Jak si chránit počítač pře viry a ztrátou či zcizením dat

,
Jak si chránit počítač pře viry a ztrátou či zcizením dat

Počítačové viry jsou hrozbou už několik let. Virus se v oblasti počítačové bezpečnosti označuje program, který se dokáže sám šířit bez vědomí uživatele. Většinou jsou vytvářeny autory k výdělečným účelům. Například malware vám může odcizit čísla bankovních karet, různé PINy a hesla k účtům. Dnešní viry se snaží co nejvíce schovat, dokážou z vašeho počítače rozesílat nevyžádanou reklamní poštu – spam, nebo další škodlivý softwer aniž byste o tom věděli.

Jak ochránit počítač před viry a zcizením dat?

Hrozbu představují programy navržené tak, aby poškozovaly nebo zcela mazaly data. Můžete tomu předejít, pokud ochráníte operační systém za pomoci anti–programů a budete-li dodržovat při brouzdání internetem několik bezpečnostních zásad.

Firewall

Firewall je síťové zařízení, které slouží k řízení a zabezpečování síťového provozu mezi sítěmi s různou úrovní důvěryhodnosti a zabezpečení, je naprosto nezbytnou ochranou před útoky z internetu. Hlídá různé vchody do počítače a rozhoduje, co do systému pustí a jaké informace mohou ze systému odcházet.
Nejčastější je softwarová podoba firewallu, kdy funguje buď jako samostatná aplikace, nebo je zabudován do nějakého většího bezpečnostního programu, případně přímo do operačního systému. Firewal je přítomný v balíčku pro Windows od druhého servisního balíku XP (SP2, rok 2003), je i součástí Windows 7, Windows 8 a Windows 10. Používání není složité a nemusíte ho zdlouhavě nastavovat. Nastavení firewallu z Windows v základní podobě dostatečné postačí, když povolíte nebo zakážete některému dalšímu programu přístup na internet. Zvažte, zda programu důvěřujete, zda jde o známou aplikaci, že jí umožníte komunikaci s dalšími servery. Můžete nainstalovat a používat jakoukoli jinou bránu firewall. Firewallů třetích stran je na trhu celá řada, někdy bývají složitější na obsluhu. Dokud nebudete používat žádný jiný firewall, ten současný ve Windows nevypínejte. Pokud se rozhodnete nainstalovat a používat jinou bránu firewall, bránu Windows Firewall vypněte.

Antivirus

Antivirus je další program, který by neměl k ochraně chybět. Slouží k identifikaci, odstraňování a eliminaci počítačových virů a jiného škodlivého softwaru. Aktuální virové databáze se nejčastěji stahují z Internetu, včetně těch zdarma. Mnoho typů je aktualizováno automaticky, je nutné nové definice instalovat připojením počítače k internetu a nechat antivir aktualizovat. Pokud je antivirový program neaktualizovaný, představují viry přinejmenším stejné nebezpečí, jako kdyby antivir v počítači vůbec nebyl.
Antivir by měl běžet neustále, ochrana probíhá se spuštěním systému Windows, štít blokuje otevírané dokumenty, spouštěné programy, soubory, CD, DVD nebo USB. Antiviry, ke stažení zdarma nejsou moc kvalitní a často neumějí česky. Vybírejte antivir, který bude obsahovat ochranu i před rootkity a spywarem.

Antispyware

Další kategorií malwaru výhradně za účelem zisku jsou spyware programy, které monitorují uživatelem navštívené webové stránky, zobrazují nevyžádané reklamy, sledují co na počítači děláte, sbírají citlivé data a přinášejí tak autorovi spywaru podíl na zisku. Spyware se nešíří způsobem obdobným počítačovým virům, obvykle se instalují zneužitím bezpečnostních chyb prohlížeče nebo jako trojské koně při instalaci jiného softwaru. Antispyware, chrání před škodlivým softwarem, chrání vaše soukromí í citlivá data.

Jak se na internetu chovat

Pro bezpečnější práci na internetu se snažte dodržovat několik zásad:
Nevypínejte automatické aktualizace Windows, prohlížeče jako je Firefox, Chrome, Opera, Internet Explorer, mějte vždy nejaktuálnější, používejte poslední verzi. Většina virů se objevuje v e-mailové příloze, proto nikdy neotvírejte poštu z neznámých adres. Odkazy v cizím jazyce často vedou na infikované webové stránky.
Z internetu nestahujte neznámé programy. Webový prohlížeč vám může nabídnout nezbytný program ke stažení, většinou je v cizím jazyce. Nástroje pro prohlížení jako je zásuvný modul Windows Media Video, nebo Flash Player jsou již v systému obsažené, pro případnou jejich instalaci vás vyzvou v češtině. Mějte přehled o tom, jaká stránka je důvěryhodná.
Při online nákupech platbou bankovní kartou kontrolujte zda je webová stránka šifrovaná. To se pozná tak, že v adresním řádku je uvedeno https:// místo http://. V některém prohlížeči bývá i obrázek zámku, ten je znamením šifrování.
Vyhýbejte se stahování cracknutým programům, warezu, tyto verze nejsou vždy čisté, mohou obsahovat viry, trojské koně a další malware, které mohou v systému způsobit problémy. Můžete najít i bezplatnou alternativu, která je zdarma a neosahuje škodlivé malware. Při výběru nástrojů pro vypalování, kancelářského software, nebo nástrojů pro úpravu obrázků se raději poraďte se zkušenými uživateli.
Hesla používejte vždy silná a nikomu je nesdělujte. Nepoužívejte hesla číselných posloupností a hesla podobná uživatelskému jménu, pro hackery je jednoduché taková hesla během několika minut prolomit. Heslo by mělo obsahovat minimálně 8 znaků, alespoň jednu číslici, jeden spaciální znak a jedno velké písmeno.

Hodnocení Jak si chránit počítač pře viry a ztrátou či zcizením dat

Ohodnoťe náš článek Jak si chránit počítač pře viry a ztrátou či zcizením dat. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak si chránit počítač pře viry a ztrátou či zcizením dat

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS