.

Jak vybrat navigaci + srovnání 10 nejoblíbenějších navigací 2018

Pokud rádi cestujete autem určitě se neobejdete bez kvalitní GPS navigace. Už se vám někdy stalo, že jste na svých cestách zabloudili? Navigace vám ušetří mnoho starostí, mají spoustu přídavných funkcí, které vám zjednoduší jízdu a navedou vás na místo určení.

Velké srovnání 10 nejoblíbenějších navigací naleznete na konci článku

Dvě hlavní skupiny navigací

Navigace se dělí do dvou základních skupin. Automobilové GPS navigace a navigace pro turisty.

Navigace GPS pro motocyklisty je základem automobilové navigace je přizpůsobena jízdě na motocyklu, je vodotěsná a dá se lehce ovládat v rukavicích. GPS navigace pro motorkáře má  zvýšenou odolnost, ale také praktické sluchátko. Díky němu v helmě uslyšíte hlasové povely navigace.

Pro cyklisty je navigace podobná motocyklové, ale vychází z navigace pro chodce, není barevná a nemá dotykový displej. Má dobře čitelnou obrazovku i na ostrém slunci. Cyklo GPS trasu hlavně zaznamenává. Měří ujetou vzdálenost, rychlost a vyhodnocuje sportovní úspěchy.

Turistické navigace pečlivě mapují pokrytí České republiky, obsahují speciální turistické mapy a kompas. Některé modely mají externí anténu a jsou vysoce odolné.

V nabídce trhu se můžete setkat s GPS navigací přenosnou, nebo s navigací zabudovanou do palubního systému.

Přenosná navigace má tu výhodu, že ji můžete přenášet mezi několika vozidly, může mít i jiné doplňkové funkce, například MP3 přehrávač, prohlížeč fotografií, vestavěnou kameru atd. U přenosné navigace je lepší možnost aktualizace map. Přenosná navigace má i své nevýhody, pokud parkujete mimo garáž musíte navigaci včetně příslušenství uklízet, abyste předešli jejímu odcizení. Napájecí kabel, může překážet v ovládání vozidla, umístění navigace na předním skle může překážet řidiči ve výhledu.

Zabudované GPS navigace

Hlavní částí navigačního zabudovaného systému je samozřejmě displej.

Pokud je vaše auto vybaveno displejem, nepotřebujete už další pro navigaci, systémové propojení zobrazí mapy na integrovaném displeji vašeho auta. Navigace je chráněná kódem, tak se nekrade tak často jako přenosné navigace. Po propojení s reproduktory v autě je velice dobře slyšet. Nevýhodou zabudované navigace je, že si jí nemůžete sami vybrat, jste závislí na výrobci vozidla. Veškeré vylepšení a aktualizace závisí na výrobci. Velmi náročné je nahrávání jiného software a map. Velmi finančně náročná je i výměna zastaralé navigace. Před koupí pevně zabudované navigace odradí většinou vysoká cena. Když si koupíte nové auto, může se stát, že zabudovaná navigace bude zastaralejší než současné modely, jelikož automobilový vývoj je pomalejší, než vývoj elektroniky.

Při výběru navigace se zaměřte na velikost displeje, ten musí být dostatečně velký, čím bude větší, tím je to lepší. Úhlopříčka displeje je obvykle udávaná v palcích. Na trhu se můžete setkat s úhlopříčkou od 4,3“ do 7“. Nejprodávanější jsou GPS navigace kolem 5“ – 6“. Veškeré GPS disponují dotykovým displejem.

Dbejte také na software a menu, u navigace je velice důležité její ovládání a grafické zpracování. Při výběru navigace je důležitý počet nainstalovaných map, jejich pokrytí a dostupné aktualizace. Nejlepší GPS navigace do auta obsahují mnoho vylepšení. Dbejte také na to, aby navigace měla hlasový projev v českém jazyce a mluvila smysluplně.

U držáků na sklo se zaměřte na menší velikost. Velké držáky překážejí a brání ve výhledu. Ideální umístění navigace by mělo být ve vašem zorném poli. Některé modely navigací jsou vybaveny čelní kamerou, která pořizuje video a audio záznam v Full HD kvalitě.      V současné době nejsou na trhu tak vyspělé produkty, které by nabízely kvalitní spojení obou funkcí spolehlivě.

U některých modelů se můžete setkat s ukazatelem rychlosti – při překročení dané rychlosti vás přístroj upozorní zvukovým signálem. Díky WIFI modulu můžete mapy aktualizovat bezdrátově. U navigace s podrobnějšími mapovými podklady, můžete hledat adresu podle popisných čísel. Dražší modely navigací vám umožní spárovat chytrý telefon s navigací pomocí bezdrátové Bluetooth technologie, součástí je mikrofon i reproduktor, to lze využít při telefonování. GPS pak může fungovat jako handsfree sada. Multimediální prohlížeč – umožňuje prohlížení fotografií a spouštění hudby a přehrávání videa, což je možné pomocí vložené paměťové karty. Další funkcí navigačního systému je asistent řazení do pruhů – upozorňuje na to, do jakého jízdního pruhu se máte zařadit.

U navigací se můžete také setkat s databází stacionárních radarů. Při jízdě navigace upozorňuje, že se blížíte k místu s radarem. Dalším vylepšením může být možnost hlasového ovládání. Nemusíte tak adresu vypisovat, prostě jí jen nadiktujete. Pokud chcete být informováni o aktuálních informacích o dopravě zaměřte se na modely s RDS-TMC přijímačem. Jedná se o bezplatnou službu nejen v České republice, ale i v okolních zemích. Navigace dostává aktuální informace o uzavírkách, dopravních omezeních, kolonách a nehodách. Podle těchto informací navigace upraví vámi naplanovanou trasu a odkloní vás mimo tato místa.

Nejlevnější GPS navigace na trhu jsou přístroje společností MIO,TOMTOM a GARMIN.

Mají podobné funkce, liší se vzhledem a velikostí displeje. Naplánují nejrychlejší, nejekonomičtější a nejkratší trasy. U každé GPS nabíječky je v balení držák na přední sklo a automobilová nabíječka. V základních modelech je nainstalovaná mapa České republiky, některé modely obsahují mapy centrální a východní Evropy. Pokud jezdíte jen po České republice vystačíte si se základním modelem. Jestliže cestujete do zahraničí vyplatí se připlatit za širší pokrytí. O ceně navigace rozhoduje nabídka mapových podkladů.

Pokud nechcete utrácet za navigaci GPS do auta, je možné si stáhnout aplikaci do chytrého telefonu. Tady si dejte pozor, ne všechny mapy jsou dostupné a ne všechny aplikace fungují bez internetu. Nevýhodou je také lesklá povrchová úprava.

Jaké země zahrnuje navigace s balíčkem map pro celou Evropu?

Příklad balíčku – podrobného pokrytí.

Andorra, Česká republika, Belgie, Dánsko, Chorvatsko, Finsko, Estonsko, Francie, Irsko, Holandsko, Lichtenštejnsko, Itálie, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Monako, Polsko, Norsko, Portugalsko, Rakouskou, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovinsko, Slovensko, Švédsko, Španělsko, Švýcarsko, Vatikán, Velká Británie

Velké srovnání GPS navigací

10 nejoblíbenějších GPS navigací přehledně ve srovnávací tabulce. Řadit gps navigace si můžete dle jednotlivých sloupců.

NázevCena odHodnoceníVýdrž baterieÚhlopříčka displejeRozlišení displejeRDS-TMCAsistent jízdních pruhůBluetoothPaměťová karty

TomTom Start 25 Regional Lifetime
3150Více

99 recenzí
2 hodin5 palce480 x 272neanonene

TomTom Start 52 Evropa Lifetime
3649Více

8 recenzí
1 hodin5 palce480 x 272anoanoneano

Mio Spirit 8500 Full Europe Lifetime
3244Více

21 recenzí
-6.2 palce800 x 480-anonene

Carneo Combo A9400
1290Více

36 recenzí
-6.88 palce1280 x 480--anoano

Navitel F300 Lifetime
1439Více

3 recenze
-5 palce480 x 272-anoneano

Garmin Drive 51S Lifetime Europe45
3988Více

4 recenze
1 hodin5 palce480 x 272neanoanoano

Mio Spirit 5400 Lifetime CZ / SK
1599Více

50 recenzí
2 hodin4.3 palce480 x 272neanoneano

Mio Spirit 7500 Full Europe Lifetime
2690Více


15 recenzí
-5 palce480 x 272neanoneano

Garmin DriveLuxe 50 Lifetime Europe45
4489Více

7 recenzí
1 hodin5.1 palce800 x 480neanoanoano


Navitel MS400 Lifetime
954Více

10 recenzí
-5 palce480 x 272neanoneano

Ohodnoťte článek o GPS navigacích

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (5 hlasování, průměr: 4,20 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS