Jak snížit spotřebu vody v bytech a ušetřit nemalé prostředky

Rozumné hospodaření s vodou vám může ušetřit stovky korun ročně. Až polovina českých domácností neumí šetřit s vodou. Každý obyvatel České republiky protočí denně kolem 90 – 125 litrů vody.

Jak ušetřit za vodu, kde začít ?

Nejvíce litrů padne na osobní hygienu, značná část proteče toaletou, pračkou a v kuchyni.
Koupání a sprchování.

Koupel v napuštěné vaně až po okraj s objemem 100 litrů vás stojí v nákladech za vodu 8,45 Kč. Celkem zanedbatelná částka, ale pokud se budete koupat obden, tak vás náklady za rok vyjdou na 1538 Kč za jednu osobu. Při čtyřčlenné domácnosti se částka za vodu vyšplhá na 6152 Kč ročně u rohových van ještě více.
Při koupeli ve vaně zaplněné jen do poloviny ušetříte za jednu osobu ročně až 769 Kč.
Sprchování je samo o sobě méně náročné na spotřebu vody než každodenní koupel, pokud si zakoupíte úspornou sprchovou hlavici ušetříte ještě více. Místo běžných 20-25 litrů za minutu spotřebujete 10 litrů. Při ceně okolo 230 Kč za hlavici a době sprchování 5 minut denně se pořizovací náklady ve čtyřčlenné domácnosti vrátí za necelé tři měsíce. Ještě úspornější je sprchová hlavice EcoXygen se spotřebou vody 6,5 litru za minutu.
Voda je v úsporných hlavicích ředěna vzduchem a ze sprchy stříká v menších kapkách, díky tomu je spotřeba vody menší.

Pozor na kapající kohoutky a protékající WC

Z kapajícího kohoutku vám zmizí až 24 litrů denně.
Nejméně výhodné jsou klasické baterie, spotřebujete velké množství vody jen tím, než si nastavíte požadovanou teplotu.
Nejvýhodnější a nejúspornější jsou termostatické baterie u nichž se teplota vody nastavuje před spuštěním. Ušetříte tak objem vody, který by protekl před nastavením teploty u klasických baterií.
Další variantou úspory je namontování perlátorů. Ty se instalují přímo do stávající baterie. U perlátorů se tekoucí voda obohacuje kyslíkem, tím je průtok vody nižší a klesá tak spotřeba vody, při oplachování nádobí.

Splachujte úsporně

K největším únikům vody dochází tradičně z protékajícího záchodu.
U starších modelů WC s nádržkou 10 litrů jedna osoba ročně spláchne okolo 1 241 Kč. Instalujte WC stop a splachujte jen tolik, kolik je třeba. WC stop se instaluje přímo do nádržky kde zabraňuje protékání a zároveň snižuje objem splachované vody. Dosáhnete roční úspory přibližně 820 Kč za jednu osobu
Moderní toalety mají systém dvojího splachování, kde si můžete vybrat průtok tří a šesti litrů vody. Náklady za jednu osobu se pohybují za rok u tohoto typu jen 412 Kč. Ročně tak lze ušetřit až 800 Kč, u čtyřčlenné domácnosti až 3 200 Kč!
Pravidelně toaletu kontrolujte, zda neprotéká. Protékající toaletou zmizí až 2000 litrů denně!

Mytí nádobí

Při ručním mytí nádobí ve dřezu se spotřebuje přibližně 20 litrů vody. Úspornější variantou je mytí nádobí v myčce, která spotřebuje 10-15 litrů vody za jeden cyklus. Je nutné ale započítat pořizovací náklady, elektřinu, leštidlo a sůl. V tomto případě se myčka jako výhodnější způsob mytí nádobí ukáže až poté, když vezmeme v úvahu časovou úsporu.

Perte úsporně – Investujte do spotřebičů

Velkou spotřebu vody mají staré pračky bez ohledu na to kolik prádla perete se při praní naplní až 100 litry vody. Nové moderní pračky použijí jen 40 – 80 litrů vody. Dražší modely praček si prádlo zváží a odeberou si množství vody která je na daný cyklus potřeba. Šetří nejen vodu, ale i elektřinu. Je tedy výhodnější koupit dražší spotřebič, který vám v průběhu používání přinese vyšší úsporu.

Ohodnoťte článek o snížení spotřeby vody v bytech

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasování, průměr: 4,67 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS