Jak vybrat čističku vzduchu – nejlepší čističky vzduchu 2019

Jak vybrat čističku vzduchu  –  nejlepší čističky vzduchu 2019

Trápí vás nebo vaše děti často kašel, trpíte únavou a alergií? Alergii lze definovat jako nepřiměřenou reakci imunitního systému na vnější vlivy. Nejběžnější alergeny, které se vyskytují v bytě jsou, prach, plísně, roztoči a v jarním období pyl. Během reakce na alergen může dojít ke kašlání, bolesti hlavy, pálení v očích, otokům, svědění, kopřivce nebo zvracení. Řešením těchto problémů může být pořízení čističky vzduchu. Čističky vzduchu pomáhají zvyšovat kvalitu vzduchu, který denně dýcháme, odstraňují z ovzduší pyl, prach a další nečistoty, které zbytečně dráždí náš organismus. Na trhu existují efektivní a cenově dostupné čističky vzduchu, které dovedou vyčistit vzduch v uzavřených místnostech. Výběr vhodného typu není úplně jednoduchý, přinášíme vám test čističek vzduchu 2019 a rady jak postupovat při jejich výběru.

Nejlepší čističky vzduchu dle testu 2019

Ionic-CARE Triton X6 – čistička vzduchu a ionizátor, tři stupně výkonu, max 75 m2, obohacuje vzduch v místnosti zápornými ionty, redukuje zápach, odstraňuje ze vzduchu prach a alergeny, tichý provoz, nízké provozní náklady – elektrost. filtr, hmotnost 3.1kg, příkon 12W.

VÍCE INFORMACÍ

DeLonghi AC 230 – čistička vzduchu s 6ti stupňovou filtrací vzduchu. Dalším plusem jsou barevné LED diody, které ukazují kvalitu okolního vzduchu. Přístroj je vhodný pro místnosti do 80m2. 5-ti stupňová filtrace vzduchu: protiprachový filtr, nano silverfiltr, HEPA filtr proti malým částicím, aktivní uhlíkový filtr, speciální foto-katalyzátorový filtr s UV světlem + ionizátor. Ionizátor neutralizuje prachové částice, pyly, výfukové plyny a kouř obsažené ve vzduchu.

VÍCE INFORMACÍ

Winix ZERO+ SMART čistička Winix ZERO+ přináší nejmodernější technologie, ovládání přes dotykový panel nebo na dálku pomocí aplikace ve vašem telefonu. K tomu certifikovaná filtrace s účinností 99,97 % a vysoký vzduchový výkon. Díky těmto vlastnostem je model Winix ZERO+ určen všem náročným zákazníkům. Čistička je vhodná i do větších místností. Unikátní filtrační systém ze vzduchu odstraňuje prach, pyl, alergeny zvířat a roztočů, bakterie, spory plísní, ale i cigaretový kouř a zápach. Filtrace je k dokonalost dotažena díky inovované technologii PlasmaWave 2.0™. Ta vytváří kladné a záporné ionty, které na molekulární úrovni rozkládají nečistoty, zápach, bakterie a viry.

VÍCE INFORMACÍ

Soutěž o čistič vzduchu Rovus Artic Cooler

Jak vybrat čističku vzduchu?

Nejdůležitějšími kritérii, která zásadně ovlivňují výběr čističky vzduchu, jsou typ filtrace, objem místnosti a vzduchový výkon. Měli byste vědět, na co jste alergičtí a jakých částic se chcete zbavit. Zaměřte se také na její hluk, spotřebu, životnost filtrů a způsob jejich výměny, případně design.

Filtrace
Jedním z klíčových parametrů při výběru čističky je filtr, tím musí všechen čištěný vzduch projít. Teprve potom je zbaven alergenů a nečistot. Filtrů do čističek není málo, každý slouží k něčemu jinému a čističky je často kombinují. Prach a roztoče odstraní všechny, ale bakterie, smog, kouř nebo zápach už každá z nich odfiltrovat nezvládne, záleží na typu.

Druhy filtrů
HEPA filtr – nejoblíbenější typ filtru. Jako jediný má technicky garantovanou účinnost 99,97 %. Zachytává velmi malé částice – až 0,3 mikronu. Čistí vzduch od pylů, prachů, chlupů, zápachu a kouře. Nevýhodou je, že čističky s HEPA filtrem bývají poněkud hlučnější. Filtr je také potřeba často měnit, časem se zanáší a tím klesá účinnost filtrace.
.
Elektrostatický filtr – pomocí statické elektřiny a elektrických sil nabíjí jednotlivé částice ve vzduchu a díky tomu je efektně odstraňuje. Dokáže zachytit viry, bakterie, pyl nebo plísně. Filtr je omyvatelný a opakovaně použitelný. Nevýhodou této technologie je, že nedokáže likvidovat pachy a kouř.

Vodní filtr – čistička s vodním filtrem může sloužit i jako zvlhčovač vzduchu. Má nízkou účinnost mezi 50 a 70 %. Filtry není potřeba měnit, protože nečistoty se zachytávají do vody. Vodu je potřeba pravidelně měnit aby v ní nevznikl vodní kámen a nedocházelo k množení bakterií. Není vhodný pro alergiky.Tento druh filtrace se příliš nedoporučuje.

Fotokatalitické filtry – filtry využívající chemické reakce pod vlivem UV záření. Dokážou odfiltrovat velké množství bakterií, virů a toxinů. Filtr není potřeba měnit. Nevýhodou je, že tímto způsobem může vznikat i ozon – účinkem UV záření na kyslík obsažený ve vzduchu.
Uhlíkový filtr – většinou se používají v kombinaci s HEPA filtry. Slouží k odfiltrování pachů ze vzduchu.

Většina modelů kombinuje více typů filtrů. Pracují tak na principu několikastupňové filtrace, přičemž každý z nich má jinou účinnost. Pokud čistička obsahuje více filtrů, odfiltruje více nečistot, alergeny, bakterie, viry, ale i zápach a kouř. Proto se doporučuje vybírat čističku vzduchu, která obsahuje více filtrů.
Tady se rozhodně nevyplácí šetřit. Dražší modely dokážou částici zachytit a do vzduchu ji už nevypustí. Nejlevnější modely čističek vzduchu částici bakterie nebo pylu neutralizují, ale tyto částice ve vzduchu stále zůstávají ve formě prachu. V podstatě odstraníte jeden alergen, ale druhý vznikne.

Vzduchový výkon a jeho přepočet na objem místnosti

Vzduchový výkon se udává v m3 vzduchu, které je přístroj schopen profiltrovat za jednu hodinu.
Aby čistička dobře plnila svůj účel, měl by její vzduchový výkon převyšovat objem místnosti, ve které bude používána. Alespoň 4krát u alergiků a astmatiků, 2,5krát u ostatních lidí.
Vzorec pro jeho výpočet je: plocha podlahy v v m2 × výška stropu v m × 2,5 (alergik 4) = potřebný vzduchový výkon v m3/h.
Výkon nesmí být menší než je vhodně znásobený objem místnosti. Čistička, která bude výkonově na danou místnost slabá, poběží často na vysoké otáčky, tím pádem bude hlučnější a bude spotřebovávat více elektřiny. Když si zvolíte čističku s výkonem vyšším, než je potřebný pro vaši místnost, čistička poběží častěji na nižší otáčky a tím pádem bude její provoz tišší a úspornější.

Hlučnost

Hlučnost se uvádí v decibelech (dB) a udává hladinu hluku, které je osoba vystavena při provozu čističky. Aby čistička vzduchu plnila svou funkci, měla by se používat pravidelně a často. Hlučnost je obvykle přímo závislá na výkonu a typu filtru. Pokud chcete výkonnou čističku přes den, ale budete ji používat i v noci, doporučuje se zvolit model s možností regulace výkonu. Hlučnost by v noci neměla přesahovat 30 dB. Nejtišší jsou čističky elektrostatické. Čističky s filtrem v sobě zabudovaný ventilátor, který vytváří největší hlučnost, při maximálním výkonu ve dne může hlučnost dosáhnout až 50 dB.

Spotřeba energie

Spotřeba se udává ve wattech. Běžně pohybuje mezi třemi až sto watty. Maximální spotřeba čističek se pohybuje při nejvyšším výkonu do 100 W, což přibližně odpovídá jedné wolframové žárovce. Chytřejší čističky navíc používají senzor, který průběžně monitoruje kvalitu vzduchu, a rychlost jí přizpůsobují. Spotřeba se tím dále snižuje.

Funkce

Nastavitelná doba provozu – nastavení doby po kterou bude čistička vzduch čistit. Po uplynutí nastaveného času se přístroj sám vypne.
Dálkové ovládání – prostřednictvím ovládače regulujete výkon, zapínáte i vypínáte přístroj.

Ionizátor vzduchu – Ionizace je poměrně častá funkce u některých čističek vzduchu, která pomocí elektrického výboje ionizuje vzduch. Jednotlivé nečistoty se na sebe nabalují a vytvářejí shluky v podobě prachu, který je poté eliminován čističkou vzduchu.

Senzory – lepší modely čističek vzduchu disponují také indikátory kvality ovzduší, na základě kterých můžete plánovat jejich sepnutí, případně samotná čistička může regulovat svůj výkon na základě těchto informací.
Detektor znečištění a zanesení filtrů – čistička vás upozorní, kdy je potřeba vyčistit, nebo vyměnit filtr.

Údržba čističek vzduchu

Některé modely disponují omyvatelnými filtry, kde jsou náklady na údržbu výrazně nižší. U ostatních modelů je třeba pravidelně dokupovat nové filtry, které zabezpečí správný chod čističky. Typicky jsou to přístroje s HEPA filtrem. Modely se senzorem znečištění filtru šetří peníze, protože poznají, kdy je opravdu potřeba filtr vyměnit.

Designové provedení

Také design je důležitou vlastností. Aby čistička vzduchu mohla pracovat efektivně, měla by být blízko středu místnosti, kde bude na očích. Vybírejte model, který bude s interiérem místnosti ladit.

Nejlepší čističky vzduchu do 5 000 korun

Ionic-CARE Triton X6 – čistička vzduchu a ionizátor, tři stupně výkonu, max 75 m2, obohacuje vzduch v místnosti zápornými ionty, redukuje zápach, odstraňuje ze vzduchu prach a alergeny, tichý provoz, nízké provozní náklady – elektrost. filtr, hmotnost 3.1kg, příkon 12W.

VÍCE INFORMACÍ

DeLonghi – AC 75 – vyčistí až 25 m2 prostoru. Spolehnout se můžete na její 3 stupně filtrace. První je omyvatelný prachový filtr, druhým je HEPA filtr, proti drobným prachovým částečkám a třetím je aktivní uhlíkový filtr proti škodlivým plynům. Čistička je vybavena časovačem, který si můžete nastavit na 1-3 hodiny.

VÍCE INFORMACÍ

Guzzanti GZ 998 – elektronická čistička vzduchu s ionizátorem, do 30m2, čtyřnásobný filtr, 3 stupně intenzity proudění vzduchu, 12hodinový časovač. čtyřnásobný filtr obsahující PP filtr k zachycení velkých nečistot, HEPA filtr s účinností až 99 % zachytí prach či pyl ze vzduchu, filtr odstraňující škodlivé plyny a filtr s aktivním uhlím pro odstranění zápachu. Vhodná pro alergiky.

VÍCE INFORMACÍ

Sharp FU-Y30EU(W) – čistička vzduchu vhodná pro plochy až 21m2, 3 rychlosti, senzor prachu. HEPA filtr. Čistění vzduchu plazmaklastrovými ionty o vysoké hustotě a ventilátorem.

VÍCE INFORMACÍ

Nejlepší čističky vzduchu od 5 000 do 10 000 korun

Fellowes AeraMax DX55 – slouží k odstranění bakterií, prachu, roztočů, virů, spor plísní a pylů, pachů, cigaretového kouře, zvířecích alergenů i dalších alergenů z vnitřního ovzduší místnosti. Je doporučena pro velikost místnosti do 18 m2. má čtyřrychlostní ventilátor s velmi tichým provozem, vhodným pro 24 hod. použití. Od režimu „LOW“ pro tichý, energeticky úsporný provoz, až po režim „TURBO“ pro nejefektivnější filtraci.

VÍCE INFORMACÍ

DeLonghi AC 230 – AQS systém: kvalita vzduchu je průběžně kontrolována, když je přístroj v provozu. Dle barevnosti LED diodek uživatel pozná kvalitu vzduchu – velmi znečištěný, znečištěný po čistý. PLYNOVÝ & PACHOVÝ senzor: pokud senzor zachytí částečky kouře nebo plynu, větrák zvýší svou rychlost, aby vyčistil vzduch co nejefektivněji a nejrychleji. iO2 filtr + UV světlo: velmi efektivní vůči všem nečistotám, UV světlo dokáže zničit nečistoty, které jsou poté sbírány speciálním foto-katalyzátorovým filtrem. HEPA FILTR: efektivně bojuje proti částečkám prachu velikosti 0,3 µm v průměru. UHLÍKOVÝ FILTR: efektivně bojuje proti různým škodlivým plynům díky vlastnostem aktivních uhlíků. IONIZÁTOR: neutralizuje prachové částice, pyly, výfukové plyny a kouř obsažené ve vzduchu.

VÍCE INFORMACÍ

Fellowes AeraMax DX95 – slouží k odstranění bakterií, prachu, roztočů, virů, spor plísní a pylů, pachů, cigaretového kouře, zvířecích alergenů i dalších alergenů z vnitřního ovzduší místnosti. má čtyřrychlostní ventilátor s velmi tichým provozem, vhodným pro 24 hod. použití. Od režimu „LOW“ pro tichý, energeticky úsporný provoz, až po režim „TURBO“ pro nejefektivnější filtraci. je vybavena senzorem kvality vzduchu, který automaticky kontroluje kvalitu vzduchu a podle aktuální kvality vzduchu upravuje rychlost ventilátoru pro optimální filtraci. Čtyřstupňový systém filtrace vzduchu: uhlíkový filtr + True HEPA filtr + Antimikrobiální úprava AeraSafe™ + technologie PlasmaTRUE™

VÍCE INFORMACÍ

SHARP KC D40EUW – zachytává škodlivé částice prachu, alergenů, bakterií, virů, a dokonce i roztoče, využijí ji tak především alergici. Díky funkci Ionizační sprchy se celá místnost vyčistí během 15 minut. Je vybavená senzory prachu, teploty, vlhkosti, deodorizačním a HEPA filtrem.

VÍCE INFORMACÍ

DeLonghi AC 150 – Čistička vzduchu s 5ti stupňovou filtrací a AQ systémem, který kontroluje kvalitu vzduchu a zobrazuje ji pomocí různé barevnosti LED diodek. Vhodné pro místnosti do 40m2

VÍCE INFORMACÍ

Nejlepší čističky vzduchu od 10 000 korun

Winix ZERO+ – ovládání přes dotykový panel nebo na dálku pomocí aplikace ve vašem telefonu. K tomu certifikovaná filtrace s účinností 99,97 % a vysoký vzduchový výkon. Díky těmto vlastnostem je model Winix ZERO+ určen všem náročným zákazníkům. Unikátní filtrační systém ze vzduchu odstraňuje prach, pyl, alergeny zvířat a roztočů, bakterie, spory plísní, ale i cigaretový kouř a zápach. Filtrace je k dokonalost dotažena díky inovované technologii PlasmaWave 2.0™. Ta vytváří kladné a záporné ionty, které na molekulární úrovni rozkládají nečistoty, zápach, bakterie a viry.

VÍCE INFORMACÍ

Sharp KC-A50EU W – čistička vzduchu s plazmaklastrovou technologiís produkcí iontů o vysoké hustotě, funkcí zvlhčování vzduchu a cirkulace vzduchu pro domácí použití. Toto zařízení je doporučeno do místností o velikosti cca 38 m². Anti mikrobiální filtr HEPA.

VÍCE INFORMACÍ

Airfree Lotus – čistička vzduchu, která účinně odstraní bakterie, viry, plísně, částečky prachu a roztoče. Airfree Lotus black v unikátním designu se světelným efektem umožňujícím změnu barev snižuje kontaminaci vzduchu mikroby přirozenou cestou, bez použití chemikálií nebo filtrů. Ničí 99 % mikrobů ve vzduchu. Proces sterilizace – ohřeje vzduch na 200 °C, čímž ho zbaví bakterií a jiných škodlivých mikroorganismů.

VÍCE INFORMACÍ

Sharp KC-A60EU W – Čistička je díky svému vysokému výkonu vhodná i do velkých místností. Disponuje automatickým režimem, který sám vyhodnotí znečištění ovzduší a přizpůsobí režim čištění. Špičkový design, komfortní obsluha. Zobrazuje aktuální vlhkost a teplotu v místnosti. Ionizátor je samostatně vypínatelný a využívá patentovanou technologii Plasmacluster.

VÍCE INFORMACÍ

Dyson Pure Cool – čistička vzduchu a ventilátor odstraňuje až 99,95 % škodlivin a alergenů ze vzduchu. Dyson Pure Cool je vhodný pro celoroční využití a disponuje technologií rovnoměrného proudu vzduchu Air Multiplier. Čističku můžete nastavovat na dálku díky praktickému ovladači. Dyson Pure Cool získala ocenění Asthma & allergy friendly a je výbornou volbou do domácností alergiků. Nechybí ani časovač, dálkový ovladač nebo speciální noční režim.

VÍCE INFORMACÍ

Hodnocení Jak vybrat čističku vzduchu – nejlepší čističky vzduchu 2019

Ohodnoťe náš článek Jak vybrat čističku vzduchu – nejlepší čističky vzduchu 2019. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Jak vybrat čističku vzduchu – nejlepší čističky vzduchu 2019

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS