.

Jak vybrat kolečkové brusle do 3000 Kč – srovnání a návod

Slunné dny lákají ke sportovní aktivitě, někdo si rád zaběhá, jezdí na kole, jiní upřednostňují jízdu na inline bruslích. Nárůst zájmu o kolečkové brusle je obrovský. Oblíbily si je všechny generace, jakmile vyjde první jarní sluníčko, stezky jsou doslova obsypány jezdci nejrůznějšího věku. Bruslení pomáhá udržovat kondici a fyzičku a posilovat svalstvo při minimální zátěži kloubů. Bruslit na in-linech tak může téměř každý.

Jak správně vybrat kolečkové brusle?

Při výběru musíme brát v úvahu, jak často a kde budete jezdit a jak zdatní v tomto sportu jste. Důležité je i provedení koleček, boty a rámu bruslí, které mají vliv na pocit při jízdě.
Pro začínající bruslaře je nejvhodnější zvolit fitness brusle, které jsou nejuniverzálnější a dá se na nich dobře naučit základní dovednosti.

Kolečka – Kolečkové brusle se osazují kolečky od průměru kolem 40 mm až do průměru kolem 110 mm. Na běžné rekreační ježdění jsou ideální kolečka o průměru do 84mm. Kolečka nejmenších průměrů od 40 mm do 60 mm se používají především na bruslích určených pro tzv. agresivní bruslení – což je bruslení ve skate parcích na speciálních překážkách. Kolečkami o průměru 60 mm až 76 mm jsou nejčastěji osazeny kolečkové brusle pro děti, a jsou vhodné pro začínající bruslaře. Kolečkové brusle s kolečky o průměru 76 mm až 90 mm jsou určeny pro fitness rekreační a sportovní bruslaře. Největšími velikostmi koleček cca. 90 mm až 110 mm se osazují kolečkové brusle pro rychlostní bruslení. Na menších kolečkách se budete cítit stabilněji, jsou ale pomalejší. Větší kolečka jsou obecně rychlejší, protože mají menší valivý odpor a lépe se vypořádají s nerovnostmi terénu. Tvrdost koleček je v rozmezí 74A–100A. Měkčí kolečka 78A–82A jsou vhodná pro začátečníky. Lépe přilnou k povrchu, absorbují nerovnosti, ale také se rychleji opotřebují a jsou pomalejší. Tvrdší kolečka (82A a více) jsou rychlejší, vhodná pro pokročilé a profesionály. Tato kolečka jsou méně pohodlná, jelikož tolik nepohlcují vibrace, ale zato jsou rychlejší a déle vydrží.

Ložiska – Ložiska pro kolečkové brusle se označují ABEC a číslo. Vyšší číslo znamená vyšší kvalitu – ABEC 1, ABEC 3, ABEC 5, ABEC 7, ABEC 9. Čím kvalitnější ložisko, tím menší odpor klade. Kvalitní ložiska by se měla lehce otáčet a být dobře utěsněná.

Rám – Další důležitou věcí je rám. Rám bruslí drží kolečka pohromadě. Máte-li možnost volby mezi plastovým nebo toho, který je z hliníku, pak je určitě lepší druhá varianta. Plastové rámy dobře pohlcují vibrace, kovové zase dokáží lépe držet stopu. Delší rám je vhodnější pro vytrvalostní jízdu, kratší umožňuje lepší ovladatelnost. Nekvalitnější upevnění je pomocí šroubků, méně kvalitní je připevnění nýty. Levné varianty mohou mít rám přilepený nebo rovnou vylisovaný jako součást boty.

Konstrukce boty – Jednotlivé typy bruslí se od sebe liší navržením botičky. Základní dělení je na botky s pevným skeletem z plastu nebo z měkkých materiálů. Utažení je řešeno tkaničkou nebo přezkami. Přezky jsou sice rychlejší na utahování, tkaničkou ale stáhnete nohu lépe. Nejideálnější je koupit brusle, které se zavazují na tkaničky a mají na vrchní části přezku. Některé boty mají vyjímatelnou vložku a bývají i změkčeny pro zvýšení komfortu. Důležité je, aby bota byla pohodlná a na noze seděla.

Velikost – Velikost se udává v US, UK nebo EU číslování. Doporučuje vybrat velikost o půl až číslo větší, než je velikost vaší nohy. Díky trochu větší botě vás nebude noha tlačit ani po delší jízdě. Zároveň je dobré, když se do bruslí vejde tlustší ponožka. Bota by měla nohu dobře fixovat, aniž by na ní nepřiměřeně tlačila. U některých dětských bruslí lze velikost nastavovat v řádech několika čísel.

Myslete také na svoji ochranu a pořiďte si bezpečnostní helmu a chrániče, které vás dokonale ochrání v případě pádu.

Výběr kolečkových bruslí do 3000 Kč dle Heureka.cz

TEMPISH WIRE Women – Dámské fitness brusle. Skelet brusle je středně vysoký, pohyblivá část nad kloubem je zpevněná a tvořená dvěmi oddělenými částmi. Vnitřní liner je speciálně upravený pro dámské chodidlo. KolečkA ze serie RADICAL, se vyznačují extrémně malým valivým odporem s prodlouženou životností, jsou vhodná na kvalitnější a jemnější povrchy. Šněrování je klasické tkaničkami. Přes nárt je umístěn zpevňující pásek na suchý zip.

VÍCE INFORMACÍ

Tempish WE-GO 90 – Kolečkové brusle We-Go jsou určeny pro rekreační, sportovní fitness a kondiční bruslení, snesou střední až vysokou zátěž a jsou určeny jak pro začínající, tak pro pokročilé a zkušené bruslaře. Skelet brusle je středně vysoký, pohyblivá část nad kloubem je zpevněná a tvořená dvěma oddělenými částmi. Brusle We-Go jsou osazeny kolečky ze série Radical, které se vyznačují extrémně malým valivým odporem s prodlouženou životností, jsou vhodná na kvalitnější a jemnější povrchy. Šněrování je klasické tkaničkami. Přes nárt je umístěn zpevňující pásek s mikropřezkou.

VÍCE INFORMACÍ

Tempish Zoner – Pánské kolečkové brusle jsou určeny jak pro zkušené a pokročilé bruslaře tak i pro běžného uživatele, který hledá kvalitní výrobek. Odlehčený hliníkový podvozek připevněn centrálními šroub s nastavitelnou pozicí. Brusle jsou osazeny kolečky RADICAL, která se vyznačují vysokou přilnavostí a tlumením nerovnosti povrchu s nízkým opotřebením. Kolečka se otáčejí na kvalitních ložiskách TWINCAM ILQ7 s minimálním valivým odporem, zajišťují rychlejší a pohodlnější jízdu.

VÍCE INFORMACÍ

Fila Plume 90 – Odlehčené pánské fitness brusle, magnesiový rám, průměr koleček 90 mm, přilnavý materiál SoftWear, ventilační systém Air Flow, ABEC 9 ložiska. K vynikajícím jízdním vlastnostem těchto bruslí přispívají kvalitní ABEC 9 ložiska a kolečka o průměru 90 mm. Díky propracovanému systému zapínání, který kombinuje tkaničky, přezku a suchý zip vám budou na nohou pevně držet. Kolečkové brusle FILA Plume 90 využijí spíše zkušenější bruslaři, kteří si kromě rekreačního ježdění také chtějí pořádně zasportovat.

VÍCE INFORMACÍ

Fila Mizar 84 Women – Dámské kolečkové brusle určené pro pokročilé a zkušenější bruslařky. Brusle mají hliníkový podvozek, který je osazen kolečky o průměru 84 mm s tvrdostí 83A a ložisky ABEC 7. Brusle se zapínají pomocí tkaniček, přezky a suchého zipu. Ložiska ABEC 7 jsou druhým nejvyšším modelem své řady, která mají extrémně nízký valivý odpor a umožňují rychlou jízdu bez omezení.

VÍCE INFORMACÍ

Botas Vulcano 80 – In-line brusle pro začínající rekreační bruslaře. Progresivní design, vzdušný pevný svršek a třídílný tuhý skelet umožňující pohodlné bruslení. Pevné upnutí nohy zajišťuje šněrování, nártový pásek na suchý zip (Velcro) a ozubený pásek s rychloupínací přezkou z Al slitiny. Komfort zvyšuje Air Flow System – promyšlený systém cirkulace vzduchu. Brusle jsou osazeny kvalitním jednodílným odlehčeným podvozkem z Al slitiny Flexible System s možností nastavení pozice, s PU kolečky 80 mm/82 A a ložisky ABEC 7.

VÍCE INFORMACÍ

NILS NJ 9128 A – Kolečkové brusle sloužící k rekreační jízdě pro ty nejmenší, kteří na bruslích zažívají své první krůčky. Možnost přidání dalšího zadního kolečka, pomáhá zajistit dítěti bezpečnější jízdu. Jedná se o model s nastavitelnou velikostí, kdy každá brusle má na výběr ze 4 rozměrů. Pomocí jednoduchého řídicího systému lze snadno a rychle nastavit velikost boty na noze uživatele.

VÍCE INFORMACÍ

Ohodnoťte článek o výběru kolečkových bruslí do 3000 Kč

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS