Jak účinně snížit vlhkost v chladničce

,
Jak účinně snížit vlhkost v chladničce

Čistá lednice pomáhá potravinám prodlužovat trvanlivost, které do ní vkládáme. Vlhkost může mít neblahý vliv na potraviny a na jejich kvalitu. Jak vyřešit zvýšenou vlhkost v chladničce a jak zvýšené vlhkosti předcházet? Poradíme vám v dnešním článku.

Vlhkost v lednici

Zvýšená vlhkost v chladničce může mít spoustu nepříjemných účinků. Vlhkost v lednici je doslova rájem pro bakterie a plísně, které nejsou pro zdraví prospěšné. Ty mnohdy nevidíte, mohou však mít fatální vliv na potraviny a všechno, co se v lednici skladuje.

Proč vzniká vlhkost uvnitř lednice?

Důvodů, proč vzniká vlhkost v chladničce je mnoho. Vlhkost vzniká v závislosti na teplotě. Jedním z důvodů, proč se vlhkost šíří je, že dveře často otvíráme a zavíráme. Dovnitř se tak dostane teplý vzduch a pára vevnitř kondenzuje. Na zadní stěně lednice se vytváří kapky vody, které vnášejí vlhkost do samotné lednice a které následně zamrzají. Proto se nedoporučuje lednici umístit ke zdrojům tepla, například ke sporáku. Lednice by měla stát v místě, kde je stálá pokojová teplota.

Teplé potraviny do lednice nepatří

Vznik vlhkosti může zapříčinit i skladba potravin, které v ní skladujeme. Tepelně zpracované potraviny, uchovávejte ve skleněných dózách s víkem. Do lednice je ukládejte vždy vychlazené, nikoli teplé.

Ovoce a zelenina

Spodní část lednice je ta nejchladnější. Proto v chladničkách ve spodní části bývají speciální zásuvky pro ukládání ovoce a zeleniny. Když si z obchodu přineseme například okurku, ledový salát, nebo mrkev v plastovém obalu, kde se zapaří a my tuto zeleninu v obalu uložíme do lednice vevnitř boxu vznikne přebytečná vlhkost. Zelenina je pak na povrchu vlhká a rychleji se kazí. Pokud zeleninu rychle nespotřebujete, pravidelně ji kontrolujte.

Kontrola lednice


Pravidelně kontrolujte, v jakém stavu je lednice, zda není na mrazáku vysoká vrstva námrazy a zda je v pořádku těsnění. Těsnění musí přiléhat po celém jejich obvodu.

Péče o lednici

O stěny chladničky je důležité se pravidelně starat. Abychom předcházeli zvýšené kondenzaci par, měli bychom stěny chladničky pravidelně otírat. Například papírovými kuchyňskými utěrkami, které do sebe vsáknout přebytečnou vodu. Jednou za měsíc je vhodné vyčistit ledničku čistým hadříkem a neagresivním čistícím prostředkem. Případně můžete použít octovou vodu. Zbavíte se tak bakterií a plísní. Po důkladném vymytí lednici vytřete dosucha. To platí i pro lednice s funkcí Nofrost, kde se vlhkost tolik netvoří, ale přesto jí nelze zcela zabránit.

Teplota v lednici

Správná teplota v lednici má svůj význam. Při příliš nízké teplotě by docházelo k námraze potravin, a naopak při vyšší teplotě k přemnožení bakterií a mikroorganismů. a rychlé ztrátě kvality potravin. Optimální teplota v lednici je v rozmezí 4-8 °C, přičemž ideální teplota v lednici je 5 °C.

Hodnocení Jak účinně snížit vlhkost v chladničce

Ohodnoťe náš článek Jak účinně snížit vlhkost v chladničce. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (5 hlasování, průměr: 1,80 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak účinně snížit vlhkost v chladničce

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS