Jak vybrat domácí meteostanici a jejich srovnání 2020

,
Jak vybrat domácí meteostanici a jejich srovnání 2020

Chcete přesně vědět jaké bude počasí a nechcete spoléhat na předpověď meteorologů ? Pak jsou tu právě pro vás domácí meteostanice. Meteorologická stanice je malé zařízení, které provádí neustálé měření pomocí čidla a poskytuje informace o aktuálních povětrnostních podmínkách. Ty lepší vám dokonce zobrazí tlak vzduchu, objem srážek nebo sílu a směr větru. Některé meteostanice nejen měří podmínky, které převládají venku, ale také zobrazují informace o vnitřní teplotě a vlhkosti uvnitř budovy. A jaké jsou ty nejlepší domácí meteostanice? V následujícím článku vám poradíme s výběrem.

Podle čeho vybírat

Na trhu si můžete vybírat z různých modelů meteorologických stanic. Před samotným výběrem si nejdříve ujasněte, jaká jsou vaše očekávání a požadavky ohledně meteostanice. Spokojíte se pouze s ukazatelem teploty nebo vám záleží i na tom, jaký tlak a vlhkost je možné aktuálně naměřit ve vzduchu? Všechny kvalitnější modely by měly vždy disponovat barometrem.
Domácí meteorologické stanice se dělí podle toho, jakým způsobem získávají a zpracovávají data. Buď fungují na bázi bezdrátového spojení, nebo jsou propojeny s venkovním čidlem kabelem.

Drátové meteostanice – drátovými čidly jsou vybaveny levnější a jednodušší přístroje, které dokážou měřit pouze teplotu vzduchu. Je to v podstatě chytřejší digitální teploměr.
Bezdrátové meteostanice – kvalitní meteostanice jsou vybaveny čidly bezdrátovými, které jsou přesné a mají dosah od 30 do 100 metrů ve volném prostoru. Tyto modely nabízejí také výrazně více funkcí a často k nim lze připojit dodatečná čidla. Dokážou pracovat s minimálními energetickými nároky. Baterie v těch nejlepších bez problémů vydrží několik měsíců i let.

Způsob předpovědi počasí

Meteorologické stanice si můžeme rozdělit podle toho, jak předpovídají počasí. V zásadě se meteostanice podle tohoto rozdělení dělí na 3 typy. Prvním je stanice s měřením barometrického tlaku. Dalším stanice s připojením k internetu a stanice se systémem Meteotime.
Meteostanice s barometrickým snímačem – základem těchto meteostanic je barometr nebo čidlo, které měří atmosferický tlak. Z naměřených hodnot i dalších charakteristik především teploty a vlhkosti, poté vyhodnocuje předpověď počasí v dané lokalitě. Často pak tyto meteostanice umožňují sledovat i další charakteristiky počasí, jako je rychlost větru, východ a západ slunce, UV záření a podobně.
Meteostanice s připojením k internetu – Tyto modely vyžadují připojení k počítači nebo Wi-Fi a samy následně sledují nejčerstvější předpověď počasí z meteoserverů pro danou lokalitu, (mohou disponovat čidly například pro měření teploty). Díky těmto meteostanicím můžete sledovat počasí v řádu několika dnů dopředu, zato jsou ale méně přesné, protože nesledují počasí u vás, ale v celé oblasti.
Meteostanice se systémem Meteotime – Systém Meteotime je spravován švýcarským úřadem pro meteorologii, je určen pro globální sledování vývoje počasí. Funguje to podobně, jako řízení centrálního času. Využíván je centrální rádiový vysílač DCF77 sídlící ve Frankfurtu nad Mohanem, který dokáže vysílat až na vzdálenost 2 000 km. Meteostanice přijímají signál, dekódují ho a zobrazují vám na displeji údaje o teplotě, rychlosti větru nebo třeba vlhkosti. I v tomto případě ale nemusí být hodnoty vždy přesné, jelikož čerpají z globálních a nikoli lokálních měření. Problémem těchto meteostanic je, že nejsou použitelné ve všech oblastech Evropy, Česko a Slovensko však v dosahu vysílače jsou, a je tedy možné zde zařízení používat.

Domácí meteostanice podle hodnot, které měří

Základní typ meteostanic je schopen sledovat čas a měřit vlhkost vzduchu a jeho teplotu. Pokud meteostanici chybí barometr na měření tlaku, jedná se o drahý teploměr s budíkem.

Základní údaje

Teplota – dozvíte se měření vnitřní teploty (v místě, kde se stanice nachází) a teploty vnější (v místě, kde je čidlo).
Tlak vzduchu – nejdůležitější funkce správné meteostanice. Atmosférický tlak nám říká, jakou silou působí vzdušný obal Země (atmosféra) kolmo na její povrch na plochu o velikosti 1 m2. Měření je vhodné pro lidi, kteří jsou citliví na rozdíly atmosférického tlaku, např. pro osoby s kardiovaskulárními problémy. Praktická je i funkce bargrafu, která zaznamená a zobrazí vývoj tlaku vzduchu za několik předchozích hodin nebo dní.
Relativní vlhkost vzduchu – tyto modely musí být vybaveny hydrosenzorem -vlhkoměrem. Ten udává poměr mezi okamžitým množstvím vodních par ve vzduchu a množství par, které by měl za stejných podmínek vzduch při plném nasycení. Udává se v procentech a de facto vám říká, jak moc vody je ve vzduchu. Plné nasycení je 100 %, úplné vysušení je 0 %. Při koupi si dávejte pozor, aby byl model měřil i vnější vlhkost, některé typy měří jen vnější vlhkost.
Čas – Hodiny jsou součástí většiny meteostanic. Samozřejmostí již bývá nastavení časového posunu s budíkem a zobrazením datumu. Hodiny jsou zpravidla řízeny rádiovým signálem DCF-77 z německého Frankfurtu nad Mohanem. Tento rádiový signál nastaví správný čas, a to i při přechodu na letní, nebo zimní čas.

Pokročilé údaje

Některé domácí meteostanice disponují speciálními údaji, jde především o:
Srážkový úhrn – tento parametr se měří speciálním senzorem, kterým je nádoba umístěna venku. V nádrži se hromadí voda a do zařízení se odešle informace o její hladině. Měření srážek naleznete především u pokročilých modelů.
Rosný bod – měří se teplota, při které je vzduch za daných podmínek nasycen vodní parou. Při poklesu teploty pod rosný bod nastává srážení vodních par -kondenzace.
Anemometr – rychlost a směr větru – otočné čidlo, které měří, jak rychle vítr fouká a kterým směrem
Pocitová teplota – funkce, která dokáže vyhodnotit aktuální pociťovanou teplotu. Kontroluje rozdíl mezi naměřenou teplotou a ostatními vlivy počasí, které pociťovanou teplotu mohou zkreslovat, například vítr, vlhkost atd.
Heat Index – podobně jako u pocitové teploty určuje, jak horký vzduch cítíme. Počítá se pouze v případě, pokud je skutečná teplota vzduchu vyšší než 27 °C a teplota rosného bodu vyšší než 12 °C.
UV záření – měří se množství UV záření dopadajícího na Zemi.
Fáze měsíce, východ a západ slunce – funkce zobrazuje údaje o východu a západu slunce. Meteostanice by měla být nastavitelná pro Českou republiku. Pokud není, bude zobrazovat špatná data.
Alarm / audio – meteostanice může být vybavena i audio (zvukovým) alarmem. Ten vás upozorní v případě vybití baterií nebo při dalších okolnostech.

Důležité parametry

Rozsah měření a citlivost – rozsah měření a citlivost úzce souvisí s přesností měření.
Rozsah měření teploty vnějšího prostředí– obvykle se pohybuje od -20 °C do +60 °C. Při výběru je dobré se zaměřit hlavně na spodní hranici teplot, ta bývá problematická v některých případech pro naše klimatické pásmo je nedostatečná např. jen -10 °C. Vybírejte raději modely se spodní hranici měření alespoň na -30 °C.

Rozsah měření vnitřních teplot – rozsah vnitřních teplot bývá obvykle kolem – 10 °C až 50 °C. Pro domácí měření postačí meteostanice s užším vnitřním rozsahem teplot.

Citlivost měření teploty – rozlišení teploty udává, jakou změnu teploty je přístroj schopen zaznamenat. U lepších přístrojů je to v řádu 0,1 °C, u levnějších modelů je to ale celý 1 °C.
Citlivost měření vlhkosti – citlivost je většinou 1 – 5 %. Ideální citlivost je 1%.

Rozsah měření vlhkosti– běžně se pohybuje vlhkost zhruba od 20 do 90 %, jak vnější, tak vnitřní. Vybírejte modely s tímto rozsahem, ideálně s rozsahem od 0 do 100 %.

Displej

Displej je jedním z nejdůležitějších parametrů meteorologické stanice. Některé stanice mají malý displej, jiné zase poměrně velký. Některé modely mají podsvícený displej, což umožňuje číst výsledky při slabém osvětlení. Podsvíceným displejem disponují obvykle meteostanice, které mají displej větších rozměrů.
Typy displejů domácích meteostanic
LCD displej – výhodou tohoto typu je nižší energetická spotřeba. V noci ale nesvítí a vyžadují tedy ve tmě osvícení nebo podsvícení. Osvícení ale vyžaduje napájení, bude potřebný adaptér.
TFT displej – tento typ displeje umožňuje nastavení kontrastu i jasu a používá se obvykle kombinovaně s fotorámečky, vyžadují napájení ze sítě.
LED displej – zobrazují údaje barevně, mají přehlednější zobrazení.
VA displej – jde o jednu z nejnovějších technologií, která zaujme vysokým kontrastem a dobrou čitelností informací na černém pozadí
Inverzní displej – černobílý displej s bílými údaji zobrazenými na černém pozadí.

Velikost displeje

V tomto směru máte na výběr z několika rozměrově odlišných ploch. To vše v závislosti na tom, jak velké množství dat bude prezentováno. Příliš velký displej má daleko větší spotřebu a obvykle vyžadují napájení ze sítě. Zároveň ale nekupujte meteostanici s příliš malým displejem. Na tom budou zase údaje špatně čitelné a budete se na ně muset dívat zblízka. Zvolte si takovou velikost displeje, která vám bude vyhovovat.

Zpracování dat

Pokud chcete naměřená data uchovávat a vyhodnocovat, vybírejte takové modely, které je možné připojit ať už pomocí Bluetooth nebo přes USB k počítači. Pohodlné a praktické jsou i takové meteostanice, které lze propojit se smartphony. Součástí takových meteorologických stanic je obvykle i speciální software umožňující následné zpracování dat v počítači. Díky aplikaci můžete získaná data snadno zálohovat v rámci několika let, srovnávat je či vytvářet přehledné grafy.

Dosah čidla

U drátových modelů je dosah čidla limitován délkou kabelu, u bezdrátových modelů se ale obvykle liší. Dosah měřícího čidla udává, v jaké vzdálenosti od meteostanice může být umístěno, aby mohl být signál bez problémů přenesen. Běžně se tato vzdálenost pohybuje od 30 až do 100 metrů, výjimečně až 150 metrů, přičemž tato vzdálenost je měřena ve volném prostoru. Doporučuje se nechat si alespoň 10m rezervu, abyste měli jistotu, že přenos dat bude opravdu bezproblémový.

Ovládání

Ovládání meteostanice je jednoduché. Budete většinou potřebovat pouze tlačítko pro zapnutí/vypnutí, případně ruční nastavení některých parametrů či přepínání zobrazení.

Způsob napájení

Obecně existují dva typy napájení meteostanic , baterie, nebo zapojení přes adaptér.
Baterie – levnější a méně výkonné přístroje jsou téměř výlučně napájeny bateriemi. Výhodou je obvykle menší spotřeba a navíc nejste limitováni blízkostí zásuvky, nevýhodou je nutnost dokupovat baterie a pravidelně je měnit. Pro vyšší výdrž je žádoucí vybírat kvalitní baterie.
Síťový adaptér – dražší meteostanice umožňují zapojení do sítě skrze adaptér. Jejich předností je velmi kvalitní a dobré zobrazení, zpracování dat. Nevýhodou je samozřejmě vyšší spotřeba a nutnost blízkosti elektrické zásuvky.
Venkovní čidla – Dobrá meteostanice se bez baterií snadno obejde, její bezdrátová čidla však ne. Ta jsou vždy napájena větším či menším počtem baterií. Ve venkovních čidlech se doporučuje používat výhradně alkalické baterie, u nichž nemá nízká teplota vliv na funkčnost.

Rozměry a design

Velikost i design jednotlivých modelů se výrazně liší. Můžete se setkat s meteostanicemi velikosti budíku nebo menšího mobilního telefonu, jiné dosahují velikosti malých laptopů. Záleží na vís jaká varianta vám bude vyhovovat. Malá meteostanice je skladnější a méně prostorově náročná, velká zase zobrazuje více údajů a je přehlednější.
Co se designu týče, výběr je opravdu velký, na trhu jsou jak supermoderní, tak i retro meteostanice všech typů a barev. Co se umístění týče, existují dva typy meteostanic. Obvyklejší formu jsou meteostanice na položení, umístíte je kamkoliv na stůl nebo na poličku. Nebo meteostanice, které lze pověsit na stěnu.

Nejlepších 5 top modelů dle Heureka.cz

Emos AOK-5018B – přehledná meteorologická stanice s velkým displejem pro přehledné zobrazení údajů. Umožňuje měřit vnitřní i venkovní teploty a vlhkost včetně záznamu maximálních a minimálních hodnot. Předpovídá počasí pomocí 5 ikon a zobrazuje trend vývoje tlaku. Velký displej s modrým podsvícením zobrazuje kromě naměřených hodnot aktuální čas řízený rádiovým signálem. Meteostanice funguje současně i jako duální budík s funkcí snooze.
Meteostanice Emos AOK-5018B se dodává s bezdrátovým čidlem a nabízí možnost připojit až 3 čidla. Přenos s dosahem až 30 metrů ve volném prostoru. Čidla měří teplotu s rozsahem -10°C až +50°C vnitřní, -50°C až +70°C venkovní. Vnitřní a vnější vlhkost je měřena v rozmezí 20% – 90%. K napájení meteostanice slouží 2 x 1,5V AA baterie a k napájení čidla 2 x 1,5V AAA baterie.

RECENZE A CENY

TFA 35.1129.01 – Meteostanice s barevným displejem TFA Spring 35.1129.01 je vhodná pro rychlé a přesné měření teploty a vlhkosti v interiéru a exteriéru např. venku a k zobrazení dalších důležitých meteorologických parametrů. Meteostanici je možné zavěsit nebo postavit.
Meteostanice zobrazuje: teplotu a vlhkost vzduchu v místnosti, teplotu a vlhkost vzduchu z externího senzoru např. z venku, předpověď počasí na základě změny atmosférického tlaku, teplotu rosného bodu, ukazatel tendence, teplotní alarm, minimální a maximální naměřené hodnoty, budík, přesný čas řízený signálem DCF, den v týdnu a datum.
Barevné zobrazení na displeji pomáhá rychleji určit jednotlivé informace.
Informace o venkovní teplotě a vlhkosti je přenášena do meteostanice bezdrátově na max. vzdálenost 60 metrů (na volném prostranství). K meteostanici není možné připojit další čidla (senzory). Přesný čas a datum zajistí přijímač DCF signálu. Na meteostanici je možné nastavit budík s funkcí odloženého buzení (SNOOZE).
Lokální předpověď počasí: zabudovaný elektronický barometr měří hodnotu atmosférického tlaku. Po nutné prvotní inicializaci má meteostanice nasbíráno již dostatek údajů proto, aby mohla předpovědět vývoj počasí na dalších 12 hodin.

RECENZE A CENY

Sencor SWS 4660 – Meteorologická stanice s bezdrátovým snímačem. Ikona předpovědi počasí (slunečno, částečně zataženo, zataženo, déšť, bouřka, sníh). Měření vnitřní a vnější teploty a vlhkosti. Zobrazení tlaku vzduchu (hPa). Výstraha před námrazou. Měsíční fáze. Digitální čas. Datum a den v týdnu. Duální budík. Funkce opakovaného buzení. Rádiem řízené hodiny pomocí signálu DCF77. Barevný LCD displej. 3 úrovně jasu displeje. Umístění na stůl nebo pověšení na zeď. Možnost připojení až tří snímačů. Přenos mezi hlavní jednotkou a snímačem až do vzdálenosti 30 m (v otevřeném prostoru). Vysílací frekvence snímače 433 MHz.

RECENZE A CENY

Sencor SWS 9700 – Profesionální meteorologická stanice. Bezdrátový snímač 5v1. Displej s 256 proměnlivými barvami. Displej TRUE COLOR s úhlopříčkou 5,8″ (14,7 cm). 3 režimy proměnlivých barev s pozadím TRUE BLACK. Předpověď na 12 ~ 24 hodin založená na změně tlaku a teploty vzduchu. Umístění na stůl nebo na stěnu. 3 úrovně jasu displeje. Funkce alarmu s funkcí před-alarmu pro nízkou teplotu. Datum a den v týdnu. Rádiem řízené hodiny a datum pomocí signálu DCF77, s aktualizací letního času (DST) (možnost ručního nastavení). Měření dešťových srážek pomocí denního, týdenního, měsíčního množství deště (mm/in). Poryv větru nebo průměrná rychlost větru (v mph, m/s, km/h, uzlech) včetně směru větru na displeji s 16 rozlišením hodnot. Zobrazení sloupcového grafu historie pro dešťové srážky (uplynulých 5 dnů) nebo změny tlaku (-1, -3, -6, -12, -24 hodin). Výstraha před náledím a úroveň komfortu. Blikání oranžového LED indikátoru pro varování výstrahy Vysoká/Nízká. Hodinový záznam za uplynulých 24 hodin. Index počasí pro vnitřní rosný bod, venkovní chlad větru a index teploty. Barometrický tlak v relativních a absolutních hodnotách. Ikona předpovědi počasí.

RECENZE A CENY

Netatmo Urban NWS01-EC – xkluzivní meteostanice v elegantním hliníkovém provedení s novým přístupem ke sledování klimatu. S čidly kvality vzduchu a promyšlenými aplikacemi pro iPhone a Android, zprávy o indexu kvality ovzduší v reálném čase a předpověď počasí na 7 dní, měří teplotu, koncentraci CO2, barometrický tlak, znečištění hlukem a vlhkost, cloudové úložiště hodnot, podpora serveru IFTTT a aplikací třetích stran, bezdrátové připojení Wi-Fi 802.11 b/g/n, základová vnitřní stanice a venkovní senzor, možnost připojit až 3 rozšiřující moduly.

RECENZE A CENY

.

Hodnocení Jak vybrat domácí meteostanici a jejich srovnání 2020

Ohodnoťe náš článek Jak vybrat domácí meteostanici a jejich srovnání 2020. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak vybrat domácí meteostanici a jejich srovnání 2020

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS