.

Jak se zbavit špíny i rzi a jak jí předcházet na nerezových spotřebičích

Nerezové spotřebiče jsou moderní v interiéru vypadají krásně, ale je na nich vidět každý dotyk. Otisky prstů, šmouhy a zaschlé kapky vody pak srážejí jejich dokonalý vzhled. Nezbývá proto nic jiného, než takové spotřebiče pravidelně čistit a leštit.

Co patří mezi základní vlastnosti nerezu?

Každý materiál má své vlastnosti. U nerezové oceli jsou ty hlavní zejména ve zvýšené odolnosti proti chemické nebo elektrochemické korozi, se kterými se může setkat v mnoha prostředích. Samozřejmě se musí zviditelnit i chromový design povrchu. Díky němu se totiž nerez stala součástí moderního bytu či domů. Nerezové doplňky jsou jednoduše trendy a v kurzu jistě ještě nějaký ten čas budou.

Co je to nerez?

Korozivzdorná ocel – to je odborný názve pro materiál, který všichni známe pod jejím jiným jménem, a sice pod jménem nerez či nerezová ocel. Mnoho lidí ji používá či má z nich vyrobeno velkou řasu domácích spotřebičů. Jedná se o směs slitinu uhlíku a železa. Díky velkému obsahu prvků je velmi oblíbená, protože se tím zlepšují její vlastnosti. Mezi prvky patří zejména chrom, mangan, nikl a jiné. Díky nim je tento materiál velmi kvalitní a také pohledný, co se vzhledu týče.
Chrom vytváří neviditelnou povrchovou vrstvu, která brání vlhku proniknout k železu. Dojde li k narušení této vrstvy a vlhkost se dostane pod ní, vznikne na tomto místě rez. Může k tomu dojít v případě, pokud používáte čistící prostředky s vysokým bělícím účinkem, zejména v rozích a záhybech, když prostředek důkladně neotřete zůstane tam a působí dlouhodobě. Hladkému nerezovému povrchu také škodí kovové kartáčky nebo drátěnky.
Výrobci se shodují v tom, že u typu 304, obsahujícího nikl a podobné nemagnetické nerezové slitiny je riziko koroze nižší než u magnetických. Velmi často také záleží na způsobu údržby.

Jak čistit nerez

Řiďte se návodem k použití. Omývejte nerezový povrch jemnou mýdlovou vodou a měkkým čistým hadříkem, pak dobře opláchněte. Sušte dalším měkkým a čistým hadříkem. Vhodné jsou měkké houbičky a hadříky z mikrovlákna a různé utěrky. Nepoužívejte dezinfekční přípravky, abrazivní prostředky nebo produkty s bělícími účinky, obsahem alkoholu, amonia nebo chloridů. Sledujte také složení čistících výrobků, které používáte v blízkém okolí nerezového přístroje. Samsung například varuje, že i pouhé výpary kyseliny chlorovodíkové, obsažené v některých přípravcích na dlaždičky, mohou nerezový povrch poškodit.
Nepoužívejte drátěnky nebo drsné houbičky – poškrabaný povrch je zranitelnější.
Ošetřujte přístroje přípravkem na čištění nerezové oceli s obsahem minerálního oleje, který povrchovou vrstvu chrání. Nepoužívejte k čištění nerezu použitou houbičku na nádobí, protože může zadržovat částečky kyselejších potravinových olejů, které ochrannou vrstvu ničí.

Jak se zbavit rzi

Použijte čistič nebo leštidlo na nerezové povrchy. Můžete si také namíchat vlastní prostředek z jedlé sody a vody, nanést ji měkkým hadříkem a jemně vydrhnout. Samsung doporučuje 1 polévkovou lžíci sody na 2 hrnky vody, společnost Kenmor radí smíchat rovné díly.
Po odstranění rzi povrch opláchněte čistou vodou a důkladně osušte měkkým hadrem. Věnujte místům, která jste očistili od rzi, zvýšenou pozornost. Budou mít tendenci korodovat opakovaně.
Poradit se můžete i na zákaznické lince výrobce.

Ohodnoťte článek jak se zbavit a předcházet rzi na nerezových spotřebičích

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 4,50 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS