.

Jak vybrat indukční desku a velké srovnání 8 NEJ

Zařizujete si nově kuchyň a chcete si pořídit varnou indukční desku?

Indukční technologie varných desek patří mezi nejúspornější varianty ohřevu, při velmi rychlé schopnosti ohřevu spotřebuje ve srovnání s těmi běžnými polovinu energie. Deska obsahuje indukční cívky vytvářející elektromagnetické pole, které působí přímo na kovové dno hrnce. Hřeje pouze tam, kde hrnec s feromagnetickým dnem přiléhá. Po odejmutí hrnce z plotýnky se ohřev přeruší, deska se po několika vteřinách automaticky vypne a varná plocha se rychle ochladí. Na druhou stranu je potřeba používat nádobí speciálně určené pro indukci.

Indukční varné desky nacházejí více a více příznivců. V poslední době  velmi oblíbené varné indukční desky,  nemusí být umístěny přímo nad troubou, ale v podstatě kdekoliv v kuchyni. Indukční varná deska se liší od keramické v technologii zahřívání. Na sklokeramické desce vaříte jako na elektrické plotýnce, topné spirály sálají teplo a zahřívají varnou nádobu, ale není to tak úsporné oproti indukční varné desce, ta naopak používá magnetické technologie a v podstatě se sama o sobě nezahřívá. Samotná varná plocha však zůstává chladná. Je to nejbezpečnější  a úsporné vaření,  malé děti, jsou chráněny před popálením.

Varná deska má i malé  nevýhody. Není zcela tichá, při používání je potřeba počítat s bzučením a jemným vibrováním, které způsobuje větrák pod deskou, který chrání součástky proti působení tepla. Dalším zdrojem zvuků je i nádobí. Indukce totiž rozhýbává molekuly nádoby a ta pak může lehce vibrovat. Další nevýhodou je její vyšší pořizovací cena a potřeba speciálního nádobí.

Varné desky se vyrábí v různých velikostech, nejžádanější jsou klasické o šířce 50 a 60 centimetrů, ale třeba v malých domácnostech se uplatní i menší dvou nebo jednoplotýnkové. Varné desky s větší šířkou umožní vaření na více zónách najednou a snažší manipulaci s hrnci.

Nezapomínejte brát v potaz výkon, přípoj a napájení varné desky. Varné desky s větším výkonem vám umožní vařit na všech plochách najednou. Méně výkonné nemusejí nápor stíhat a neumožní využít všechny plotýnky najednou. Pokud budete používat všechny plotýnky najednou nejlepší volbou bude koupit indukční desku s výkonem nad 7000W v tom případě varná deska musí být zapojená do třífázové zásuvky. Do bytu by jste měli volit varnou desku které postačí zdroj 230V pak pravděpodobně nemusíte mít přístup k třífázové zásuvce.

Před koupí varné desky si ověřte jaké má bezpečnostní opatření.

Před popálením a poškozením varné desky by měla indukce mít automatickou ochranu proti přetečení, pokud tekutina z hrnce přeteče varná zóna se okamžitě automaticky vypne.

Další z funkcí které by měla deska mít je ochrana proti vznícení oleje,  pojistka, zajišťující, aby nebyla přesažena teplota, při které se olej vzněcuje nad 300°C a ukazatel zbytkového tepla. Bezpečnostní, dětský zámek jako prevence před dětským úrazem či nechtěném spuštění při čištění. Automatické vypnutí desky, přeruší další nahřívání varné desky v případě, že ji sami omylem zapomenete vypnout. Kontrolka zbytkového tepla – varování před rozehřátou plotýnkou. Detekce přepětí, chrání elektrické obvody před poškozením. Detekce podpětí, bývá na varné desce varovná signalizace. Dalším důležitým ukazatelem je detekce nádobí, pokud hrnec odeberete deska se sama automaticky vypne. Detekce velikosti nádobí, spustí pouze při kontaktu s takovým indukčním nádobím, jehož průměr přesahuje 10 cm. Indukční deska dokáže rozpoznat i prázdný hrnec, v tom případě sníží výkon, aby nedošlo k poškození nádobí.

Doplňkové funkce, která varné desky nabízejí.  Časovač  – umožňuje organizaci času během vaření. Stop&Go  rychlé zastavení a opětovné spuštění varné zóny. (užitečné v případě, že potřebujete odběhnout). Booster nabízí extrémně rychlý ohřev. Časovač ECO – šetří energii využitím zbytkového tepla varné desky během posledních minut vaření. Rozpoznání velikosti hrnce – pokud máte menší hrnec, než je varná plocha, deska sama rozpozná jak velké je dno nádoby a využívá teplo jen na tuto plochu.

Ne každý hrnec nebo pánev jsou vhodné k indukční varné desce. Indukce vyžadují speciální nádobí s feromagnetickým dnem. S tím je potřeba počítat. Dá se zakoupit i speciální podložka k indukci.

V dnešní době se indukční desky pohybují v různých cenových relacích v závislosti na rozměrech a funkcích. V nejnižší cenové kategorii seženete zejména dvouplotýnkové desky a desky s nižším příkonem. Ve střední cenové vrstvě se dají pořídit čtyřplotýnkové  jednodušší  varné desky. Pokud chcete opravdu výkonnou varnou desku, musíte počítat s vyšší cenou. Tyto desky mají větší výkon, umožňují vařit na všech plotýnkách najednou a mají větší množství funkcí.

Dalším důležitým ukazatelem je detekce nádobí, pokud hrnec odeberete deska se sama automaticky vypne. Detekce velikosti nádobí, spustí pouze při kontaktu s takovým indukčním nádobím, jehož průměr přesahuje 10 cm. Indukční deska dokáže rozpoznat i prázdný hrnec, v tom případě sníží výkon, aby nedošlo k poškození nádobí.

Automatické vypnutí desky, přeruší další nahřívání varné desky v případě, že ji sami omylem zapomenete vypnout. Kontrolka zbytkového tepla – varování před rozehřátou plotýnkou.

Srovnání 8 nejoblíbenějších indukčních desek

NázevCenaPodrobnostiPočet plotýnek/hořákůHmotnostMaximální příkonNapětíČasovačPodpora hrnců a pánvíAutomatické vypnutíEco časovač
Electrolux EHH 6240 ISK5 094 KčInformace410.5 kg6600 W220 - 240 V-anoano-
AMICA DDI 3201 B4 090 KčInformace25.5 kg3700 W-anoanoano-
Electrolux EHH 6340FSK6 299 KčInformace411.78 kg7400 W220 - 240 V-anoneano
Bosch PVS 645FB1E9 798 KčInformace413.88 kg6900 W220 - 240 Vano-ano-
Gorenje IS 655 SC9 680 KčInformace413.8 kg7200 W-ano-ne-
SHARP KH 6I27CS0010 989 KčInformace412 kg3600 W-anoano--
Electrolux EHI 6540FHK9 522 KčInformace410.76 kg7400 W220 - 240 Vanoanoanoano
Gorenje IT 614 SC5 600 KčInformace48 kg6800 W-ano-ne-

Ohodnoťte článek o indukčních deskách

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasování, průměr: 2,67 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS