.

Jak se zbavit octomilek v domácnosti

,
Jak se zbavit octomilek v domácnosti

Octomilky, lidově označované jako vinné, octové či ovocné mušky, si rády pochutnávají na sladkém a milují vše, co kvasí, s chutí nasávají zbytky vína a hodují nad odpadky z koše. Octomilky k nám obvykle přiletí z venku vábené vůní zbytků potravy, ovoce či šťáv. Nebo si jejich vajíčka přineseme z obchodu na přezrálém kousku ovoce.
V teplých letních dnech se octomilkám daří. Nepatří mezi hmyz, který by naše zdraví nějak ohrožoval, ale přenášejí různé plísně a bakterie i na čerstvé ovoce, které tak rychleji podléhá zkáze.

Octomilka

Tento drobný hmyz patří do velkého řádu dvoukřídlých, tedy skupiny, jejíž zástupci mají pouze jeden pár blanitých křídel. Dorůstá velikosti 2 až 3 milimetry. Dospělec žije jen 2 až 9 týdnů. Samice naklade až 400 vajíček. Samice klade vajíčka do měkkého ovoce, nebo do kvasících tekutin. Během dvanácti hodin se z vajíčka vylíhnou larvy a začnou se živit ovocem i mikroorganismy, které rozkládající se potraviny obsahují. Po třech dnech se zakuklí a čtvrtý den se líhnou dospělí jedinci. Samičky jsou schopny pářit se již za 12 hodin od chvíle, co se vylíhnou z kukly a brzy poté už jsou připraveny naklást vajíčka. Dokážou vycítit zápach tlejícího ovoce na velkou vzdálenost. Cokoliv, co kvasí je pro ně chuťovka. Je důležité, zvláště v letních měsících likvidovat veškeré tlející ovoce a ovocné zbytky, pravidelně a včas vynášet odpad, který by mohl být místem množení octomilek. Doporučuje se často větrat. Průvan octomilka nesnáší.

Jak se zbavit octomilek?

Prevence na prvním místě

Základem je udržovat v kuchyni maximální pořádek. Na kuchyňské lince, ani na stole nenechávejte ležet nedojedené zbytky ani přezrálé ovoce.
Ovoce na stole pravidelně prohlížejte a snažte se kusy, které rychle hnijí, uskladňovat v lednici nebo je alespoň přikryjte.
Sirupy, džusy a jiné sladké nápoje uchovávejte v dobře těsnicích uzavřených nádobách.
Zkontrolujte odpadkové koše, pokud se v nich nachází zbytky potravin, koš vyneste a důkladně umyjte teplou vodou s přípravkem na nádobí, nezapomeňte ani na jeho vnější stranu a také jeho bezprostřední okolí.
Často v kuchyni vytírejte podlahu a otírejte linku. I jedna malá kapka šťávy či čehokoliv, co sladce voní mušky přiláká.
Nenechávejte v místnostech sklenice s nedopitým vínem. Lahev od dopitého vína vyhoďte, i malý zbytek vína v lahvi octomilky přiláká.
Čistěte pravidelně odpad, při úklidu do dřezu a odpadu nalijte přípravek na odstranění zbytků a mastnoty. Zbytky tlející potravy ve dřezu jsou ideálním místem pro hodování octomilek.
Octomilky mohou naklást vajíčka i do mokré hlíny, proto pokojové rostliny zbytečně nepřelévejte.
Často větrejte a vytvořte průvan, který octomilky nesnáší.

Past na octomilky

Pokud se u vás octomilky objevily, je na čase s nimi zatočit. Octomilky rozhodně nezlikvidujete plácačkou na mouchy. Musíte na ně sofistikovaněji.

Lapač

Funguje naprosto stejně jako klasické mucholapky. Lepí se někde v blízkosti okna. Vylučují feromony, které octomilky přilákají a insekticidy je následně zahubí.

Elektrický lapač

Lapače vyzařují světlo, které octomilky přiláká. Některé elektrické lapače pak zabijí hmyz elektrickým proudem, jiné je nasají do zásobníků.

Vyzkoušejte babské rady

Octomilky můžete vyhnat ze svého domova pomocí koření. Mušky nemají rády vůni hřebíčku a česneku. Kolem oken, na kuchyňskou linku a tam, kde se octomilky nejčastěji vyskytují, umístěte malé misky s několika hřebíčky. Pomohou také oloupané stroužky česneku či přímo rozdrcený česnek. Octomilky se brzy odstěhují někam, kde jim to bude vonět lépe.

Past na octomilky

Osvědčená past na octomilky je například PET lahev. PET lahev rozřízněte v půlce a naplňte ji sirupem nebo džusem. Vršek zakryjte papírem nebo potravinářskou fólií a udělejte do něj malé dírky. Octomilky se dostanou dovnitř, ale ven už nevyletí.

Masožravé rostliny

Masožravky jsou zajímavým doplňkem každého bytu, nejsou náročné na pěstování a dají se pořídit za pár korun. Proti octomilkám je s oblibou pořizována například masožravá Rosnatka.

Hodnocení Jak se zbavit octomilek v domácnosti

Ohodnoťe náš článek Jak se zbavit octomilek v domácnosti. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (6 hlasování, průměr: 3,83 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak se zbavit octomilek v domácnosti

Další články s tématikou nákupního rádce:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS