Jak se zbavit vodního kamene i bez chemie

,
Jak se zbavit vodního kamene i bez chemie

Vodní kámen je velkým problémem mnoha domácností. Usazuje na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou, takže se s ním nejčastěji setkáte v kuchyni nebo v koupelně. Příčinou je vysoká tvrdost vody. To znamená, že voda obsahuje vyšší podíl minerálních solí, které zůstanou po odpaření vody na povrchu jako bílá usazenina a ta jde po delší době špatně čistit. Například na vodovodním kohoutku, který používáme několikrát denně a po zavření ho neutřeme dosucha, voda zanechává nevzhledné mapy. Máme pro vás pár tipů, jak odstranit vodní kámen i bez použití drastické chemie.

Co je vodní kámen?

Vodní kámen vzniká díky postupnému uvolňování minerálů, zejména vápníku a hořčíku, z vody. Vodní kámen má obvykle bílou barvu, někdy je nahnědlý, případně nažloutlý. Vodní kámen se pak usazuje všude tam, kde je ohřívána tvrdá voda. Tedy například v bojlerech, v pračce, v konvici, kávovaru ale i jiné vodovodní armatuře. Samotná tvrdá voda vzniká tak, že měkká dešťová voda protéká skalnatým podložím, které obsahuje vápenec a rozpouští tak uhličitan vápenatý a uhličitan hořečnatý v minerální formě. Čili tvrdá voda je voda, která obsahuje zvýšeně množství vápníku a hořčíku.
Pokud máte v domácnosti tvrdou vodu je dobré namontovat na začátek vodovodního řadu filtr. Dalším krokem je použití automatického změkčovače vody, který upraví vodu pomocí regenerační soli nebo kamence. Po instalaci změkčovače budete mít změkčenou vodu v celém rodinném domě či bytě. Tím si ušetříte práci nejen s odstraňování vodního kamene, ale prodloužíte i životnost spotřebičů, které přicházejí do styku s vodou, jako jsou varné konvice, bojler, kávovary a pračky. Ušetříte i prací prostředky, které musíte pro změkčení vody používat.

Jak předcházet usazování vodního kamene?

Po použití koupelny osušte všechna místa, která přišla do styku s vodou. Vodovodní baterie a prosklené nebo plastové části sprchového koutu jsou jedním z problematických míst, kde se vodní kámen usazuje nejvíce. Vodovodní baterie můžete potřít parafinem. Voda se tak nebude usazovat, ale steče. Pokud sklo ve sprchovém koutu není ošetřeno hydrofobní vrstvou, použijte vhodný hydrofobní prostředek a sklo natřete dle návodu k použití. Zamezíte tak usazování vody a vytváření kamenných map. Před nanesením hydrofobního prostředku nezapomeňte sklo nejprve odmastit a řádně vysušit. Hydrofobní vrstvu je potřeba po čase obměnit.

Čím odstranit vodní kámen z vodovodní baterie

Pokud nechce používat chemické prostředky, nechte se inspirovat radami našich babiček, které dobře věděly, jak odstranit vodní kámen přírodní cestou. Na zaschlý vodní kámen platí například citron. Rozkrojte citron a natřete s ním všechna místa na vodovodní baterii, nechte působit přes noc a ráno baterii opláchněte a otřete dosucha. Vyzkoušet můžete také jedlou sodu. Na vlhkou houbičku dejte trochu jedlé sody a očistěte vše, kam dosáhnete. Na špatně přístupná místa použijte vyřazený zubní kartáček. Nepoužívejte pomůcky, které mají drsnou stranu, mohlo by dojít k poškození povrchu.

Jak odstranit vodní kámen ze sprchové hlavice

Často se stává, že vám vodní kámen ucpe trysky sprchové hlavice natolik, že omezí proud vody. V takovém případě použijte ocet, do kterého ponoříte sprchovou hlavici a necháte jej přes noc působit. Pokud máte sprchu instalovanou napevno a hlavice vám nejde odmontovat, nalijte ocet do pevného igelitového sáčku, který uvážete kolem sprchové hlavice. Druhý den opláchněte a osušte. Pokud vám ocet nevoní, přidejte několik kapek citronu, který neutralizuje pachy.

Co na sprchový kout

Sprchový kout si zaslouží pravidelnou péči. Na skelné povrchy se doporučuje odstranění vodního kamene kyselinou citronovou. Připravte si roztok z kyseliny citronové. Nasypte dvě až tři lžičky kyseliny citronové do vody a tímto roztokem pak sklo ošetřete. Užitečným pomocníkem vám bude rozprašovač. Dále postupujte stejně, jako když myjete okna. Pokud máte citlivou pokožku, použijte gumové rukavice.

Na dlaždičky použijte páru

Na velké plochy v koupelně a kuchyni můžete použít parní čistič.
Čištění párou patří mezi neúčinnější ekologické metody. Pára z čističe dokáže proniknout do nejmenších nerovností a skulinek čištěného povrchu, a za vysoké teploty uvolní a odstraní vodní kámen, mastnotu, další silné nečistoty. ale také plísně.
Parní čistič využijete i při velkém úklidu na křesla, sedačky atd. Dá se použít na různé druhy podlahových krytin, parkety, plovoucí podlahy, dlažby, koberce, apod. Parní stroj pracuje pouze s vodou bez chemických přípravků, a proto je tento způsob odstraňování vodního kamene vhodný hlavně pro alergiky.

Hodnocení Jak se zbavit vodního kamene i bez chemie

Ohodnoťe náš článek Jak se zbavit vodního kamene i bez chemie. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (10 hlasování, průměr: 3,70 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak se zbavit vodního kamene i bez chemie

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS