Jak správně vytápět dřevem a briketami

Zima se pomalu blíží. Jak a čím topit, aby vám v zimě nebylo chladno? Topení briketami a dřevem patří ke způsobům, jak topit ekologicky a za rozumnou cenu.
Řada domácností kombinuje pro ohřev vody a vytápění více druhů paliv. Regulují tak situaci na palivovém trhu a zvolením vhodné kombinace udržují náklady na topení v rozumných mezích. Zařízení na plynná či tekutá paliva účinně kombinují se spotřebiči na paliva pevná. Spotřebiče na pevná paliva jsou už samozřejmou součástí nových domů a bytů, pokud se v nich nalézá komín. Pomocí krbových kamen či krbu vytvoříte teplo a v zimních večerech při pohledu do plamenů zažije podívanou, která nikdy neomrzí.
Díky státní podpoře – akci Zelená úsporám roste počet domácností, které topí výhradně dřevem a výrobky z něj. Existuje velké množství speciálních kotlů nejnovější generace, do nichž se přidávají ekologická pevná paliva, topí ekologicky a čistě.

Palivové dřevo

K topení je potřeba používat výhradně suché dřevo. Naštípané dřevo skladujte v suché a dobře větrané místnosti. Je potřeba aby vlhkost klesla pod 20 procent. Podle odborníků měkké dřevo schne asi rok, tvrdé dva až tři roky. Pokud nemáte vlastní přísun dřeva, suché dřevo se dá pohodlně pořídit i v hobby marketech. Je prodáváno v odpovídajících baleních, má doporučenou výhřevnost i zbytkovou vlhkost a prošlo, kupujete-li dřevo vyschlé, komorovým sušením. Pokud máte prostor, kde můžete dřevo skladovat a sušit, lze koupit i cenově výhodnější čerstvé dřevo v přepravním boxu. V boxech se prodává zpravidla tvrdé palivové dřevo určené do všech druhů topenišť pro spalování dřeva. Vlhkost čerstvého dřeva je mezi 30 – 40 procenty. Přepravní box má přibližně 600 kilogramů výhřevnost dřeva v závislosti na vlhkosti je 13-15 MJ/kg. Polena jsou krácena na délku přes 30 centimetrů a rozštípána na max. délku hrany 14 cm.

Jaké dřevo vybrat?
Vhodná jsou dřeva z listnatých i jehličnatých stromů.

Dub
Dubové dřevo má vysokou výhřevnost a dlouhou dobu hoření. Doporučuje se do kotlů, popřípadě kachlových kamen. Vůně při spalování má charakter kyseliny tříslové, která je v dubovém dřevu obsažena.

Buk
Buk hoří hezkým plamenem a téměř nejiskří. Kromě toho má mimořádně vysokou výhřevnou hodnotu. Při spalování vydává příjemnou vůni, používá se i při uzení a grilování. Bukové dřevo je žádané, proto se nachází v horní cenové kategorii.

Bříza
Podobně jako buk je oblíbená i bříza, která velmi málo jiskří a díky éterickým olejům při hoření příjemně voní a třpytí se modře. Březové dřevo hoří o něco rychleji než bukové.

Smrk
Smrkové dřevo je cenově výhodné, jeho výhřevná hodnota je vysoká, ale velmi rychle hoří. Díky smolným bublinám hodně jiskří proto není vhodné pro otevřené krby.

Olše, vrba, topol
Topol a vrba mají nízkou hustotu, mají nízkou výhřevnost a krátkou dobu hoření. Jako palivová dřeva se moc nedoporučují. Dřevo olše je dobré na podpal. Velmi dobře chytá, snadno se rozhoří a je vhodné do kombinace a dalšími druhy dřev.

Jak správně topit?

Dřevo je žádané a ekonomicky výhodné palivo. Dřevo se spaluje ve žhnoucím lůžku, položené vodorovně k okénku ohniště. Z třísek nestavte stan, ten se snadno zbortí a neefektivně vyhoří. Nejprve je nutné rychle rozehřát komín na příslušnou teplotu, aby se vytvořil „tah“, dostatečný přívod vzduchu zaručí hoření dřeva. Pokud je přívod vzduchu malý nebo výrazně omezován, může dřevo začít čoudit a pohledové okénko krbových kamen nebo krbu se pokryje sazemi. Saze vyčistíte pomocí čistících prostředků na krby a kamna, ale lze je aplikovat až topeniště vystydne. Nikdy v krbu nespalujte odpad, či nevhodná paliva. Spalování odpadu či nevhodných paliv, jako například lakovaného, lepeného či impregnovaného dřeva, vede k poškození kamen.

Brikety
Brikety se za velkého tlaku bez použití pojiv lisují do různých tvarů – cihlovité, kulaté či blokové, jsou prokazatelně ekologickým zdrojem energie. Dřevěné brikety se vyrábějí z drcené dřevní hmoty, která následně projde sušením a lisováním do požadovaného tvaru. Brikety mají jen 10 % vlhkosti, což zajišťuje vysokou výhřevnost. Samy o sobě jsou vhodné i na podpal. Pro optimální spalování briket je důležitá regulace vzduchu. Doba hoření a žhnutí kvalitně slisovaných briket je různá v závislosti na kvalitě (slisování) brikety, na druhu topeniště a také na množství přiváděného spalovacího vzduchu. Pro dlouhodobé hoření přikládejte celé brikety a současně snižte přívod vzduchu, dokáží oheň udržet i přes noc.

Pelety
Dřevěné pelety jsou menší výlisky na bázi dřeva. Pelety jsou vyrobeny z přírodních dřevních pilin bez přidání jiných, nežádoucích látek. Pro výrobu pelet jsou optimální čisté smrkové piliny. Dřevěný odpad se drtí a za vysokého tlaku je pomocí speciálních lisů na pelety stlačován. Výsledkem jsou drobné stejnoměrné válečky. Vykazují se vysokou výhřevností a minimální popelnatostí. Pelety jsou určeny pro speciální krby a kotle ústředního topení s automatickým přikládáním a regulováním teploty.

Ohodnoťte článek o vytápění dřevem a briketami

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 3,00 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS