Jak se zbavit padlí: Přírodní metody a důležitá prevence

Jak se zbavit padlí: Přírodní metody a důležitá prevence

Padlí, bílá plíseň, která každoročně trápí zahrádky a jejich majitele. Zatímco chemické fungicidy slibují rychlé řešení, někteří zahrádkáři preferují šetrnější přístupy k boji s touto nepříjemnou chorobou.

Co zabírá na padlí

Místo chemie se můžete spolehnout na sílu přírodních surovin, které běžně najdeme v kuchyni. Mezi osvědčené pomocníky patří mléko a syrovátka. Směs 400 ml syrovátky nebo mléka s 600 ml vody poslouží jako účinný postřik pro napadené i zdravé rostliny, čímž slouží i jako prevence. Podobně funguje i soda bikarbona. Roztok 2 lžic sody, 2 lžic oleje a ½ lžičky mýdla v 2,5 l vody aplikovaný na listy rostlin pomáhá v boji s padlím a zároveň je chrání do budoucna.

Další možností je česnekový olej. Ten si vyrobíme rozmačkáním 5 stroužků česneku, smícháním s 30 ml oleje a 30 ml alkoholu a necháme 2-3 dny odstát. Scezený olej smícháme s vodou z česneku namočeného 2 dny, 3,5 l vody a promícháme. Výsledný roztok poslouží jako postřik proti padlí.

Proti padlí bojuje i skořice. 15 g mleté skořice namočíme na 1-2 dny do 1 l studené vody, scedíme a aplikujeme bez ředění. Méně náročná je práce s přesličkou. Jícha z čerstvé přesličky, která kvasí týden, nebo čaj z lékárny vylouhovaný a zchladlý, poslouží jako prevence proti plísním a zároveň pomůže v boji s již existujícím napadením.

Prevence proti padlí

Kromě výše uvedených metod je důležitá i prevence. Týden před obdobím, kdy se padlí obvykle objevuje (na základě zkušeností z minulých let), je vhodné rostliny postříkat fungicidem. Důležitou roli hraje i výběr vhodné odrůdy rostlin, jelikož některé jsou k padlí odolnější. Dalším krokem v prevenci je zajištění cirkulace vzduchu a dostatek světla pro rostliny, dále pak správné zalévání (nepřelévat a nenechávat vodu na listech) a vyvážená hnojiva s dostatkem draslíku a fosforu a minimem dusíku. Napadené části rostlin je nutné odstraňovat a kompostovat mimo zahradu.

Kromě výše uvedených tipů je vhodné používat ekologické hnojivo a kompost, podporovat hmyz užitečný pro zahradu (berušky, slunéčka) a střídat plodiny na záhonu. Dodržováním těchto principů a využíváním šetrných metod boje s padlím udržíme naše zahrady krásné a zdravé bez nutnosti používat chemikálie.

Hodnocení Jak se zbavit padlí: Přírodní metody a důležitá prevence

Ohodnoťe náš článek Jak se zbavit padlí: Přírodní metody a důležitá prevence. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Jak se zbavit padlí: Přírodní metody a důležitá prevence

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS