Jak vybrat vhodnou digestoř do kuchyně

Poohlížíte se po digestoři do vašeho domu či bytu a nevíte, jak ji vybrat? V tom případě vám přijde vhod několik odstavců věnované volbě nejvhodnějších parametrů spotřebiče pro vaši domácnost.

1) Typ digestoří

Umístění digestoře je spojeno s varnou deskou a vychází tedy z rozvržení vaší kuchyně. Měla by každopádně být umístěna 80 – 100 cm nad plochou k vaření a měla by minimálně pokrývat, lépe však přesahovat, šířku varné desky. Rozlišují se 4 typy digestoří podle umístění a tvaru.

Vestavěné a podvěsné digestoře

Tyto modely jsou nejméně náročné na prostor. Jsou buď zavěšené hned pod kuchyňskými skříňkami, nebo jsou zabudované přímo v nich. Vedlejším typem jsou i digestoře teleskopické – u těch lze vysunout další panel a zvětšit tím plochu odsávání.

Komínové digestoře

Tento druh není zasazen do skříňky. Část pro odvod par je umístěna v nerezovém komínu, který bývá umístěn samostatně na zdi nebo mezi dvěma skříňkami. Model je náročnější na prostor, ale výsledný dojem, při vhodné kombinaci s ostatními spotřebiči, může být velmi dobrý.

Rohové digestoře

Jedná se o normální komínovou digestoř, jen s tím rozdílem, že je umístěna v rohu. Nejvíce se uplatňuje v kuchyních ve tvaru „L“.

Ostrůvkové digestoře

Tato digestoř je náročná na prostor a je také kladen důraz na mnohem větší výkon. Tento typ se uchycena ke stropu a působí velmi robustním a dominantním dojmem. Je zde také mnoho variací, co se týče výrobního materiálu – nemusíte se omezovat jen na ocel, ale lze ji zkombinovat s hliníkem nebo sklem.

2) Odtah nebo recirkulace

Dalším bodem při výběru, který musíte rozhodnout je, jak chcete, aby páry odcházely z místnosti. Existují dvě možnosti: odtahová digestoř a recirkulační digestoř.

Odtahové digestoře se hodí tam, kde je možné páry nasát do potrubí a vyvést je z domu. Nejlepší je přímé odtahové potrubí bez přidaných prvků.

Recirkulační digestoř se hodí tam, kde není možno vybudovat rouru pro odtah par. Aby se předešlo nutnosti odvádět vzduch ven, funguje tento typ na principu recirkulace – nasaje vzduch z místnosti, vyčistí jej a pošle zpět ven.

3) Hlučnost

Důležité je si pohlídat při nákupu digestoře i její hlučnost. Tento aspekt může velmi znepříjemnit vaření. Recirkulační digestoře jsou obecně hlučnější, ale nepříjemné zvuky může zhoršit i nevhodná montáž, tvar roury pro vedení páry atd. Při plném výkonu by neměla hlasitost přesáhnout 58 dB.

Poslední kategorií výběru je samozřejmě cena. Do 5 000 pohodlně seženete kvalitní vestavěné digestoře. Tento typ pohodlně pokryje potřeby lidí žijících v panelových nebo bytových domech. Za 10 000 seženete i digestoře ostrůvkového typu, popřípadě ty s komínovým odsavačem par. Pokud se chystáte investovat nad 40 000 můžete si vyhrát se vzhledem i parametry. V této cenové třídě platíte především za originalitu.

Oblíbené digestoře

Ohodnoťte článek o výběru digestoří.

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS