Jak vybrat osobní váhu a jejich test 2019

Jak vybrat osobní váhu a jejich test 2019

Chcete hubnout, nebo si jen udržovat svou ideální váhu? Hlídat si hmotnost je důležité, nejen kvůli psychické pohodě a radosti ze sebe sama, ale především kvůli zdraví. Na českém trhu najdeme poměrně širokou nabídku osobních vah. Dnes už není problém pořídit si váhu, která kromě obvyklého měření hmotnosti dokáže určit podíl tuku a vody v těle, index tělesné hmotnosti (BMI) nebo i množství kalorií, které byste měli denně spotřebovat pro udržení či snížení současné tělesné hmotnosti. Jak vybrat takovou, která splní vaše očekávání?

Jak vybrat osobní váhu?

Osobní váhy se vizuálně moc neliší. Vizuálními rozdíly mohou být barva, velikost a design. Základní rozdíl mezi jednotlivými osobními váhami se skrývá v množství funkcí, kterými disponují. Než si půjdete koupit novou osobní váhu, zamyslete se nad tím, co je vaše priorita, jaké úkony a jakou přesnost od ní očekáváte.
Pokud si na váhu stoupnete jen před letní dovolenou a po Vánocích postačí vám obyčejná mechanická osobní váha, kterou pořídíte za pár stokorun.
Při koupi se zaměřte na rozměr váhy. Rozměr osobní váhy by měl být dostatečný. Některé líbivé designové kousky mohou být příliš malé. Může dojít k situaci, že se vám na daný model pohodlně nevejdou obě nohy a samotné vážení je potom zkreslené a nepřesné. Důležitá je také nosnost. Existují osobní váhy do 150 kg, osobní váhy do 200 kg a dokonce i osobní váhy do 250 kg.
Nejdůležitějším kritériem při výběru osobní váhy je způsob používání. S osobní váhou by se mělo dobře manipulovat. Chytrá osobní váha by měla být schopna si zapamatovat až dvanáct uživatelů. Informace by se měly zobrazovat na přehledném LCD displeji, tlačítka kterými se ovládají funkce by měla být srozumitelná a popsána většími písmeny.

Materiál

Na trhu existují váhy rozmanitého provedení z různých materiálů, nejčastější je sklo a plast, stylový je kov. Nejčastěji se vyrábějí z tenkého tvrzeného skla, které je velmi odolné a často působí tak elegantně, že váha se může stát ozdobou interiéru. Vybírejte váhu podle osobního vkusu nebo interiéru, do kterého ji chcete umístit.

Druhy osobních vah

Klasické mechanické váhy – patří mezi nejlevnější osobní váhy a váží pouze pouze orientačně a to v rozmezí +/- 3 kg.
Digitální mechanické váhy – tyto váhy mají velmi atraktivní design, ovšem způsob vážení je mechanický a proto opět váží orientačně jako váhy klasické mechanické s tolerancí +/- 3 kg.
Digitální čtyřbodové váhy – tento druh osobní váhy je ten nepřesnější a navíc disponuje velmi atraktivním designem.
Digitální jednobodové váhy – tyto osobní váhy je velmi přesné a obvykle nabízí vyšší nosnost.
Digitální multifunkční váhy – mohou změřit i obsah tuku, vody a svalů v těle. Některé multifunkční osobní váha komunikují přes wifi, jiné mají pouze bluetooth.

Funkce

Víceúčelové digitální váhy toho umí opravdu hodně. Kromě základní tělesné hmotnosti s nimi totiž můžete měřit i spoustu dalších věcí. Vážení u těchto vah je velmi přesné a rychlé. Některé váhy dokonce spočítají podíl kostní a svalové hmoty i výpočet BMI. Ale pozor, použití multifunkčních vah je nepřípustné pro osoby s kardiostimulátorem, který by mohl být díky elektrickému impulzu poškozen.
Svalová hmota – Součástí multifunkčních osobních vah je počítač. Za pomoci minimálně dvou elektrod je do těla veden velmi slabý elektrický proud o různých frekvencích. Na jejich základě se sleduje, jaký odpor mu tkáň při průchodu klade. Na základě zadaných informací, výšky, pohlaví, věku a aktuální naměřené hmotnosti, je počítač schopen vypočítat podíl svalové hmoty.
Množství vody v těle – stejným způsobem jako u svalové hmoty osobní váha dokáže vypočítat i množství vody v těle.
Viscerální tuk – viscerální tuk je bílá tuková tkáň, která obklopuje tělesné orgány. Ten se obvykle ukládá v břišní dutině a obaluje vnitřní orgány. Je nebezpečný z pohledu cukrovky, nebo aterosklerózy. Jako rizikový signál se obecně bere, pokud je obvod pasu větší než 90 cm u žen a 100 cm u mužů.
Hmotnost kostí – analýza zobrazující celkovou hmotnost kostí v těle.
Fyzická kondice – všeobecně známá metrika BMI (Body Mass Index), která se spočítá jako váha člověka v kg děleno výška v m na druhou – poměr mezi vaší svalovou hmotou a tělesným tukem. Příklad: Pokud měříte 180 cm a vážíte 80 kg, tak je vaše BMI 80/1,8*1,8 = 24,7. BMI neboli index tělesné hmotnosti je zkratka, která vám prozradí, zda trpíte nadváhou, podváhou nebo zda je vaše hmotnost ideální.
Doporučené hodnoty BMI
BMI Kategorie
méně než 16,5 těžká podváha
16,5 – 18,5 podváha
18,5 – 25 ideální váha
25 – 30 nadváha
30 – 35 obezita prvního stupně
35 – 40 obezita druhého stupně
více než 40 obezita třetího stupně

Bazální metabolická spotřeba– některé typy vah dokážou spočítat BMR, bazální metabolický výdej, což je ve své podstatě údaj o minimálním množství kalorií, které je nezbytné k udržení základních životních funkcí -srdeční činnost, dýchání.
Vyzkoušejte si některý z orientačních vzorečků. K nejznámějším patří tento:
Ženy 655,0955 + (9,5634 × váha v kg) + (1,8496 × výška v cm) − (4,6756 × věk v letech)
Muži 66,473 + (13,7516 × váha v kg) + (5,0033 × výška v cm) − (6,755 × věk v letech)
AMR aktivní metabolický výdej – je součet BMR a počtu kalorií, které potřebujete k základnímu pohybu a aktivitě. Čím jste aktivnější, tím je hodnota AMR vyšší.
Metabolický věk – špatná strava a nadváha zkracují život. Metabolický věk vám ukáže, na kolik let se vaše tělo cítí. Metabolický věk je výsledkem porovnání vašeho bazálního metabolismu s průměrnou metabolickou rychlostí lidí stejného stáří.

Jak se správně vážit

Možná si řeknete, že vážení není žádná věda. Jen si stoupnete na váhu a za pár vteřin víte, na čem jste. Tak jednoduché to ale zase není, i vážení má svá pravidla. Nejlépe uděláte, když se budete vážit ráno bez oblečení a po návštěvě toalety pokaždé v cca stejnou dobu. Odolejte pokušení vážit se každý den, nebo několikrát za den. Váha přirozeně v průběhu dne kolísá podle toho, co a v jakém množství sníme a vypijeme. U žen může s váhou zahýbat i menstruační cyklus. Kvůli zadržování vody můžete mít rázem až o 3 kg navíc. Abyste se vyvarovali zbytečného stresu, važte se 1x týdně nebo ještě lépe 1x za 14 dní. Pro co nejpřesnější výsledky mějte váhu na rovném a pevném povrchu.

Vítěz testu osobních vah

Omron BF508 – kromě váhy umí hlídat i množství tělesného tuku, množství viscerálního tuku v těle nebo BMI (Body Mass Index). Tukoměr s lékařskou váhou OMRON BF508 je určen pro kontrolu hmotnosti osob do 150 kg. Tukoměr je schopný pomocí bio-impedanční metody vyhodnotit množství tělesného tuku v %, viscerálního tuku a BMI. Velmi přesné 8 senzorové měření pomocí rukou a nohou probíhá v celém těle. Přístroj disponuje grafickou interpretací naměřených hodnot a velkým a čitelným LCD displejem.

RECENZE A CENY

Beurer BF 700 – osobní váha • maximální zatížení 180 kg • přesnost 100 g • diagnostické funkce – měří hmotnost, tuk, svalovinu, vodu, kosti, spotřebu kalorii (AMR/BMR), počítá BMI • elektrody z kartáčované ušlechtilé oceli • čitelný displej • velké číslice u hmotnosti (23 mm) • 5 úrovní aktivity • 8 uživatelských pamětí • napájení pomocí baterií AAA (součástí balení) • odesílání dat do mobilní aplikace přes Bluetooth

RECENZE A CENY

iHealth CORE HS6 – tento osobní tělesný analyzátor měří nejen hmotnost a procento tělesného tuku, ale po připojení do domácí WiFi sítě během pár vteřin spočítá ve spolupráci s aplikací iHealth MyVitals další významné tělesné charakteristiky jako index BMI, podíl svalové a kostní hmoty, beztučnou hmotu, objem vody v těle a poměr vnitřního orgánového tuku, a to s přesností srovnatelnou s mnohonásobně dražšími přístroji. Kromě toho měří i teplotu a vlhkost okolního prostředí. Všech 9 měřených tělesných charakteristik lze ale především monitorovat dlouhodobě a sledovat v přehledných grafech a tabulkách, a to až pro 10 různých uživatelů, které CORE rozpoznává automaticky. A aby toho nebylo málo, nádavkem vám podle změřených výsledků aplikace doporučí i denní příjem kalorií podle toho, jaké cíle si nastavíte, např. chcete-li si hmotnost udržet, nebo třeba snižovat.

RECENZE A CENY

Omron BF511 – lékařská váha OMRON BF-511 díky 8 senzorovému měření přináší maximální přesnost a spolehlivost naměřených hodnot (měření pomocí rukou a nohou probíhá v celém těle). Váha pomocí bio-impedanční metody dokáže měřit množství tělesného tuku (v %), množství viscerálního tuku, množství kosterní svaloviny, dokáže vypočítat hodnotu klidového metabolismu i BMI. Přístroj disponuje grafickou interpretací naměřených hodnot a velkým, čitelným LCD displejem. Je vhodný pro dospělé i děti od 6 let a dokáže zvážit osoby až do hmotnosti 150 kg.

RECENZE A CENY

Tanita BC-545N – profesionální digitální váha Tanita BC-545N vám nabízí špičkové možnosti vážení a analýzy těla, včetně možnosti analyzovat pět částí těla separátně – obě paže, obě nohy a trup. Dokáže měřit příjem kalorií, metabolický věk, hodnoty viscerálního tuku či váhu kostí a další hodnoty. Váha se vyznačuje perfektním a funkčním designem, kde můžete odejmout displej z váhy a po uchopení obou madel do dlaní váha začne analyzovat různé části těla separátně. Kromě vysoké funkčnosti tato váha upoutá také designem, který lze označit za čistý a velmi moderní. K tomu přispívá jednak kombinace tmavé barvy a stříbrných doplňků, ale také její tvary, které elegantně doplní každý moderní interiér.

RECENZE A CENY

Hodnocení Jak vybrat osobní váhu a jejich test 2019

Ohodnoťe náš článek Jak vybrat osobní váhu a jejich test 2019. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 4,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak vybrat osobní váhu a jejich test 2019

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS