí. Ocenění lahve potvrzuje, že hrozny z nichž je víno vyrobeno vyrostlo na půdě, kterou deklarované vinařství buď přímo vlastní, nebo alespoň spravuje a bylo zde vyráběno a plnilo se do lahví.

Hodnocení Jak se orientovat v etiketě na vinných lahvích

Ohodnoťe náš článek Jak se orientovat v etiketě na vinných lahvích. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 2,50 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak se orientovat v etiketě na vinných lahvích

Další články s tématikou nákupního rádce:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS