Jak vybrat ohřívač vody

,
Jak vybrat ohřívač vody

Kvalitní ohřívač vody je naprosto nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Ohřev teplé vody má však velký podíl na spotřebě energií. Pokud nebydlíte v domě s centrálním ohřevem, správným výběrem ohřívače můžete tyto náklady snížit. Neplaťte za teplou vodu víc, než musíte. V dnešním článku se zaměříme na kritéria, podle kterých vybrat ten správný typ ohřívače, jež splní veškeré vaše požadavky a nebude zatěžovat rodinný rozpočet.

Na co se při výběru zaměřit

Při výběru ohřívače vody je potřeba myslet na to, abyste měli dostatek teplé vody, ale při jejím ohřevu utratili co nejméně peněz. Je mnoho parametrů, které o úspěchu rozhodují. Základním výběrem je volba typu energie, zda bude k ohřevu využívána elektřina nebo plyn, fototermika, případně využití energii i z alternativních zdrojů jako je kotel na tuhá paliva. Dalším parametrem je velikost bojleru a jeho umístění. Ohřívač vody by vám měl vydržet několik let, dejte si tak na výběru patřičně záležet.

Typy ohřívačů

Existují dva základní druhy ohřívačů – průtokové a zásobníkové.

Průtokové ohřívače – ohřívají pouze vodu, která jimi protéká a není uskladňována. Průtokový ohřívač se umísťuje do blízkosti vodovodní baterie. Malé průtokové ohřívače bývají elektrické, větší jsou známé pod názvem karma a využívají i plyn. Jejich nevýhodou je vysoká spotřeba energie. Jsou ideálním řešením spíše na chatu, do dílny a do místností, ve které nebude docházet k jejich příliš častému využívání.
Zásobníkové – bojlery, jsou nejčastěji využívaným typem ohřívačů vody. U bojlerů můžete kromě elektrických a plynových narazit i na kombinované, které vždy používají v aktuální chvíli levnější způsob ohřevu. Mezi nevýhody patří větší ztráty tepla, při přesunu vody do potrubí. Někomu mohou vadit jeho větší rozměry. Při vyčerpání celého objemu vody si chvíli počkáte, než dojde k opětovnému ohřevu.
Existují i beztlaké zásobníkové ohřívače, jež podobně jako ty průtokové vždy ohřívají vodu pouze pro jeden konkrétní vývod. Hodí se tedy do menších bytů nebo stejně jako ohřívač průtokový do dílen a na chalupy.

Jak vybrat ten správný

Zdroj energie

Elektrický bojler -využívá k ohřevu vody elektřinu, konkrétně topné těleso, kterým udržuje stálou teplotu vody. Výhodou je zde možnost využití snížené sazby elektřiny D25d, (noční proud), díky které budete mít osm hodin denně levnější elektřinu. Mezi výhody jistě patří také nižší pořizovací cena. Zapojení je poměrně jednoduché a nevyžaduje žádné velké zásahy. Nevyžadují žádnou složitější údržbu a mají dlouhou životnost.

Plynový ohřívač – oproti elektrickému ohřívači dosahuje vyššího výkonu a nemusíte dbát na to, aby byla voda ohřívána při nižší sazbě. Spalováním plynu zde dochází k ohřívání topného tělesa, které pak nahřeje vodu v zásobníku na vámi požadovanou teplotu. Patří mezi energeticky velmi úsporná řešení, ale jejich pořizovací náklady však bývají oproti elektrickým bojlerům vyšší. Navíc musíte provádět úpravy plynových rozvodů a vyvložkovat komín. Nákladnější je také údržba, která je kromě prodloužení životnosti nutná také z bezpečnostního hlediska. U větších rodin je pak nevýhodou, že se nevyrábí v tak velkém objemu jako elektrické.

Kombinované ohřívače – jejich hlavní výhodou je, že vždy využívají levnější druh energií. Můžete zde k ohřevu využít plyn i elektřinu, ale také tuhá paliva či sluneční energii. Tyto bojlery jsou mnohem dražší, ale pokud vás postihne výpadek elektrické energie, budete mít navíc stále možnost vodu ohřívat.

Akumulační bojler – je specifický v tom, že vodu přímo neohřívá, ale hromadí zbytkové teplo z jiných zdrojů, kterými mohou být solární panely, kotle na tuhá paliva nebo např. tepelná čerpadla a díky tomu udržuje vodu dostatečně teplou. Díky tomuto systému fungování bojler mnohdy prodlužuje životnost uvedených zdrojů tepla.

Poslední dobou se zvyšuje poptávka po ohřevu vody fotovoltaikou (pomocí elektřiny získané přeměnou slunečního záření) nebo fototermikou (voda je přímo ohřívaná tepelným slunečním zářením). Pro tyto účely se využívá stávající zásobník vody.

Objem

Základním parametrem při výběru správného zařízení je také objem vody, který dokáže bojler ohřát. Proto pečlivě zvažte potřebu vaší domácnosti. Při volbě velkého bojleru vám narostou náklady na ohřev teplé užitkové vody, kterou nespotřebujete, naopak v případě, že zakoupíte menší objem, nebude vám ohřáté množství stačit, a budete muset např. při sprchování čekat na další ohřev. Objem bojleru by se měl odvíjet od počtu lidí v domácnosti. Obecně je doporučováno 50 – 60 l na osobu. Pro jednoho člověka až pár bude stačit 50–120 litrů, tři až čtyři lidé budou potřebovat 120–200 litrů, více členů domácnosti pak nad 200 litrů.
Je potřeba počítat i s rezervou, ale neměla by být příliš velká, aby nedocházelo k tepelným ztrátám. Také záleží, jak často využíváte vanu, nebo se pouze sprchujete. K přesnějšímu výsledku vám může pomoci dosavadní spotřeba vody. Tu zjistíte z celoročního vyúčtování.

Doba ohřevu

S objemem souvisí také doba, za kterou se voda ohřeje. Z velké části závisí na jeho objemu. Větší bojlery jsou také energeticky náročnější, protože musí ohřát a udržet požadovanou teplotu u většího množství vody. Nejmenším padesátilitrovým bojlerům stačí na ohřátí vody přibližně hodina a půl, 120l bojler na to potřebuje zhruba 3,5–4 hodiny, dvousetlitrový pak alespoň 6 hodin. Důležitá je také teplota místnosti ve které se bojler nachází.

Spotřeba

Nezapomeňte si také porovnat spotřebu energie. Zaměřte se na energetický štítek. Nejčastěji se lze setkat s bojlery s nízkou energetickou třídou A, B nebo C. Většina spotřebičů spadá do kategorie „C“. U vyšších objemů vám však energetická třída „B“ nebo „A“ přinese významnou úsporu.
Důležitý je také údaj o úrovni tepelných ztrát. Tento parametr se vyjadřuje ve watthodinách (Wh) za 24 hodin na 1 litr, tj. únik tepla z jednoho litru vody za 24 hodin. Zaměřte se na tloušťku pláště a izolaci, oba tyto faktory mají velký vliv na tepelnou ztrátu a tím i spotřebu a to až o 35 %, pomůže i keramické topné těleso. Čím je číslo nižší, tím menší jsou tepelné ztráty a bojler je úspornější.

Orientace a umístění

Bojler může být horizontální či vertikální, přičemž některé modely umožňují oba způsoby.
Nejvhodnější je umístit ohřívač vody v těsné blízkosti spotřebního místa, aby voda nemusela procházet dlouhou trasu a nevznikaly tepelné ztráty, ideálně tak, aby od nich nebyl vzdálen více než dva metry. Pokud toto není možné z nedostatku místa dodržet, zvažte ke vzdálenějšímu odběrnému místu pořízení menšího, samostatného ohřívače vody.
Horizontální bojlery – vodorovné se dají umístit i do stísněných prostor. Mají menší plochu na které dochází k mísení studené a teplé vody. Pokud není voda spotřebována, dochází rychleji k jejímu ochlazování, což snižuje účinnost a zvyšuje množství energie.
Vertikální bojlery – svislé jsou efektivnější, mají vysoký objem, na druhou stranu k jejich instalaci potřebujete spoustu místa.

Měnit orientaci bojleru z výchozí pozice se nedoporučuje. Pokud byste svislý bojler položili, bude se teplá voda při odpouštění mísit se studenou, sníží se tak účinnost a zvýší se náklady na ohřev.

Materiál

Kvalita pláště má přímý vliv na funkčnost bojlerů, přičemž většina ohřívačů na trhu má vnitřní plášť dvojitého smaltu, nebo z nerezu.
Plášť z dvojitého smaltu – je levnější a má životnost 10–15 let.
Plášť z nerezu – má vyšší živostnost 15–20 let, rychlejší kumulaci tepla a jeho delší udržení, nevýhodou je vyšší cena.

Doplňkové funkce

Mezi základní funkce patří:
Regulace teploty – možnost manuálního nastavení požadované teploty v bojleru.
Led displej – zobrazí kromě aktuální teploty vody i čas potřebný pro ohřev.
Další funkce:
Anti-Freeze – předchází zamrznutí vody a prasknutí vnitřního pláště tím, že automaticky zapne topná tělesa, pokud teplota vody v zásobníku klesne pod 5 °C.
Pojistka proti přehřátí – funkce, díky níž bojler vypne ohřev při dosažení maximální teploty nebo v případě, že v zapnutém bojleru není voda.
Anti-Legionella – zabraňuje šíření bakterie Legionella při automatickém ohřívání vody. Pokud se stane, že 30 dní po sobě voda nedosáhla teploty 70 °C, automaticky se ohřeje na tuto teplotu, čímž se voda dezinfikuje.
Spalinová pojistka u plynového ohřívače. Ta kontroluje teplotu spalin, jejíž výkyvy signalizují, že něco není v pořádku.
Pokročilejší spotřebiče umožní také načasovat spuštění a případně i ovládání pomocí smartphonu.

Údržba

Jelikož ohřívač vody není levná investice, měli byste dbát na jeho pravidelnou údržbu, aby vám co nejdéle vydržel. Při nedostatečné péči se zvyšuje množství energie potřebné pro ohřev vody a nepřesnosti měření její teploty. Zvlášť v oblastech s tvrdou vodou je vhodné odstraňování nánosu vodního kamene na stěnách nádoby, na topném tělese a na tělese termostatu.
Odstranění vodního kamene provádějte po vypuštění vody. Měkké usazeniny stačí otřít hadrem nebo odstranit proudem vody. Již ztvrdlý kámen se pokuste opatrně odstranit dřevěnou špachtlí tak, aby nedošlo k poškození smaltu. Pravidelně každých 2,5 až 5 let podle tvrdosti vody je důležité vyměňovat hořčíkovou tyč ochraňující vnitřek nádrže před korozí. Při delší odstávce bojleru, například při návratu z dovolené, vyměňte v bojleru vodu. Je to vhodná prevence proti množení legionelly.
Při koupi si zjistěte z jakého materiálu je vyrobeno topné těleso. Nejlepším řešením je keramika, která má pozitivní dopad na spotřebu, ale také nejdéle vydrží. Životnost dále zvyšuje umístění tělesa, jež by ideálně mělo být v samostatné jímce.

Cena

Cena závisí na druhu ohřívače, materiálu, výkonu, objemu a množství funkcí. Za průtokové ohřívače, které vyrobí dva litry teplé vody za minutu zaplatíte kolem dvou tisíc korun. Větší průtokové ohřívače s dostatečnou zásobou vody pro umyvadlo a sprchový kout zaplatíte mezi 5–10 000 Kč v závislosti na výkonu a objemu průtoku.
Beztlakové ohřívače s objemem 5–15 litry se dají pořídit kolem dvou tisíc korun. Objemnější a výkonnější ohřívače stojí dvojnásobek.
Tlakové zásobníkové ohřívače s objemem okolo 80 l seženete už za 3 500 Kč, asi nejběžnější 120l přijdou na 5–7 000 Kč. Záleží na materiálu, pokud budete chtít nerezový bojler připravte si alespoň 12 000 Kč. Kombinované ohřívače vody lze pořídit v částce od osmi tisíc korun výše.

Tip na závěr

Na ohřívači vody se nevyplatí šetřit. Doporučujeme vybírat zboží pouze od ověřených a kvalifikovaných prodejců, kteří vám s výběrem ohřívače dokážou dostatečně pomoci a měli by být schopni zajistit nebo doporučit spolehlivý servis. Při výběru se můžete zorientovat také podle uživatelských recenzí, nejrůznějších diskusních fór, případně výsledků nezávislých spotřebitelských testů. S dobře zvoleným ohřívačem si zajistíte teplou vodu bez starostí i na 15 až 20 let.

Nejprodávanější průtokové ohřívače

DRAŽICE PTO 0733

DRAŽICE PTO 1733

PROTHERM Panda IOG 24/1 L

Nejprodávanější ohřívače vody podle Heureky

Dražice OKCE 125 1103108101

DRAŽICE OKCE 160

DRAŽICE OKCE 200

DRAŽICE OKCE 80

DRAŽICE OKCE 100

Hodnocení Jak vybrat ohřívač vody

Ohodnoťe náš článek Jak vybrat ohřívač vody. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Jak vybrat ohřívač vody

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS