Jak vybrat ideální autochladničku a srovnání autochladniček pro sezonu 2018

Pokud rádi o prázdninách jezdíte na výlety autem a zároveň sebou vozíte i jídlo, které nechcete, aby se vám zkazilo, je čas uvažovat o nákupu autochladničky. Ta vám spolehlivě udrží potraviny a nápoje čerstvé a navíc příjemně vyhlazené. Typů autochladniček je nepřeberné množství a každý z nich má jiné parametry a přednosti. V následujících odstavcích se ve stručnosti dozvíte vše potřebné k tomu, abyste vybrali tu nejlepší autochladničku.

V první řadě autochladničky rozdělujeme do 4 typů podle technologie chlazení.

A) Termotaška

První typ patří mezi cenově nepřívětivější (v rozmezí 100 – 1000 Kč). Jedná se buď o klasickou tašku ze speciální izolační fólie, nebo také o nádobu z plastu s dvojitou dutou stěnou. Největší předností tohoto typu je absolutní nezávislost na elektřině – chlazení probíhá pasivně. Taška udržuje teplotu vložených věcí a pro chlazení je možné dovnitř přidat vymražené panely (= nádobky se zmraženou chladicí kapalinou). Dalším plusem je i lehká přenosnost. Naopak nevýhodou chladničky je časová omezenost chlazení, vydrží jen několik hodin. Teplotu uvnitř zároveň ovlivňuje i teplota vnějšího okolí.

B) Absorpční

Fungují díky plynu nebo kapalině, které dokáží efektivně odvádět teplo z vnitřku chladničky. Během cirkulace plyny, při rozpouštění do chladicí kapaliny, spotřebovávají teplo a tím chladí vnitřek autochladničky. Na rozdíl od předchozího typu potřebují absorpční chladničky zdroj elektřiny. Přesto nejsou schopné věci zamrazit, ale i tak dokáží vytvořit dostatečně chladné prostředí pro dočasné uchovávání potravin. Velkou nevýhodou je, že tento typ se nehodí do uzavřených prostorů, jako je osobní automobil. Je to způsobeno tím, že systém chlazení potřebuje kvalitní odvětrávání a to mu nabídne spíše karavan nebo obytný vůz.

C) Kompresorová

Tato autochladnička funguje na stejném principu jako klasická kuchyňská lednička. Výhodou je obrovský výkon – dokáže skvěle chladit i 50 stupňových vedrech. Navíc některé modely mají zabudovanou baterii, která udrží chlazení i v případě, že chladničku odpojíte od elektřiny. Takové chlazení vydrží kolem 15 hodin, pak se musí opět připojit do zdroje. Na druhou stranu nevýhodou je velká váha (přes 10 kg), proto se autochladnička nehodí na obyčejný piknik.

D) Termoelektrická

Od ostatních kategorií se liší především tím, že zvládne i ohřívat. Lze počítat s tím, že dokáže udržet teplotu uvnitř o 30° C nad nebo pod teplotou okolí. V porovnání s kompresorovou autochladničkou je menší a mnohem lehčí, lze ji tedy celkem bez problému přenášet. Naneštěstí ji ohřátí i ochlazení vnitřku trvá až 6 hodin. Ale poté už dokáže, i bez elektřiny, udržet teplotu několik hodin stabilní.

Objem autochladniček

Další otázkou je, jaký objem autochladničky využiji. Podobně jako u normální lednice i ony fungují na principu, že tím je uvnitř míň místa, tím lépe chladí. Proto je nevýhodné kupovat si větší chladničky, než upotřebíte.

Největší možný objem je nad 50 litrů. Ten se hodí pro cestovatele, kteří tráví velkou část léta v autě, karavanu nebo pod stanem. Dovnitř se vejde jídlo i pití na několik dní.

Střední cestou je objem autochladničky kolem 25-30 litrů. Obstojně poslouží na víkend v přírodě. Obě kategorie dokáží unést velké množství potravin, ale úměrně tomu ztrácí na mobilitě.

Pro to existují i malé autochladničky či termotašky, které sice mají chladící výdrž jen pár hodin, ale jsou velmi lehce přenosné (i pro děti). Pokud plánujete chladničku nosit sebou, nejideálnější jsou ty s objemem maximálně 20 litrů. Tam se vejde přibližně 30 plechovek o objemu 0,33 litr.


Posledním bodem je napájení. Většina typů potřebuje připojení k elektřině. Většina osobních aut má přípojku 12V a některá větší auta pak 24V. Je důležité se během nákupu ujistit, že vybraný model je možné připojit ve vašem autě. Navíc některé autochladničky zvládnou i klasické napájení ze zásuvky – tento přístroj pak můžete doma vychladit a v autě pak jen zapojit a udržovat optimální teplotu. Zároveň i myslete na délku kabelu. Je pravděpodobné, že autochladničku umístíte do kufru, proto budete potřebovat relativně dlouhý kabel. Obvykle mají chladničky přívodní kabel 2-3 metry, což by ve většině případů mělo stačit, ale je dobré se i tak ujistit.

Oblíbené autochladničky

[table id=53 /]

Ohodnoťte článek o autochladničkách

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS