.

Jak vybrat fén na vlasy a test fénů 2018

Fén na vlasy je velice praktickou pomůckou, proto by neměl chybět ve vybavení domácnosti. Pomůže rychle usušit vlasy a vytvarovat dokonalý účes. Pokud si budete mýt vlasy na poslední chvíli výkonný fén vlasy zvládne rychle vysušit a vy tak nemusíte vycházet z domu s mokrou hlavou. Fény už dávnou nejsou jen pomůckou k vysoušení vlasů, dnes toho umí mnohem více, dodají vlasům požadovaný vzhled a tvar. Pro každodenní používání se na trhu nacházejí profesionální typy s obrovským množstvím funkcí a příslušenství.

Jaký fén vybrat?

Je nutné si uvědomit, jak moc často fén na vlasy budete využívat a co od něho ve skutečnosti očekáváte. Pokud toužíte po krásně vyfoukaných vlasech jako od kadeřníka, věnujte výběru fénu zvýšenou pozornost. Starší a méně kvalitní fény neoplývají technologiemi, které už jsou pro kvalitnější modely samozřejmostí. Dražší fény jsou vybaveny technologiemi pro péči o vlasy. Promyslete, zda potřebujete fén do domácnosti, na cesty nebo profesionální vysoušeč vlasů. Vybírejte podle typu vašich vlasů. Kvalitní a pevné vlasy snesou vyšší teplotu, naopak vlasy jemné potřebují teplotu nižší.

Cestovní fény – lehké a kompaktní modely, se sklopnou rukojetí, v praktickém cestovním balení. Mají minimum funkcí a nejsou příliš vhodné pro časté používání.

Domácí fény – levnější varianta profesionálních fénů. Disponují několika možnostmi nastavení teploty. Jsou lehčí než profesionální a k dostání s několika nástavci.

Profesionální fény – přístroje s vysokým výkonem, širokou nabídkou funkcí a rozsáhlým příslušenstvím. Zpravidla bývají větší, těžší a mají dlouhou přívodní šňůru. Nevýhodou je jejich vyšší pořizovací cena.

Příkon
Zvýšenou pozornost věnujte příkonu, ten určuje kromě spotřeby elektrické energie i výkonnost motoru. Čím silnější příkon, tím silnější bude proudění vzduchu, a tím rychleji vlasy vysušíte. Pokud máte vlasy dlouhé či husté, zabere vám vysoušení mnohem více času, pořiďte si proto fén s dostatečným příkonem, který není menší než 1750 W nejlépe 2000 W a více.

Rychlost a nastavení teploty
Fén by měl disponovat možností nastavit si teplotu i intenzitu foukání. Vybírejte modely s alespoň dvěma různými rychlostmi a třemi stupni nastavení teploty. Regulace teploty je u mokrých vlasů velmi důležitá, protože ty jsou po umytí velmi křehké a vysoké teploty by je mohly polámat. Nejvhodnější je vyfoukat si vlasy vlažným vzduchem a vyšší teploty využívat jen při stylizaci a tvarování vlasů, aby se zbytečně příliš nepoškozovaly. Novější typy vysoušečů jsou vybaveny také funkcí infračerveného záření, která detekuje vlhkost ve vlasech a přizpůsobí tomu teploty vzduchu až 4000x za proces sušení. Díky této funkci je proces sušení pro vaše vlasy šetrnější.

Studený vzduch
Aby vám účes dlouho vydržel je potřeba ho zafixovat do požadovaného tvaru. Po vysušení, kdy už jste vlasy zbavily vlhkosti, použijte studený vzduch.

Funkce ionizace
Tato funkce eliminuje nežádoucí statickou elektřinu, vlasy se při fénování nezacuchají, ale také dodává vlasům přirozenou vlhkost. Díky ionizaci sbírá fén z okolí molekuly vody, které kombinuje s elektrony, vytvoří záporně nabité molekuly, které se z přístroje pomocí vzduchu přenesou do vlasů, tam zneutralizují kladně nabité ionty a tak zůstanou vlasy hladké a lesklé. Funkci ionizace můžete nalézt také u mnoha žehliček a kulem na vlasy, a dokonce i u kartáčů na vlasy.

Hmotnost, tlačítka, napájecí kabel
Manipulace s těžkým fénem není moc příjemná, pokud máte dlouhé vlasy může fenování trvat i 20 minut. Proto je důležité, aby přístroj nebyl příliš těžký. Ideální hmotnost je kolem 0,5 kg. Profesionální fény mohou vážit až 2 kg. Přístroj by se měl snadno ovládat, je důležité, aby vám fén dobře padl do ruky a nebyl příliš široký. Rukojeť fénu by měla mít protiskluzové prvky, aby vám fén neklouzal z ruky. Fén by se měl dát ovládat jednou rukou. Tlačítka by na rukojeti neměla být umístěna tak, abyste je při používání omylem přepínali. Některé fény mají ovládání univerzální a někdy mají ovládání pro praváky a jiné pro leváky. Nezapomeňte se při výběru podívat i na délku přívodního kabelu. Nejčastěji se pohybuje v rozmezí od 1,8 – 3 m. Výhodou je pokud má napájecí kabel otočný kloub pro snadné zacházení, kloub také kabel chrání proti poškození. Nehrozí tak nadbytečné kroucení, které poškozuje vnitřní spoje kabelu. Některé fény mají na konci rukojeti závěsné poutko, za které ho můžete pověsit na háček.

Čištění fénu
Ideálně byste měli čistit fén jednou měsíčne. Pokud váš fén disponuje odnímatelnou mřížkou, sejměte jí a vyčistěte štětečkem. Bez pravidelného čištění se fén zanáší vlasy a prachem, tím se snižuje jeho výkon a může se přehřívat a to není příznivé pro vaše vlasy.

Nástavce
Difuzér – nástavec miskového tvaru s otvory na vzduch a plastovými tyčinkami, na které se namotávají vlasy, dnes najdete jako základní vybavení většiny fénů. Je ideálním pomocníkem při fénování vlnitých a kudrnatých vlasů. Pokud máte přirozené rovné vlasy, nečekejte od difuzéru vytvoření takový vln a loken, jako když použijete kulmu. Při fénování vlasů s difuzérem se vzduch dostává dovnitř mezi vlasy a díky tomu mají potom vlasy větší objem.
Tvarovací tryska – je velmi často součástí balení lepších fénů. Jedná se o nástavec s velmi tenkým a širokým koncem, který umožňuje soustředit proudící vzduch z fénu přesně tam, kam potřebujete. Používá se především ke stylingu vlasů foukáním přes plochý nebo kulatý kartáč. Tvarovací tryska by se při fenování neměla nikdy vlasů přímo dotýkat ,velmi silný proud vzduchu by mohl vlasy poškodit.
Nástavec ve tvaru hřebenu – umožňuje nadzvedávání a pročesávání vlasů přímo u kořínků, fénováním můžete vytvořit velmi objemný účes.
Nástavec na vyrovnávání vlasů – díky tomuto nástavci vlasy současně vysušíte a narovnáte.

Pojistka
Jediným bezpečnostním prvkem fénu je tepelná pojistka. Ta automaticky vypne fén v případě jeho přehřátí a nedovolí ho opětovně zapnout, dokud se fén neochladí na provozní teplotu.

Cena
Kvalitní model můžete pořídit v řádu stovek korun. Profesionální modely bývají v dražší kategorii, stejně tak přístroje s dostatkem užitečných technologií a vybavení.

Jak vlasy správně fénovat.
Po umytí nechte vlasy trochu proschnout, nebo je osušte ručníkem. Použijte přípravek na ochranu vlasů před tepelným poškozením, například ve spreji. Termoochranou by měl být potřený každý vlas. Začněte vysoušet vlasy u kořínků, konečky sušte až na závěr. Fén držte ve vzdálenosti 20 – 30 cm od hlavy. Když jsou vlasy ze dvou třetin suché sáhněte po hřebenu. Postupujte ve vrstvách, odspodu nahoru. Účes zafixujte studeným vzduchem. Na vlnité a kudrnaté vlasy použijte difuzér. Horký vzduch vlasům nesvědčí, proto je fénujte jen po nezbytně dlouhou dobu.

10 nejlepších fénů dle srovnávacího testu

Remington AC9096 fén – ionizační fén s profesionálním AC motorem s dlouhou životností, 1850-2400W. S mřížkou ze zdokonalené keramiky a o 90% více iontů pro lesk bez krepatění pro profesionální výsledky. Pro husté, dlouhé a kudrnaté vlasy.
více informací

Remington D5219 fén – vysoce výkonný vysoušeč vlasů s vyměnitelnými nástavci. Součástí fénu jsou tři nástavce: koncentrátor pro přesný styling, oblíbený difuzér pro snadné a rychlé vytvoření efektních kudrlin a speciální nástavec Root Boost pro výrazný objem od kořínků. Během vysoušení fén vašim vlasům dodá krásný lesk bez zbytečného krepatění a přesušování.
více informací

Valera SILENT POWER 2400 IONIC – výkonný a pro domácí využití je více než dostačující. Velmi tichý vysoušeč s tlačítkem pro zapnutí ionizace, tlačítkem studeného vzduchu, 6 možností nastavení teploty a rychlosti proudění vzduchu, odnímatelný filtr pro snadné čištění, součástí balení difuzér.
více informací

Rowenta Powerline CV5090F0 fén – ideální pro majitele dlouhých a hustých vlasů. Fén disponuje vysokým příkonem a nízkou hmotností, čímž zajišťuje rychlé a pohodlné vysoušení. Funkce ionizace vlasů eliminuje vznik statické elektřiny a zanechává vlasy hladké, lesklé a poddajné pro další úpravu.
více informací

Philips DryCare Advanced HP8233/00 fén – vysoušeč vlasů nabízí několik nastavení rychlosti a teploty pro bezpečné užívání bez přehřívání vlasů, dva nástavce na úpravu účesu a ionizační technologii pro hladký a lesklý vzhled.
více informací

Remington AC 8000 fén – fén se silným výkonem a funkcí ionizace. S mřížkou ze zdokonalené keramiky a o 90% více iontů pro lesk bez krepatění. AC motor s dlouhou životností, 2 200 W.
více informací

BaByliss 6610DE fén – profesionální velmi výkonný ionizační fén na vlasy. 6 rychlostí/teplot s volbou studeného vzduchu. Příkon: 2100 W
více informací

Rowenta Instant Dry CV6065F0 fén – Ultra rychlé vysoušení díky pohyblivému nástavci Air Booster, oscilující směrová tryska zvyšuje účinnost vysoušení díky většímu rozptylu vzduchu. Redukuje statickou elektřinu a krepatění pro dosažení hladkých, lesklých a snadno upravitelných vlasů.
více informací

Braun Satin Hair 7-HD 785 fén – s inovativní technologií IONTEC, která zabraňuje elektrizování vlasů. Fén má v sobě zabudovaný snímač, který kontroluje během vysoušení vlasů úroveň jejich vysušení a podle toho přizpůsobuje teplotu vzduchu. Účinně tak přechází přesušení a poškození vlasů. Pomocí nástavce uděláte z fénu difuzér, který pomůže dostat do vlasů více tepla, vytvarovat je a dodat jim na objemu.
více informací

Sencor SHD 108VT fén – s funkcí ionizace, garantuje hladší a lesklejší vlasy bez krepatění. Umožňuje rychlejší vysoušení, redukuje statickou elektřinu, zabraňuje poškození vlasů. Pozor si dejte na krátkou přívodní šňůru a vyšší hmotnost.
více informací

Ohodnoťte článek o výběru fénu na vlasy

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 4,00 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS