.

Jak vybrat auto na dálkové ovládání a srovnání nejoblíbenějších modelů pro rok 2019

Jak vybrat auto na dálkové ovládání a srovnání nejoblíbenějších modelů pro rok 2019

Auta na dálkové ovládání patří mezi populární hračky jak dětí, tak i dospělých. S kvalitními modely na dálkové ovládání zažijete spoustu zábavy. RC modely aut mají rozšířenější funkce, ale i stále větší podobnost skutečným vozům. Proto mezi řidiči RC modelů nejsou jen děti, ale stále větší pozornost si získávají mezi dospělými, kteří se s těmito vozy mnohdy zúčastňují závodů. V následujícím článku vám poradíme s výběrem RC modelů, na které parametry je třeba se zaměřit a na co si dát při výběru pozor.

Jak vybrat RC auto

Prvním krokem pro výběr RC modelu je zvolit napodobeninu kterého prostředku si chcete pořídit. Vybírejte podle terénu, v němž bude převážně jezdit. Menší a pomalejší RC auta se hodí na doma, naopak na ven vybírejte větší a rychlejší. Ujasněte si, zda chcete model používat jen pro občasnou zábavu, či s ním máte v plánu závodit. Dále je potřeba zvolit mezi elektromotorem a spalovacím motorem.

Na jaké parametry se u RC aut zaměřit?

Typ auta

Dětské – tato kategorie nabízí modely s různými vychytávkami, jako je například jeřáb. Najdete zde auta z oblíbených filmů a seriálů včetně filmu Cars.
Silniční – rychlá a lehká auta, vhodná pouze na asfalt, beton – cesty, parkoviště a speciální dráhy.
Terénní – nejrozšířenější kategorie RC aut
Terénní RC auta se dělí na:
Buggy – RC model Buggy vychází ze závodních bugin. Mají větší zadní kolo než přední a nízko umístěný podvozek. Hodí se pro jízdu na lehčím terénu např. z písku, na polích, na lesních cestách a v parcích.
Monster trucky – tyto modely mají vysoko umístěný podvozek. Jsou vhodné do terénu, zvládnou i kamenitý terén, lesní cestu s kořeny stromů, jízdu ve vysoké trávě, vysoké těžiště naopak zhoršuje jizdní vlastnosti na asfaltu.
Truggy – univerzální. Zvládnou lehčí až středně těžký terén. Vhodná na asfalt, trávu, skate park, cesty, sníh – vše podle použitých pneumatik.
Short course – podobají se off road závodním vozidlům. Kola mají schovaná pod blatníky. Vhodná na asfalt, upravené dráhy, skate park, trávu, podobné, jako truggy, ale zanáši se zevnitř špínou.
Crawlery neboli trialová auta – jsou pomalejší než ostatní auta, ale projedou i nejnáročnějším terénem.

Kde budete s RC modelem jezdit?

Velké a rychlé modely se hodí pro jízdu venku, potřebují na ježdění více prostoru. Některá terénní a silniční auta se vzhledem k nižší rychlosti nebo omezovači rychlosti hodí pro jízdu v interiéru.
RC auta na venkovní ježdění – auta s měřítkem 1:32 a větší.
RC auta na domácí ježdění – auta o měřítku do 1:32, případně 1:24, měla by vyvinout rychlost maximálně 15 km/h, případně vyšší, pokud mají omezovač rychlosti.

Výběr velikosti – měřítko RC auta

Velikost RC auta je vždy vyjádřena poměrem oproti skutečnému vozu. Čím je auto na dálkové ovládání větší, tím lépe se poradí s terénem. Zároveň ale vyžaduje více prostoru a hůře se přenáší. U dětských nebo obojživelných RC modelů se měřítko obvykle neuvádí.
1:32 – malá auta pro domácí ježdění, případně na venkovní pevný povrh. Délka auta 10–12 cm.
1:24 – auta vhodná na venkovní ježdění, tak i s opatrností do interiéru. Projedou posekaným trávníkem i polní cestou. Jsou malá, snadno se přenáší, délka asi 15–20 cm.
1:18 – ideální na jízdu běžným terénem. Délka asi 20–30 cm
1:10 velmi oblíbené měřítko aut na dálkové ovládání. Vhodné pro jízdu venku, délka 40–50 cm
1:8 – v tomto měřítku vyrábí RC auta Buggy a Monster trucky. Auto v tomto měřítku lehce zvládne nerovný povrh na louce nebo lesní cestě. Délka 60–70 cm.
1:6 a 1:5 – velká RC auta se spalovacím motorem, Jsou určena pro náročné uživatele, kteří vyžadují vysokou rychlost. Spalovací motory jsou také hlučnější, to dodává modelu větší autentičnost. Délka modelů 80 cm a více.

Typ motoru

Druh motoru udává rychlost, spotřebu energie případně paliva a také cenu modelu. Obecně jsou mezi modeláři nejoblíbenější střídavé elektromotory, které jsou o poznání výkonnější, a také úspornější než stejnosměrné motory.

Auta s elektrickým pohonem – jejich předností je nenáročná údržba a nízká hlučnost. Nemusí se kupovat palivo, energii jim dodává baterie. Ideální je mít akumulátory dva, abyste mohli v případě potřeby jeden používat a jeden nabíjet.
Elektrické motory se dále dělí na:
Stejnosměrné motory – jsou levné, méně výkonné, ale mají plný točivý moment od nulových otáček. Stenosměrné motory jsou vhodné v autech pro začátečníky, auta jezdí pomaleji a dají se snadněji uřídit, zpravidla vyvinou rychlost 10 až 50 km/h v závislosti na síle motoru.
Střídavé motory – mají dvojnásobný výkon, nemají žádné mechanické součásti kromě ložisek, a mají prakticky neomezenou životnost, jedou i rychlostí 50 a více km/h. Jsou dražší než auta se stejnosměrnými motory.
Spalovací motory – spalovací motory mají větší výkon. Výhodou spalovacích motorů je i skutečnost, že pro pokračování v jízdě stačí dolít palivo. Jezdí rychlostí i 100 a více km/h a vydávají autentický zvuk a charakteristicky zapáchají, což na druhou stranu dodává modelu větší autentičnost. Tato auta se doporučují zkušeným jezdcům.

Rychlost auta

RC auta se mohou pohybovat i rychlostí v řádu mnoha desítek km/h.
Do 15 km/h – tyto modely jsou vhodné pro malé děti a školáky. Lze vybírat z modelů jak na vnitřní, tak venkovní jízdu.
20–30 km/h – RC auta s dálkovým ovládáním s touto rychlostí se doporučují pro jízdu venku. Jízdu si užijí jak děti, tak dospělí.
50 km/h a více – vhodná jsou pro starší děti a dospělé, pro ježdění venku.

Ovládání

Proporcionální ovládání – je sytém řízení, který u dálkově ovládaného auta umožňuje ostré zatáčení a plynule zpomalovat nebo zrychlovat. Modely bez tohoto systému zatáčejí jen v určitém úhlu a neumí plynule zpomalit či zrychlit. Se systémem proporcionálního ovládání si užijete více zábavy, auta jsou ovladatelnější a zábavnější. Modely s tímto systémem vybírejte v cenové hladině od od 1 000 Kč a výše.

Frekvence ovládání

Skvělý požitek z jízdy a úspěšnost na trase určuje vládání. Doporučují se vysílače na frekvenci 2,4 MHz kvůli krátké, nenápadné anténě a nerušení signálu, cizími vysílačkami. S frekvencí 27/40 MHh se setkáme u RC aut pro děti a začátečníky. Nejčastější a nejjednodušší pro ovládání jsou pistolové neboli volantové vysílačky.

Nejprodávanější RC modely dle Heuréka.cz:

Traxxas TRX-4 Land Rover Defender TQi RTR červená 1:10 – Model je doslova nabitý vymoženostmi – dálkově řízené uzávěrky diferenciálů, dvoustupňová převodovka, portálové nápravy, nápravová převodovka, funkční blatníky, velmi detailní zpracování. Samozřejmostí je voděodolná elektronika a kvalitní provedení. Stupňová převodovka se ovládá červeným kolečkovým přepínačem na vysílači. Dvoustupňová převodovka dělá z podvozku TRX-4 velmi všestranný model, který dokáže jezdit pomalu i rychle – jako právě potřebujete.

CENY A RECENZE

Traxxas TRX-4 Mercedes G500 TQi RTR černá 1:10 – Společnost Traxxas přichází s novým modelem postaveným na špičkovém, osvědčeném podvozku TRX-4 s licencovanou karoserií Mercedes G500. Model je vybaven portálovými nápravami pro vynikající průchodnost terénem, dálkově řízenou dvoustupňovou převodovkou a dálkově řízenými uzávěrkami diferenciálů. Tento špičkový podvozek dělá z TRX-4 G500 nepřekonatelný off-road. Licencovaná karoserie G500 s autentickým designem, chromovými prvky, zrcátky a mřížkou chladiče, světly, směrovkami včetně originálních pětipaprskových kol Mercedes. Model je kompletně sestaven a připraven k jízdě.

CENY A RECENZE

FUNTEK CR6 RTR 6×6 zelená 1:16 – Vojenský nákladní automobil WPL B-16 je jedním z nových modelů v měřítku 1:16 od společnosti WPL. Vozidlo bylo navrženo pro začátečníky, kteří milují vzrušující jízdu v terénu. Model má pohon 4 kol, vyvážené rozložení hmotnosti, úplné zastavení a terénní pneumatiky, kter époskytujú vynikající stabilitu jízdy v terénu. Super LED světla jsou ideální pro odvrácení tmy při jízdě v noci. Unikátní, realistický vzhled osloví každého, což činí tento model skvělým dárkem pro děti. Předložený model je typu připraven k provozu (RTR), t. J. Po jeho odstranění z krabice stačí jen 2 ks AA baterií k vysílači.

CENY A RECENZE

LRP S10 Blast TC 2 RTR 2,4 GHz 1:10 – Model cestovního vozu v měřítku 1:10 s pohonem všech kol 4×4, poháněný stejnosměrným motorem vč. RC volantové soupravy 2,4 GHz. Vodotěsné servo, vodotěsný regulátor a vodotěsná schránka přijímače. Součástí RTR setu je kompletně sestavený model, stejnosměrný motor velikosti „54O“,WATERPROOF obousměrný regulátor s brzdou, volanová RC souprava 2,4GHz a pohonný akumulátor 1600mAh se síťovým nabíječem.

CENY A RECENZE

Traxxas Teton 4WD RTR zelená 1:18 – RC model auta Traxxas Teton je cenově dostupný off-road monster truck v měřítku 1:18 od Traxxasu. Náhon 4WD, RC souprava v pásmu 2.4 GHz, vodě odolný regulátor a servo řízení. Nově použity Traxxas iD konekotory. Samozřejmostí je nezávislé zavěšení kol. To umožňuje účinně absorbovat nárazy bez ovlivnění ostatních kol. Pneumatiky jsou vyrobeny z vysoce přilnavé směsi zajišťující dobrou adhezi na široké škále povrchů. Tlumiče jsou, jak bývá u Traxxasu obvyklé, olejové. Vysílač je napájen pouze 4 AA články, volitelně můžete použít i nabíjecí NiMH akumulátory. Na vysílači je otočný knoflík, kterým se trimuje řízení kol (tj. aby model je rovně, pokud je volant ve středové pozici).

CENY A RECENZE

Hodnocení Jak vybrat auto na dálkové ovládání a srovnání nejoblíbenějších modelů pro rok 2019

Ohodnoťe náš článek Jak vybrat auto na dálkové ovládání a srovnání nejoblíbenějších modelů pro rok 2019. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 1,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak vybrat auto na dálkové ovládání a srovnání nejoblíbenějších modelů pro rok 2019

Další články s tématikou nákupního rádce:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS