.

Jak vybrat filtrační konvici a co vše odstraní z vody

Jak vybrat filtrační konvici a co vše odstraní z vody

Pitný režim je pro lidský organismus a jeho správnou funkci neocenitelný. Čistá voda je doporučována jako nejpřirozenější a nejvhodnější. Ne každý má doma přístup ke kvalitní vodě dle svých představ.
Voda u nás je podrobována pravidelným testům a její složení je jasně dané zdravotnickými a hygienickými organizacemi a normami. Někomu však může vadit její chuť a vůně, nebo má strach z nadměrné koncentrace chloru. Jednou z možností jak získat kvalitní pitnou vodu z kohoutku je použití filtrační konvice. Jak fungují filtrační konvice a jaké mají výhody a nevýhody?

Jak vybrat filtrační konvici

Filtrační konvice dodá kohoutkové vodě ty správné chuťové vlastnosti a zbaví ji nadměrného obsahu chloru, vodního kamene, těžkých kovů a dalších pevných částic.
Zachovávají v ní všechny prospěšné látky a normalizují pH. Navíc filtrují mechanické částice obsažené ve vodovodním potrubí. Jedná se tak o levný a poměrně jednoduchý způsob, jak získat čistou vodu.

Jak funguje filtrační konvice?

Do filtrační konvice nalijete seshora kohoutkovou vodu. Ta proteče za několik minut filtrem, který zachytí nežádoucí látky. Jakmile veškerá voda proteče filtrem do spodní části konvice, je připravena k použití. Životnost filtru je přibližně 150 litrů vody nebo 1 měsíc, potom je nutné ho vyměnit. Filtr je obvykle složen z několika částí, a podle toho, jak jím postupně voda protéká, dochází k několikastupňové filtraci vody.

1.filtrační stupeň – voda protéká přes jemný síťový filtr, který odstraňuje hrubé mechanické nečistoty a usazeniny.
2.filtrační stupeň – za pomocí speciální iontové technologie dochází ke snížení tvrdosti vody a odbourání vodního kamene. Všechny prospěšné prvky zůstávají ve vodě zachovány – například hořčík a vápník.
3.filtrační stupeň – složka aktivního uhlí snižuje obsah látek, které negativně ovlivňují celkovou kvalitu a chuť vody.
4.filtrační stupeň – zde dochází k přefiltrování vody přes velmi jemný filtr, který odfiltruje i ty nejjemnější usazeniny.

Výsledkem je čistá voda, která je svou kvalitou a čistotou v podstatě nesrovnatelná s tím, jakou jste natočili z kohoutku.

Proč používat filtrační konvici

Kohoutková voda dosahuje podobné kvality jako balená. Je třeba z ní ale odstranit nežádoucí složky včetně chlóru, který způsobuje nepříjemný zápach i chuť. Filtrovaná voda chutná skvěle a má příznivý vliv na zdraví.

Filtry zbavují vodu její přechodné tvrdosti, která způsobuje změnu chuti nebo usazování vodního kamene v konvici. Kromě toho filtry čistí vodu od většiny chloru a jeho organických sloučenin, jejichž množství ve vodě sice není zdraví ohrožující, ale kazí chuť vody.
Chlor je do pitné i užitkové vody dávkován před příchodem do vodovodní sítě a slouží jako dezinfekce, která dokáže bezpečně zabránit šíření chorob přenosných vodou, jako jsou např. cholera, břišní tyfus, úplavice, hepatitida A, dětská obrna a další. Jelikož ve vodě vydrží dlouho stabilní, můžeme si být jisti, že jeho účinky vydrží až k našemu kohoutku. Nevábná vůně i chuť není způsobena chlorem samotným, ale jeho sloučeninami s ostatními látkami ve vodě, čímž může tvořit další zdraví neprospěšné látky. Clor obsažený ve vodě lze eliminovat filtrací.

Výhody filtrační konvice

Velmi levný a zdravý způsob úpravy vody.
Nemusíte kupovat balenou vodu.
Vyrovnají pH na vhodnou úroveň.
Odstraní z vody chlór, těžké kovy, toxiny, pesticidy a další
Díky změkčení vody a odstraňování vodního kamene docílíte prodloužené životnosti u mnohých dalších kuchyňských spotřebičů. Například rychlovarná konvice či kávovaru.
Snadná údržba a výměna filtrů.
Ve změkčené vodě vynikne aroma káv i čajů

Nevýhody filtrační konvice

Filtrace je určená pouze k vylepšení pitné vody, jako zdroj je tedy vhodná kohoutková městská voda, případně voda z obecního vodovodu. Pokud budete filtrovat vodu například ze studny, kde je vysoká přítomnost manganu, železa či bakterií, nespoléhejte se na to, že přefiltrovaná voda bude mít parametry pitné vody.
Filtrace nezajišťuje dostatečnou kvalitu vody pro kojence – vodu vždy doporučujeme převařit.
Další nevýhodou může být rychlost filtrace vody, 4-6 minut
Po jisté době bude nutné vyměnit filtr za nový, což přináší další výdaje.

Tvar konvice

Některé konvice mají užší rozměry a vejdou se do dveří lednice.
V nabídce naleznete také další filtrační nádoby:

Filtrační karafy – mají kompaktnější rozměry a vypadají hezky na stole
Filtrační láhve – mají menší a kompaktnější rozměry, využijete je hlavně při pohybových aktivitách, na cestování, turistiku.

Objem vody filtračních konvic

Filtrační konvice je tvořena dvěma částmi – horní část, sloužící pro nalití vody je oddělena filtrem od spodní částí, kde se uchovává již přefiltrovaná voda. Při výběru filtrační konvice proto nezapomeňte odlišit celkový objem filtrační konvice a objem přefiltrované vody.
Objem u běžných filtračních konvic je přibližně 2,4 litru vody, zatímco prostor pro objem přefiltrované vody tvoří zhruba 1,4 l. Existují i velká provedení nabízející celkový objem 8,5 litru s tím, že získat můžete až 5,5 litru čisté přefiltrované vody.

Filtry

Filtry jsou nedílnou součástí filtračních konvic. Při výběru filtrační konvice sekromě její ceny zaměřte i na cenu filtrů.
Na výběr je několik druhů filtrů.. Některé jsou univerzální, jiné vodu změkčují a další mohou vodu mineralizovat. Všechny většinou obsahují aktivní uhlík, který zachytí většinu běžných nežádoucích látek.
Většina filtračních konvic má na sobě ukazatel životnosti filtru. Díky tomu vás konvice upozorní na jeho blížící se výměnu. Dražší konvice vás potom informují, kolik litrů vody ještě lze přes daný filtr přefiltrovat, a také počítají zbývající čas do jeho výměny.

Na trhu se můžete setkat i s filtry, které zkvalitní vodu ještě víc. Jedná se o tyto druhy filtru:

Mineralizéry – filtry, které obohacují vodu o ionty hořčíku.
Lonizátory – konvice s tímto filtrem produkují alkalickou, tedy zásaditější vodu.

Důležitá je také kompatibilita filtrů s konvicí. Někteří výrobci nabízejí konvice kompatibilní pouze s jedním, a to jejich typem filtru. Do konvic jiných výrobců můžete dokoupit i alternativy, které jsou často levnější.

Co umí filtr na vodu odstranit

Aktivní chlór
Ropné produkty (benzol)
Fenol
Chlorované organické sloučeniny (chloroform)
Olovo
Měď
Rtuť
Pesticidy

Uživatelský komfort

Průtočné víčko – víčko, které nepotřebuje manuální rozevření. Sklopí se samo pod proudem vody.
Možnost uložení v lednici – pokud si chcete vodu vychladit, vybírejte si konvice, které lze do lednice uložit. Výrobci nabízí i konvice, které se vejdou do dvířek lednice.
Možnost mytí v myčce – konvice vybavená indikátorem výměny filtru nepatří do myčky!
Protiskluzové dno – pro lepší stabilitu a bezpečnost jsou některé výrobky vybavené protiskluzovou úpravou.
Náhradní filtry v balení – ušetříte za nákup nových filtrů.

Nejlepší filtrační konvice dle recenzí uživatelů a testů

Brita Marella XL – konvice s novým designem a novým Brita metrem.Celkový objem je 3,5 litru a objem přefiltrované vody je 2 litry. Vodní filtry Brita zajistí křišťálově čistou vodu. Technologie filtračních konvic redukuje obsah chloru, vodního kamene, organických nečistot, některých pesticidů a těžkých kovů, zároveň však zachovává pevné částice hořčíku a vápníku.

Brita Marella XL

BWT Vida 2.6 l – BWT VIDA 2,6 l upoutá svým jednoduchým a přímočarým designem. Na víku je mechanický ukazatel výměny filtru, který Vám připomene čas provýměnu filtrační vložky. Kromě toho je filtrační konvice vybavena automatickým plnícím víčkem. Ergonomická rukojeť zajišťuje snadnou a bezpečnou manipulaci. Balení obsahuje jeden filtr.

BWT Vida 2.6 l

Brita Marella Cool – Moderní a praktická filtrační konvice Brita Marella Cool se díky svým rozměrům vejde do dveří každé lednice. Celkový objem konvice je 2,4 litrů a objem přefiltrované vody 1,4 litrů. Pro snadnou manipulaci s odklopným víčkem můžete konvici naplnit vodou pohodlně jednou rukou. Na víku konvice se nachází mechanický indikátor Brita Memo, který automaticky upozorňuje na nutnost výměny filtrační patrony po čtyřech týdnech. V případě indikátoru Memo se jedná se o pomůcku, která odměřuje dobu používání filtru (nikoli množství vody, které filtrem proteče).

Brita Marella Cool

Brita Maxtra Style Plus 2,4l – Tato konvice v sobě spojuje nový moderní design s nejlepší technologií filtrování. Účinný systém filtrování zajisti, že budete mít vodu čistější a výborné chuti. Snižuje obsah kovů (olova, mědi) a obsah chloru, který působí nepříznivě na chuť a zápach vody. Brita Filtrační konvice Style Maxtra Plus šedá má hladké a oblé tvary, díky tomu se snadno udržuje a čistí, ergonomicky tvarovaná rukojeť krásně padne do ruky a umožňuje dobrou manipulaci s konvicí. Specifické pro tuto řadu konvic je praktické silikonové poutko pro snadné otevírání víka při plnění vodou. Tato řada konvic je opatřena LED indikátorem stavu filtru Smart Light, který Vám pomůže ohlídat optimální čas výměny vodního filtru. Indikátor zohledňuje nejen dobu používání filtru, ale i množství přefiltrované vody. Režim semaforu (zelená, oranžová, červená) je velmi intuitivní. Vzhledem ke svým rozměrům se konvice vejde do dveří chladničky. Po vyjmutí LED indikátoru lze konvici mýt v myčce nádobí. Balení obsahuje 1 ks filtru (patrony) Brita Maxtra plus. Celkový objem konvice je 2,4 l, objem přefiltrované vody je 1,4 l.

Brita Maxtra Style Plus 2,4l

Brita Elemaris cool Meter – Vodní filtr s novým designem a novým Brita metrem.Vodní filtr snižuje obsah chlóru, vodního kamene, některých pesticidů a těžkých kovů. Uchovává minerály, např. hořčík a vápník. Filtrovaná voda je čištější, čirá a má vynikající chuť. Vhodná k umístění do dveří chladničky. Objem přefiltrované vody je 1,4 l. 1 patrona Brita Maxtra v ceně

Brita Elemaris cool Meter

Hodnocení Jak vybrat filtrační konvici a co vše odstraní z vody

Ohodnoťe náš článek Jak vybrat filtrační konvici a co vše odstraní z vody. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Jak vybrat filtrační konvici a co vše odstraní z vody

Další články s tématikou nákupního rádce:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS