.

Jak správně vybrat tlakový hrnec

Při výběru tlakového hrnce musíte vzít v potaz hned několik věcí zároveň. Dobře zvažte jak velký a z jakého materiálu má být vyroben, na jaký typ sporáku ho budete používat a zároveň nezapomeňte i na to, jaké bezpečnostní prvky chcete.

Velikost tlakového hrnce

Obecně záleží na tom, pro kolik lidí vaříme a co vaříme. Se čtyř litrovým tlakovým hrncem uvaříme zeleninu nebo dušené maso, na přípravu vývarů nebo luštěnin je lepší použít hrnec šesti litrový. Z hlediska spotřeby a náročnosti na manipulaci se nevyplatí kupovat větší hrnec, než budete potřebovat. Platí totiž, že čím těžší hrnec, tím složitější manipulace a větší spotřeba.

Materiál tlakového hrnce

Základem každého tlakového hrnec je vysoce kvalitní nerezová ocel. Je to materiál, který nabízí výborné tepelné vlastnosti, je odolný proti žáru a nenasaje pachy z připravovaných jídel. Do oceli se občas přidávají další ušlechtilé materiály, které zvyšují její vlastnosti.

Rukojeti jsou především ze silného plastu – ten se nezahřívá a proto umožňuje snadnou manipulaci během vaření.

Bezpečnostní prvky

Jedním z bezpečnostních prvků jsou dva ventily po stranách. První z nich v případě nahromadění velkého množství páry část upustí. Druhý ventil slouží jako náhradní, kdyby se první ventil ucpal.

Součástí musí být i bezpečnostní pojistka. Ta vám nedovolí tlakový hrnec otevřít, pokud je uvnitř tak vysoký tlak, že by jeho uvolnění vedlo k explozi a roztržení nádoby.

Použitá energie

Standardním typem tlakových hrnců jsou nádoby, které k ohřevu využívají sporák. Fungují jak s plynovými sporáky, tak i se sklokeramickými nebo indukčními deskami.

Novým druhem jsou pak elektrické hrnce, které se zapojují přímo ke zdroji. Jejich výhodou je to, že proces vaření jídla si řídí sami. Jsou ale zároveň asi o 2 000 Kč dražší než předchozí typ.

Srovnání tlakových hrnců

Velké srovnání 5 nejoblíbenějších tlakových hrnců

Ohodnoťte článek o výběru tlakových hrnců

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS