.

Jak vybrat dron a srovnání dronů 2019

,
Jak vybrat dron a srovnání dronů 2019

Dron je malý bezpilotní letoun používaný pro zábavu, hobby nebo profesionální použití. Mnoho z nich je vybaveno vestavěnou kamerou, díky které můžete pozorovat a natáčet svět z ptačí perspektivy. Mají zpravidla čtyři vrtule, výkonnější stroje šest nebo osm. Ovládají se dálkově rádiově řízeným ovladačem nebo chytrým telefonem.

Na co se při výběru zaměřit

Nejdůležitějším kritériem, nad kterým se musíte při výběru zamyslet je k čemu budete dron používat. Musíte si uvědomit, jestli chcete s dronem pouze létat a bavit se létáním, nebo jestli budete chtít i natáčet.

S kamerou nebo bez?

Drony bez kamery využijí hobby letci nebo rodiny, které chtějí stroj na hraní. Většina z těchto dronů dokáže zvládat akrobatické kousky, takže si s nimi užijete spoustu zábavy. K některým typům je možné připevnit svou vlastní outdoorovou kameru.
Drony s kamerou jsou nejoblíbenější, můžete s nimi natáčet nebo pořizovat fotografie. Zvolit můžete buď model s vestavěnou kamerou, nebo s držákem pro připevnění přídavné kamery. Některé drony mají ultravysoké rozlišení nebo možnost měnit frekvenci snímků za vteřinu.
Na taková lákadla ale nespoléhejte, prohlédněte si na tento dron videa na internetu, nebo ještě lépe pokud budete mít možnost dron si vyzkoušejte v praxi. Může se stát, že dron bude vykazovat řadu vad, jako je např. digitální šum, rozostření při pohybu kamery, soudkovité zkreslení, špatná expozice. Problém může nastat i při letu, kvůli špatné stabilizaci dronu. Nesouměrné létání může mít za následek špatně zaostřené a roztřesené video.

Můžete se setkat i s modelem, který slouží pro natáčení videa, ale prodává se bez kamery s držákem pro připevnění přídavné kamery. Je to vhodné řešení pro ty, kdo již vlastní akční kameru. Před koupí si zkontrolujte zda je držák kompatibilní s vaší kamerou.

U některých typů spouštíte natáčení a focení pomocí dálkového ovladače, u některých pomocí mobilního telefonu/tabletu. Jsou i modely které nabízejí online streamování obrazu např. na YouTube nebo Facebook Live. Pokud chcete přenášet video v reálném čase ujistěte se, zda vámi vybraný model tyto funkce nabízí.
Chcete-li aby na videozáznamu byl i audiozáznam, vybírejte mezi modely, které to umožňují. Nejedná se o zcela běžnou funkci, ve výšce mikrofon zaznamenává hlavně šum větru a bzučení motoru dronu.

Ovládání

Drony se ovládají pomocí dálkového ovladače, některé pomocí chytrých telefonů nebo tabletu. Některé modely oba způsoby spojují, pilotujete tak pomocí ovladače na který umístíte telefon s aplikací. Ta slouží pro přenos dat a videozáznamu.

Virtuální brýle poskytují perfektní zážitek při sledování záběrů z kamery dronu, ale nesmí sloužit jako jediná možnost přenosu obrazu. Pokud dron neumožňuje přenos videozáznamu na dálkový ovladač, nebo mobilní aplikaci, ale jen na brýle, tak porušujete zákon. Legislativa létání pouze podle záběrů z kamery dronu striktně zakazuje. Na dron musíte při létání vidět.

Ochranné pouzdro

Ne každý výrobce nabízí ochranný obal v základním balení. Pokud vybíráte model, který ochranný obal nenabízí a chystáte se s dronem vyrážet do přírody, podívejte se, zda nelze ochranné pouzdro k dronu dokoupit.

Funkce a bezpečnost

Výrobci nabízí celou řadu funkcí, které jistě oceníte.
Geofencing – ochranu před vstupem do zakázaných zón. Pokud se pokusíte vletět do zakázané zóny dron se zastaví ve vzduchu jako před překážkou. Když se pokusíte v zakázané zóně vzlétnout, dron jednoduše nevzlétne. Technologie no-fly zón zajistí, že nebudete s dronem létat například v blízkosti letiště.
Follow me – dron vás následuje, například při úkroku doprava, dron manévruje ve stejném směru a délce.
Return home – ldron se po aktivaci této funkce vrátí na svou počáteční pozici
Watch me – režim následuje pohyby ovladače, ale snímá ovládajícího z různých úhlů.
Home Lock – automatický návrat dronu k ovladači funguje pouze při zapnutém GPS. Hodí se v krizových situacích, kdy se dron ztrácí z dohledu.
Way points – umožňuje dronu let předem určené trasy podle záchytných bodů.
Point of interest – umožňuje kroužení okolo zadaného bodu a umožňuje tak jeho prozkoumání ze všech úhlů.
Některé drony umožňují například ovládání gesty v případě, že zrovna nemůžete mít v ruce dálkový ovladač.

Jaká platí pravidla pro létání s drony?

Létání na loukách a polích není nijak omezeno. Naopak pilotování nad zastavěnými oblastmi, podél letišť a dálnic je zakázáno. Pamatujte na skutečnost, že natáčet cizí osoby je bez jejich souhlasu zakázáno, což se týká také lidských obydlí. Nelze létat po vesnici a městě bez patřičného oprávnění. Při narušování soukromí se snadno můžete dostat do konfliktu se zákonem, bez ohledu na to, zda k provozu dronu potřebujete nebo nepotřebujete licenci. Pro běžně dostupné drony licenci nepotřebujete. Na trhu však existují typy, které bez patřičných zkoušek pilotovat nemůžete. Obecně se jedná o těžší a rozměrnější drony.

Nejprodávanější drony podle Heureky

DJI Spark Alpine White – DJIS0200 – Miniaturní dron SPARK, díky inteligentní baterii vydrží letět až 16 minut a přenášet obraz v HD kvalitě až na 2 km. Je to první inteligentní dron pro použití kdekoliv. Ovládá se pomocí jednoduchých pohybů ruky, dotykem na obrazovku, nebo využijte technologii která sleduje vaše gesta.

DALŠÍ INFORMACE

DJI Mavic Air Fly More Combo (Onyx Black) DJIM0254CB – obsahuje cestovní tašku, 2 náhradní baterie a nabíječku pro více baterií. Vybavená 1/2.3 CMOS senzorem a novým obrazovým procesorem, VPS – vizuální poziční systém, senzory proti překážkám vepředu, vzadu a vespod, bezpečně můžete létat i v interiérech. Podporuje ovládání gesty, Nahrává 4K video v 30fps, pořizuje panoramatické snímky o celkovém rozlišení 32 MP.

DALŠÍ INFORMACE

DJI Mavic 2 PRO – DJIM0258 – DJI Mavic 2 Pro je nejnovější kompaktní dron s kamerou HASSELBLAD L1D-20C s 1″ CMOS čipem a objektivem 28mm, který umožňuje fotografovat v rozlišení 20 Mpix a nahrávat ve 4K (30fps). Obě kamery Mavica 2 využívají nejnovější technologii 3-osé stabilizace DJI, (pozn. 4) která zajišťuje plynulé, stabilní záběry téměř za jakýchkoliv podmínek.

DALŠÍ INFORMACE

DJI Spark Fly More Combo – DJIS0200C – Miniaturní dron DJI Spark, doba letu 16 minut, hmotnost 300g, 12MPx foto, FHD video, inteligentní letové funkce, ovládání pomocí gest, vysílače a chytrého telefonu.

DALŠÍ INFORMACE

Ryze Tech kvadrokoptéra Tello TEL0200 – Malý, 80g vážící dron je vybaven vestavěnou HD kamerou, která pořizuje videa s rozlišením 720/30p a fotky s rozlišením 5MPx, s možností FPV náhledu v HD kvalitě a přenosem na vzdálenost 100m. Dron lze programovat pomocí jednoduchého programu Scratch nebo vytvářet nový software pomocí SDK.

DALŠÍ INFORMACE

Hodnocení Jak vybrat dron a srovnání dronů 2019

Ohodnoťe náš článek Jak vybrat dron a srovnání dronů 2019. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Jak vybrat dron a srovnání dronů 2019

Další články s tématikou nákupního rádce:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS