.

Jak vybrat dětskou koloběžku, navíc srovnání oblíbených modelů

Koloběžky se v poslední době staly doslova fenoménem. Koloběžky pro děti jsou díky svému snadnému ovládání ideální zábavou, pohybovou aktivitou, pomůckou pro rozvoj jejich rovnováhy a koordinace pohybu i dopravním prostředkem.

Podle čeho vybírat dětskou koloběžku?

Jako první při výběru koloběžky je důležité si uvědomit, kde a jak bude dítě nejvíce jezdit.

Pro městské ježdění, v skate parku či po silnici si vystačí s menší skládací koloběžkou s malými až středními polyuretanovými kolečky. Tyto koloběžky jsou stavěné na snadnou ovladatelnost, jsou lehké a obvykle umožňují i provádění různých triků.

Pokud však plánujete nechat dítě jezdit po členitějším terénu vyplatí se koupě koloběžky s nafukovacími koly. Tyto koloběžky umožňují pohodlnou a rychlou jízdu na delší vzdálenosti. U dětských koloběžek by ovšem průměr ráfků neměl přesahovat 20”, protože větší kola jsou už pro děti špatně ovladatelná. Čím má koloběžka větší kolečka, tím je rychlejší, ale hůře ovladatelná. Tvrdší kolečka jsou rychlejší, ale méně pohodlná nepohlcují tak dobře vibrace. Měkčí kolečka jsou pomalejší, ale zaručují komfortnější jízdu.

Oblíbené dětské koloběžky

NázevCenaSrovnat cenyTypHmotnostDětskéSkládacíMateriálNosnost

Micro Mini modrá
1849 - 2269 KčPorovnání cen

54 recenzí
-2 kgano-hliníkové.plastové20 kg

Master Stunt modrá
1099 - 1249 KčPorovnání cen
2 recenze
freestyle3.5 kg---100 kg

STREET SURFING Torpedo Black Core
1889 - 2154 KčPorovnání cen

9 recenzí
freestyle2.7 kg-neHliníkový100 kg

Street Surfing Trickster Blossom
1290 - 1584 KčPorovnání cen-2.6 kg--Hliníkový100 kg

Spartan Stunt zelená
1022 - 1490 KčPorovnání cen

37 recenzí
PU 100 mm3.3 kg--Hliníkový100 kg

Smoby SM 750136 Ledové království
549 - 899 KčPorovnání cen-2 kganoanoPlast + Kov20 kg

Zaměřte se také na hmotnost a nosnost koloběžky. Zátěž na koloběžku se zvyšuje například při dopadech během skoku či při jízdě na nerovnostech. Nosnost koloběžky se odvíjí od hmotnosti vašeho dítěte. Nosnost koloběžky musí být vyšší než hmotnost dítěte. Dětské koloběžky jsou zpravidla omezeny nosností 50-60 kg. Koloběžka by měla být lehká, aby jí dítě bylo schopné unést.

Výška řídítek je dalším důležitým faktorem při výběru. Ideální je výška řídítek přibližně na úrovni kyčlí dítěte. Pokud budou níž, musí se dítě moc ohýbat, což vede k nepohodlí a přetěžování zad. Příliš vysoko položená řídítka dítěti výrazně ztěžují ovládání koloběžky. U dětských koloběžek je vhodné vybírat mezi koloběžkami s nastavitelnou výškou řídítek, koloběžka tak může růst spolu s vaším dítětem.

Koloběžka by měla mít  kvalitní brzdy. U dětských koloběžek najdete tři druhy základních brzd – nášlapné, čelisťové a kotoučové brzdy.  Brzdy se liší stavbou a funkčnosti. Městské koloběžky bývají vybaveny zadní nášlapnou brzdou, která je pro způsob jejich užívání zcela dostačující. Čelisťové brzdy může dítě ovládat páčkami na řídítkách a naleznete je především u koloběžek s nafukovacími koly. Kotoučové brzdy se používají spíše pro závodní použití, nebo u strojů pro ježdění v náročném horském terénu.

Rám – u dětských koloběžek naleznete zejména dva typy rámů – ocelové a hliníkové. Hliníkové rámy vynikají svou nízkou hmotností, jsou tedy lehce přenosné i pro menší děti. Ocelové rámy jsou těžší, vynikají pevností, odolností a vysokou nosností.

Nazapomeňte také na výšku stupátka od země. Pokud je vysoko, dítě se hodně namáhá, musí při každém odrazu hodně pokrčit stojnou nohu. S moc nízkým stupátkem se zase hůř přejíždějí nerovnosti a překážky. Ideální výška stupátka by měla dosahovat 5-6 cm od země. Stupátko nemusí být dlouhé ani extra široké, stačí, když poskytne dostatečný prostor pro jedno chodidlo a zároveň umožní střídání nohou. Ideální délka je do 35 cm a šířka o malinko větší než bota. Pokud by bylo stupátko hodně široké, bránilo by k odrážení a naopak dlouhé by snižovalo obratnost koloběžky. Také by mělo mít protiskluzové prvky, které zvýší bezpečnost při jízdě v mokru.

Důležitá jsou také kvalitní ložiska, ta určují s jakou lehkostí koloběžka pojede.

Při nákupu koloběžky si všímejte zda z koloběžky nikde nic nevyčnívá, co by mohlo dítě zranit. Šrouby by měly být zapuštěné, spoje hladce zabroušené, řídítka by měla být opatřená pěnovou krytkou.

V neposlední řadě dbejte na bezpečnost dítěte. K té pomůže protiskluzové stoupátko, reflexní prvky a samozřejmostí je helma a chrániče loktů a kolen.

Ohodnoťte článek o koloběžkách

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS