Jak správně vybrat školní batoh či aktovku

Jak správně vybrat školní batoh či aktovku

Pokud se váš potomek chystá v září nastoupit do školy, jistě se zajímáte o to, jaký nejvhodnější školní batoh či aktovku pro něj vybrat. Na trhu naleznete spoustu aktovek s nejrůznějšími motivy jak pro prvňáčky, tak i pro starší žáky. Abychom vám usnadnili rozhodování, máme pro vás důležité rady a tipy na co si dát při jejím výběru pozor.

Aktovku nebo batoh?

Několik hodin týdně bude váš školák nosit batoh či aktovku na zádech. Pokud mu nevyberete vhodný typ, riskujete, že ho po čase budou trápit bolesti zad. Výzkumy potvrzují, že vadné držení těla u dětí narůstá zejména při přechodu ze školky do základní školy. Při výběru se zaměřte nejen na technické parametry, ale také na potřeby dítěte.

Aktovka

Aktovka – je školní brašna s jednou velkou skořepinovou komorou, do které se vejde veškeré učivo a další školní potřeby. Postranní kapsy aktovky většinou slouží k uložení svačiny, láhve na pití nebo penálu. Snáz se prvňáčkům otevírá jedna klopa, než zip u batohů, kde je více komor. Zavírá se aktovkovým zámečkem. Má pevné stabilní dno buď s nožičkami, nebo v celoplastovém provedení, brání tak ušpinění a provlhnutí, zvyšuje se tím životnost aktovky. Aktovky je možné dělit podle délky zádové části a celkové velikosti na menší a větší typy. Menší aktovky jsou v současnosti nejvhodnější variantou pro drobné děti, oproti batohům mají výrazně kratší zádovou část. Nejlehčí školní aktovky se s hmotností pohybují okolo 0,7 kg.
Aktovka musí mít – dostatek prostoru, hmotnost max. 1,2 kg, anatomicky tvarovaná záda, reflexní bezpečnostní prvky a pevné dno.
Když vybíráte školní aktovku pro prvňáka, kromě bezpečnostních prvků si všímejte také barevnosti tašek. Děti mají barvy rády a jsou vždy mnohem lépe vidět

Batoh

Batoh – batoh bývá vícekomorový, mívá dvě nebo tři komory a další přídavné kapsy. Vejde se do něj veškeré učivo i potřeby na volnočasové aktivity. Zapínání je zipové. Dno je pogumované a vyztužené, ale stabilita je výrazně menší oproti aktovce.
Pro většinu prvňáčků je přehlednější aktovka, která stojí pevně na zemi, nepřeklápí se, po jejím otevření je vše vidět na jednom místě.
Školní batoh musí mít: polstrovaná, ergonomicky tvarovaná záda, dostatečně široké popruhy, konstrukci, která vydrží, nízkou hmotnost, reflexní prvky, praktické členění a snadné otevírání.

Drobným dětem bude lépe sedět menší aktovka než batoh. Pokud máte doma dítě, které si již umí uspořádat své osobní věci, zvládne organizaci školních pomůcek v několika komorách a zipech, pořiďte mu batoh.

Jaká kritéria by měl správný batoh splňovat?

Pevná záda – pro školáky a studenty jsou ideální pouze speciální školní nebo studentské batohy. Takové, které mají pevná, anatomicky tvarovaná záda a polstrované popruhy s minimální šířkou 4 cm. Popruhy navíc musejí být nastavitelné, aby bylo možné váhu rovnoměrně rozložit.
Váha – odborníci ze Státního zdravotního ústavu uvádějí, že by školní batoh neměl vážit více než 10 až 15 % váhy dítěte. Proto vybírejte co nejlehčí model. Dle ČSN 79 6506 je pro 1. stupeň stanovena váha max. do 1,4kg.
Reflexní prvky – přední výrobci školních aktovek a batohů naštěstí už delší dobu na celoroční ochranu školáků myslí a reflexními prvky opatřují batohy zcela automaticky. Je velmi důležité, aby tyto prvky byly nejen na přední straně aktovky, ale i na bocích a ramenních popruzích. Za tmy vidí řidič chodce s reflexními doplňky na 10násobně delší vzdálenost než bez nich. Řidiči vaše dítě špatně vidí i za bílého dne, když hustě prší nebo je mlha. Proto je tak důležité, aby školák, pokud chodí pěšky do školy nebo později na kroužek, už z dálky zářil. Vhodné jsou proto výrazné barvy, reflexní plochy nebo třeba blikačky.
Certifikace – při nákupu si ověřte, zda batoh prošel nezávislými testy. Certifikace batohů dokládá, že výrobek splňuje základní bezpečnostní a zdravotní požadavky a nepoškozuje zdraví dítěte.
Praktické vnitřní uspořádání – školní i studentský batoh by měl mít dostatek úložného prostoru. Uvnitř by měly být oddělené přihrádky na učebnice a sešity. Zkontrolujte také kapsičku na klíče, peněženku nebo kapsu na pití. Batoh by měl mít dostatečně široké držadlo pro pohodlné přenášení batohu v ruce a prostor pro jmenovku.
Vzhled  – o design se lidé často zajímají jako první. Vaše dítko by mělo mít možnost do výběru školního batohu zasáhnout a zvolit si jeho vzhled. Vyplácí se ale nepodléhat aktuálním trendům. Batoh s postavičkou z oblíbeného seriálu se časem rychle okouká.

Dejte si pozor na přetěžování zad – optimální usazení batohu či aktovky

Přetěžování patří spolu s příliš povolenými popruhy mezi nejčastější chyby při nošení batohu či aktovky.
Školní aktovka by neměla být výrazně širší než ramena.
Měla by přilnout k zádům a kopírovat páteř.
Spodní hrana školní aktovky či batohu nesmí padat níž, než je linie boků.
Vršek školní aktovky by měl být ve stejné výši jako ramena.
Délku ramenních popruhů pravidelně kontrolujte. Zohledněte také délku popruhů v různých ročních obdobích, kdy se popruhy zkracují a prodlužují podle množství vrstev oblečení.

Při výběru byste měli zohlednit kolik je školákovi let, jak je vysoký a kolikátý ročník navštěvuje. Pro ty úplně nejmenší nejdrobnější prvňáčky pod 120 cm výšky jsou vhodné jednokomorové aktovky, které mají na výšku kolem 37 cm.
Abyste svým dětem co nejvíce zpříjemnil vstup do školy, je nejlepší, když k výběru aktovky či batohu svoji ratolest přizvete. Školák by měl mít možnost do výběru zasáhnout a zvolit si vzhled. Když se mu bude aktovka líbit, bude ji s chutí nosit. Jako milé překvapení mu můžete dokoupit penál se stejným vzhledem.

Hodnocení Jak správně vybrat školní batoh či aktovku

Ohodnoťe náš článek Jak správně vybrat školní batoh či aktovku. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Jak správně vybrat školní batoh či aktovku

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS