Jak vybrat koloběžku a pět doporučených modelů 2020

Jak vybrat koloběžku a pět doporučených modelů  2020

Jízda na koloběžce se stala oblíbeným sportem dospělých. Koloběžkování patří mezi sporty, které při správném používání zatěžují rovnoměrně svalstvo celého těla. Pomáhá se zpevňováním těla, posilováním svalů, ale i k celkové fyzické a psychické rovnováze. Je to ideální parťák, pokud chcete srovnat svalstvo přirozeným pohybem. Existují různé typy koloběžek, od kterých se odvíjí jejich rychlost, kvalita jízdy nebo ovladatelnost. Jak postupovat při výběru koloběžky a na jaké technické parametry se zaměřit?

Jak a kde budete koloběžku využívat?

Na začátku je nejdůležitější rozhodnout se, proč koloběžku chcete a kde budu jezdit.
Pro dospělé se koloběžky vyrábějí s klasickými i nafukovacími koly, některé modely mají přední kolo větší. Kola s užším pláštěm jsou vhodné na rovné cesty a delší tratě, hodí se například do města, ty se širším pláštěm jsou vhodnější do terénu.
U správného výběru koloběžky je důležitá především velikost kol, která je udávána v palcích. Pro stabilnější jízdu městem i teréném je ideální přední kolo větší než zadní.

Typy koloběžek

Městské koloběžky – do města jsou ideální koloběžky s předním kolem 16″ a zadním 12″ s brzdou na řídítkách nebo na zadním kole. Dají se využít i na kratší výlety. Pokud však dáváte přednost modelům se stejnou velikostí kol, vybrat si můžete z malých koloběžek s brzdou na zadním kole. Mezi městské koloběžky patří také skládací. Dají se jednoduše složit a dát do kufru auta nebo na záda v MHD.
Sportovní koloběžky – do této kategorie se řadí freestyle koloběžky, které mají malá kolečka a pevný rám, který odolá skokům i nárazům. Hodí na ježdění ve skateparku a na U-rampu.
Silniční koloběžky – hodí se dlouhé cesty po rovných silnicích a cestách. Jízda s ní je velmi svižná.
Trekingové koloběžky – jsou vhodné na jízdu po silnicích, cestách i horských šotolinách. Pokud se rádi touláte přírodou a zpevňujete svaly, tohle je správná volba.
Horské koloběžky – horské koloběžky zvládnou nerovný terén, kameny i kořeny stromů v lese. Mají širší pláště, odpruženou vidlici a výkonné hydraulické brzdy.
Skládací koloběžky – mají díky menším kolečkům lepší a pohodlnější ovladatelnost, ale jsou zároveň pomalejší. Jejich přední výhodou je mobilita. Dají se snadno a rychle složit, hodí se například pro cestování po městě.
Elektrokoloběžky – jsou poháněné elektrickým motorem, mají sice těžší konstrukci, ale můžete jezdit až 30 km/h a baterie vydrží až 8 hodin. Lze na nich jezdit i bez podpory elektromotoru.

Výběr koloběžky podle terénu

Pro dobrou jízdu po městě se doporučují koloběžky s předním kolem 20“ nebo 16″ + zadní kolo 20“ nebo 16“, menší kolečka zajistí lepší obratnost v uličkách
Pro vyjížďky i mimo město – přední kolo 26″ nebo 20“ + zadní kolo 20“
Pro delší cestování a dobrodružství – přední kolo 28“ nebo 26″ + zadní kolo 24″ nebo 20“, velká kola lépe zvládnou náročný terén a pojedete rychleji

Jaká koloběžka je ideální k výšce vaší postavy?

U správného výběru koloběžky je důležitá především velikost kol, která je udávána v palcích. Pro stabilnější jízdu městem i teréném je ideální přední kolo větší než zadní.
Velikost kol ovlivňuje jízdní vlastnosti a celkovou velikost koloběžky. Čím větší kolo vpředu i vzadu, tím rychleji koloběžka pojede a snadněji překoná nerovnosti. Jízda na větších kolech bude stabilnější a pohodlnější, ale méně obratná.
Pro dospělého do výšky 180 cm se obecně doporučuje univerzální velikost ráfků 20″/20″ nebo 26″/20″.
Nad 180-185 cm se doporučuje koloběžka s koly 26″/20″ nebo 28″/24″.

Nosnost koloběžky

Většina koloběžek pro dospělé má nosnost 100–150 kg. Nejedná se o hmotnost jezdce, ale jde o tzv. maximální možné zatížení. Například při skoku a následném dopadu se hmotnost působící na koloběžku znásobí. Obecně platí, že vyšším číslem nic nezkazíte.

Rám koloběžky

Materiál a zpracování rámu určuje nejen váhu koloběžky, ale také její kvalitu.
Koloběžky mohou být hliníkové, ocelové nebo karbonové
Hliníkový rám je nejběžnějším materiálem. Takový rám je odolný, levný a výhodou je i nízká hmotnost a výborná pevnost. Pro zvýšení pevnosti se k hliníku přidává uhlíková ocel a skleněná vlákna.
Ocelový rám je pevnější, ale také mnohem těžší. Využívá se u modelů, které vyžadují vyšší odolnost.
Karbonový rám se vyznačuje vysokou cenou, ale je pevný a ze všech materiálů nejlehčí.
Kombinace oceli a hliníku se používá nejčastěji k výrobě koloběžek pro hobby jezdce na obvyklé a méně náročné vyjížďky. Pro sportovce a náročnější uživatele je tu lehký a maximálně pevný karbon.

Měkké či tvrdé pláště kol?

Nízké mini koloběžky mají kolečka z různých druhů gumy a plastu, nejčastěji se setkáte s odolnými polyuretanovými kolečky. Větší už mají nafukovací kola s podstatně větším průměrem. Čím větší kola, tím jsou rychlejší, koloběžka se však hůře ovládá.

Tvrdá kola z PVC a PU materiálů na rovném povrchu dosahují vysokých rychlostí a dá se s nimi lépe manévrovat. Nejsou vhodná na jízdu v terénu. Používají se na menší skládací či městské koloběžky. Nejvíce se používají na koloběžky pro děti.
Měkká nebo-li nafukovací kola jsou u koloběžek pro dospělé nejčastější. Zvládají i náročný terén.

Nášlap

Při každém odrazu koloběžky jdete do podřepu na jedné noze a čím víc dřepujete, tím víc vás bolí noha, na které stojíte.
Výška – výška nášlapu či stupátka se měří od země a tady platí: čím výš je nášlap, tím hlubší dřepy budete dělat. Pro běžné použití i turistické vyžití vám postačí koloběžka s výškou stupátka okolo 5 -6 cm.
Délka – ideální je nášlap s délkou 40 cm, neboť při jízdě stojíte na stupátku jen jednou nohou. Čím delší stupátko bude, tím je větší je pravděpodobnost drhnutí. Při výběru si vyzkoušejte, jestli se vám na nášlap vejdou šikmo obě nohy, oceníte to, když se budete chtít spustit z kopce a dopřát odpočinek oběma nohám.
Šířka – optimální šířka 10-12 cm. Při širokém nášlápu se o něj můžete po odrazení zranit.

Výška řídítek

Horní hranu řídítek byste měli mít přibližně ve výšce kyčelního kloubu, když stojíte na zemi. Na koloběžkách pro dospělé si každý uživatel nastavuje výšku řidítek sám, většinou se výška řidítek pohybuje v rozmezí od 90 do 130 cm. Na koloběžce byste se sice měli trochu hrbit, ale nastavit řídítka si můžete podle toho, jak vám to vyhovuje

Před koupí si několik typů otestujte. V různých půjčovnách si můžete půjčit koloběžku na víkend a otestovat ji.

Top koloběžky

https://www.fitty.cz/cyklistika/kostka-tour-fun-zluta/

https://www.fitty.cz/cyklistika/spartan-jumbo-cerno-cervena-2/

https://www.fitty.cz/cyklistika/kostka-tour-fun-cerna/

https://www.fitty.cz/cyklistika/spartan-jumbo-cerno-zluta/

https://www.fitty.cz/cyklistika/wilcox-away-zelena/

 

Hodnocení Jak vybrat koloběžku a pět doporučených modelů 2020

Ohodnoťe náš článek Jak vybrat koloběžku a pět doporučených modelů 2020. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Jak vybrat koloběžku a pět doporučených modelů 2020

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS