.

Jak ušetřit za elektřinu v domácnosti

Náklady na energii neustále rostou, nižší spotřeba energie vám šetří peníze v peněžence. Proto je velmi důležité na elektrické energii začít šetřit.

Ušetřit na energiích se určitě dá, drobná úsporná opatření ušetří značné procento financí, které běžně za elektřinu platíte. Zamyslete se nad tím, co můžete změnit vy sami a kde v domácnosti ušetřit.
Spotřebiče, které nemusí běžet celý den, např. televize vypínejte ze zásuvky, nebo používejte funkci „zapnout/vypnout“ přímo na přístroji. Pokud spotřebiče vypínáte ovladačem, jsou v klidovém režimu – stand-by, ale stále odebírají proud. Televize v pohotovostním režimu za 21 hodin spotřebuje přibližně 40% energie.

Dalším spotřebičem je lednice. I zde můžete velmi výrazně uspořit energii. Starší lednice ve třídách A nebo B odeberou proud i přes 1500 Kč ročně. Lednice s mrazákem v nejvyšší třídě A+++ jsou úspornější a odeberou proud přibližně za 800 Kč ročně. Lednici neotvírejte zbytečně a snažte se dobu otevření zkrátit na co nejkratší možnou dobu. V mrazničce by neměla být námraza. Čím tlustší vrstva námrazy, tím více vás provoz spotřebiče stojí.

Nezapomínejte zhasínat světla. Zhasínáním světel na chodbách a v místnostech, když světlo nepotřebujete, ušetříte nemalé peníze. Pokud stále ještě používáte klasické žárovky, vyměňte je za úsporné. Nejméně energie spotřebovávají LED žárovky, které se hodí v podstatě do všech místností.

Vytahujete nabíječky mobilního telefonu ze zásuvky. I když není nabíječka připojená k telefonu, stále spotřebovává elektřinu, kterou přeměňuje na teplo. Odhaduje se, když necháte nabíječku v zásuvce nepřetržitě, že promrhá 95 % energie.

Používejte notebooky, jsou méně energeticky náročné než stolní počítače. Přenosné počítače při provozu spotřebují pouze 15 % energie, oproti stolním počítačům. Počítač také vypínejte, pokud na něm zrovna nepracujete.

Pokud odebíráte proud ve dvoutarifové sazbě tedy D25d a vyšší, snažte se využívat spotřebiče v časech odběru levnějšího nízkého tarifu. Provoz myčky a pračky stačí posunout tlačítkem odloženého startu. Dbejte na to, abyste pračku nebo myčku nádobí používali pouze plnou. Rovněž není nutné nastavovat teploty vysoko. Dnešní chemické čisticí prostředky jsou tak účinné, že oděvy a nádobí vyčistí i při nízkých teplotách. V pračce se většina bakterií zničí už při 60 °C. Na rozdíl od režimu s vyvářkou ušetříte až 50 % elektřiny.

Na elektrickém sporáku nebo elektrické varné desce používejte hrnce s rovným dnem. Jakákoliv nerovnost se projeví na spotřebě energie. Pokud je dno hrnce menší než varná plocha, ztrácíte při vaření energii. Třícentimetrový rozdíl mezi dnem a varnou plochou dosahuje až 30 % ztráty energie. Při vaření používejte pokličku, bez ní se zvyšuje spotřeba energie až čtyřnásobně. Tlakový hrnec ušetří až 50 % energie. Na ohřev jídla používejte mikrovlnou troubu, ta šetří čas i energii. Na rozdíl od sporáku se pokrmy ohřívají přímo a rychle.

Velkým žroutem energie je klimatizace. Průměrná klimatizační jednotka v místnosti pracuje na 1 000 wattů, což způsobuje přibližně 650 gramů emisí CO2 za hodinu a během této hodiny stojí přibližně 3 koruny. Klimatizaci používejte zřídka, pokud zvažujete koupi, hledejte model s nejlepším využitím energie. Vhodnou alternativou mohou být ventilátory.

Spotřebu elektrické energie můžete sledovat pomocí wattmetru. Tento malý chytrý přístroj jednoduše zasunete do zásuvky a jakýkoli spotřebič pak pustíte přes něj. Díky jednoduchému nastavení okamžitě vidíte, kolik vás stojí daný spotřebič peněz.

Ohodnoťte článek o tom, jak ušetřit za elektřinu v domácnosti

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasování, průměr: 3,00 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS