Jak snadno oživit bílou barvu oblečení i záclon

,
Jak snadno oživit bílou barvu oblečení i záclon

Trápí vás zašedlé bílé prádlo a záclony? K jarnímu úklidu patří mytí oken a praní záclon. Jak je správně prát, aby nezešedly a jak jim vrátit jejich bělostnou čistotu? Poradíme vám, jak na to, aby byly záclony zase jako nové.

Jak na bílé záclony

Zdají se vám vaše záclony trochu zašedlé? Vyzkoušejte pár triků, které záclonám vrátí jejich krásný vzhled a budou opět zářit bělostí. Nemusíte utrácet peníze za drahé bělicí přípravky. Prostředky na bělení najdete i doma a vyhnete se zbytečné chemii.

Jak vybělit záclony?

Jedlá soda a prášek do pečiva

Jedlá soda má velkou šíři využití. Používá se nejen v kuchyni, ale také v domácnosti na čištění různých povrchů a dá se i přidat k pracímu prášku do pračky. Při praní záclon přidejte lžíci jedlé sody do prášku na praní, nebo ji vložte přímo do bubnu. Podobně jako jedlou sodu můžete použít i prášek do pečiva.

Soda a citronová šťáva

Smíchejte jedlou sodu, citronovou šťávu a vlažnou vodu 1:1 a záclony do směsi namočte asi na hodinu před samotným praním.

Sůl

Obyčejná kuchyňská sůl dokáže zázraky, je totiž efektivním bělidlem. Doslova „vyžere“ zaprané odstíny a vrátí záclonám jejich původní bělost. Vytvořte si solný roztok z dvou lžic soli a 3 litrů vody. Záclony namočte na pár hodin do roztoku a poté je vyperte. Můžete použít běžnou kuchyňskou sůl, nebo lze koupit i bělící.

Peroxid vodíku

Možná máte v lékárničce peroxid vodíku, oceníte ho i při praní záclon jako bělidlo. Před praním namočte špinavé záclony na několik minut do 3% roztoku peroxidu a poté vyperte standardním způsobem, záclony budou opět krásně bílé.

Jak správně prát záclony?

Praní záclon si vyžaduje speciální péči. Záclona je z jemného materiálu a při nesprávném praní se může rychle zničit. Záclony v pračce perte samostatně, nejlépe v ochranném pracím obalu, při nízkých otáčkách a 30–40 stupních Celsia.

Jak odstranit skvrny z bílého prádla?

V důsledku častého praní může bílé oblečení zešednout. Naštěstí existují jednoduché triky, jak obnovit ztracené barvy i bez použití chemie.

Jedlá soda

Smíchejte půl hrnku jedlé sody s trochou teplé vody. Vytvořte pastu, kterou nanesete na znečištěná místa na bílém oblečení. Několik minut nechte pastu působit a nakonec oblečení vyperte v pračce běžným způsobem. Po vyprání dejte prádlo sušit ven. Sluníčko dokáže bílou látku ještě více vybělit.

Citrónová šťáva

Smíchejte citrónovou šťávu s jedlou sodou v poměru 1:1. Skvrny potřete, nebo si vytvořte koncentrovanou vodní lázeň a prádlo do ní před praním namočte.

Peroxid vodíku

Na skvrny na bílém oblečení použijte peroxid jako bělidlo.
Nalijte peroxid na skvrnu a poté hoďte do pračky. Peroxid můžete také přidávat do pračky při praní bílého prádla pro celkový bělící účinek. Lahvičku vlijte do prací lázně a prádlo bude opět zářivě bílé.

Jádrové mýdlo

Na vybělení bílého prádla bude fungovat i jádrové nebo žlučové mýdlo. Stačí nastrouhat jedno mýdlo a rozpustit v 10 l vody. V roztoku nechte prádlo do druhého dne a pak vyperte. Stejně tak můžete použít jádrové mýdlo i na záclony.

Jak prádlo změkčit?

Ocet

Změkčovadla prádla skvěle nahradí ocet. Nejen že pomáhá odstraňovat vodní kámen, záclonám pomůže navrátit jejich bělost. Rozmíchejte cca 10 lžic v 5 l vody a záclony namočte do roztoku přes noc. Účinkovat bude i v pračce, půl hrnku nalijte do bubnu nebo zásobníku na prací prášek a záclony vyperte, aby záclony krásně voněly, můžete přidat pár kapek esenciálního oleje.

Hodnocení Jak snadno oživit bílou barvu oblečení i záclon

Ohodnoťe náš článek Jak snadno oživit bílou barvu oblečení i záclon. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak snadno oživit bílou barvu oblečení i záclon

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS