Jak vybrat powerbanku a srovnání 5 nejlepších modelů

,
Jak vybrat powerbanku a srovnání 5 nejlepších modelů

Powerbanky patří v poslední době mezi velmi žádané a používané příslušenství nejen pro mobilní telefony, ale i pro tablety a notebooky. Powerbanka je mobilní baterie, která funguje stejně jako nabíječka. Výhodou je mobilita, nemusíte na cestách hledat zásuvku. Powerbanku si nabijete vždy před cestou a podle kapacity, kterou externí baterie má, vám zajistí i několikanásobné nabití vašeho zařízení. Někdy se s ní můžete setkat i pod pojmem externí nabíječka.

Na co se při výběru zaměřit?

Kapacita

Nejdůležitější je kapacita. Ta je uváděna na obalu baterie a udává, kolikrát s ní můžete zařízení dobít. Nejběžnější a optimální kapacita je okolo 10 000 mAh. Nejjednodušší externí baterie mají pouze okolo 2 000 mAh, což vystačí jen na nouzové dobití. Naopak modely podporující dobíjení notebooků mají 30 000 a více mAh.
Pokud powerbanku kupujete ke svému smartphonu, můžete si vypočítat, kolikrát jej dobijete. Vstupní napětí u chytrých telefonů i tabletů obvykle bývá 5V, powerbanky běžně pracují s výstupním napětím zhruba 3,7 V. Je proto nutné počítat se ztrátou při dobíjení.
Reálný počet nabití telefonu tedy nelze zjistit pouhým vydělením kapacity powerbanky kapacitou baterie v telefonu, nýbrž musíte započítat i ztrátu. Například 10 000mAh powerbanka s účinností 90 % poskytne reálnou kapacitu asi 6 600 mAh. Obecně můžete počítat s rezervou zhruba 20–30 %, u kvalitních značkových powerbank může rozdíl být i nižší, naopak u levných zařízení i výrazně vyšší. Pro zjednodušení můžete počítat s rezervou zhruba 20 %, tedy telefon s kapacitou 4 000 mAh dobije 10 000mAh powerbanka dvakrát.
Kapacita uváděná na obalu
V – napětí uváděné ve Voltech
A – proud uváděn v Ampérech (1 A = 1 000 mA)
mAh – kapacita uváděna v miliampérech (baterie s kapacitou 1 800 mAh dokáže dodávat proud 10 hodin o velikosti 180 mA; hodnota se odvíjí od napětí)

Rychlost nabíjení powerbanky

Výstupní proud se udává v ampérech (A) a v praxi to znamená, jak rychle powerbanka nabíjí. Testy powerbank potvrdily, že čím více Ampérů, tím rychlejší nabíjení. Základní modely mají pouze 1 A, nabíjení smartphonu z nuly do plna může trvat i čtyři hodiny. U powerbanky s alespoň jedním 2A výstupem je čas srovnatelný jako u dobíjení ze zásuvky. Powerbanka s výstupem 2.0 A (2 000 mA) nabije váš telefon, který má kapacitu baterie 2 000 mAh za více jak hodinu. K dostání jsou i powerbanky s rychlonabíjecím proudem3 A, ty však nemusí fungovat s každým telefonem.

Výstupní proud lze obecně rozdělit do tří skupin:
Výstupní proud 1A – nabíjí pomalu a pouze menší kapacitu baterií; nabíjení trvá zhruba 150 minut
Výstupní proud 2,A – rychlejší nabíjení vhodné pro mobily i tablety; nabíjení trvá zhruba 90 minut
Výstupní proud 2,4 A – rychlé nabíjení pro tablety i notebooky; čas nabíjení zhruba 60 minut

Vstupy a výstupy

Powerbanky mohou samozřejmě disponovat několika konektory. Základem všeho je určitě vstup. Tím je nejčastěji micro-USB port totožný, jako u kdejaké nabíječky mobilního telefonu. Skrze něj powerbanku nabíjíte.
Výstupy jsou řešeny prostřednictvím klasických USB konektorů. V závislosti na tom, jak velkou energetickou banku pořizujete nebo kolik zařízení najednou chcete nabíjet, volíte výsledný počet portů. Těch může být více. Pokud vybíráte powerbanku sloužící k nabíjení notebooku, musí být vybavena příslušným výstupem pro notebookový nabíjecí kabel. Takové zařízení má podstatně větší rozměry a hmotnost.

Typ baterie

Setkat se můžete se dvěma typy, a to Li-ion a Li-pol. První využívá kapalinový elektrolyt, druhá gelový. Li-pol baterie jsou dražší, ale dnes již naprosto běžné. Jejich výhodou je nízké samovybíjení, vydrží více nabíjecích cyklů a jsou lehčí.

Rozměry a váha

Rozměrnost a hmotnost powerbanky se samozřejmě přímo odvíjí od energetické kapacity a použitých materiálů.. Čím bude kapacity vyšší, tím bude banka těžší a rozměrnější. Nejběžnější 10 000mAh powerbanky mají okolo 12 centimetrů na výšku, 8 cm na šířku a 2 cm na tloušťku, měly by vážit zhruba 180–250 gramů.

Bezpečnost

Kvalitní powerbanka musí disponovat ochrannými funkcemi proti zkratu, přehřátí a přebíjení, čímž zabraňují vyzkratování baterie či přílišnému přehřívání s rizikem vzniku požáru. Powerbanky raději kupujte v ověřených obchodech. Zakoupením neoriginálních a levných powerbank z čínských e-shopů zbytečně čelíte krátké životnosti, neefektivitě a bezpečnostnímu riziku. Často tak hrozí samovznícení přístroje či poškození samotného mobilního telefonu, tabletu či notebooku.

Příslušenství

V rámci odlišných modelů a cenových kategorií se lze setkat s nejrůznějšími vymoženostmi, doplňky a nadstandardními funkcemi.
Solární panel – některé powerbanky je možné nabíjet také slunečním svitem. Jsou skvělou volbou pro cestovatele.
Svítilna – některé powerbanky disponují LED osvětlením, které lze využít jako svítilnu v noci.
Bezdrátovým nabíjením označuje se zkratkou QI. Bezdrátové nabíjení musí podporovat také nabíjený přístroj.
LED diody – indikátory, s pomocí kterých jste obeznámeni o stavu powerbanky. Prostřednictvím nich zjistíte, zda se nabíjí, z jaké míry jsou vybité, apod.
Displej – dražší a propracovanější modely mohou disponovat displejem. Ten vás informuje o tom samém jako diody, jen v lepší podobě. Zjistíte například zbývající kapacitu powerbanky, hodnoty napětí, apod.
Podpora rychlonabíjení – Powerbanky dokáží nabít mobilní telefon podstatně rychleji než je obvyklé. Je vyžadována podpora u obou zařízení.
Zabudované kabely – jsou praktické zejména při cestování, kdy nemusíte myslet na množství kabelů, které musíte vzít s sebou.

Správné používání

Powerbanku nikdy nenechávejte vybitou delší dobu. Pokud víte, že ji delší čas nebudete potřebovat nabijte ji aspoň na 50%.
Nevystavujte ji nadměrné teplotě.
K originální powerbance používejte také kvalitní kabely.
Výstupní proud powerbanky by měl být alespoň 1 A.

Odolnost a ochranné kryty

Pokud hodláte powerbanku často využívat na cestách a v náročnějších podmínkách, vyplatí se investovat do některého z odolných modelů. konstrukce bývá nejčastěji vyhotovena z tvrzeného plastu doplněného o pryžové části, jež absorbují sílu při nárazech. Nárazuvzdornost by výrobce ideálně měl dokládat výsledky nezávislých testů či certifikací. Ta je vyžadována i pro potvrzení odolnosti proti vodě a prachu. Lepší variantou je hliníková, zejména pokud často vyrážíte do přírody. Pro zvýšení nárazuvzdornostia ochraně povrchu před škrábanci, lze na powerbanky zakoupit i pouzdra. .
Označení krytí powerbanky
IP54 částečná ochrana proti prachu a stříkající vodě
IP56 částečná ochrana proti prachu a vodě po dobu 3 minut
IP65 úplná ochrana proti prachu a vodě po dobu 3 minut
IP67 úplná ochrana proti prachu a vodě po dobu 30 minut
IP68 úplná ochrana proti prachu a ponoření ve vodě

Powerbanka do letadla

Na powerbanky se vztahují speciální omezení, neboť spadají do stejné kategorie jako Li-Ion baterie. Každé letiště má své předpisy, co se týká přepravy zařízení s bateriemi. Proto je dobré si před odletem prostudovat, zda powerbanku nebudete muset na letišti nechat.

Test 2019 – 5 nejlepších modelů

Xiaomi Mi PowerBank 2C 20000mAh bílá – Mobilní nabíječka, power bank, přenosný zdroj energie s Li-Pol akumulátorem 20000mAh, zdroj energie pro mobilní telefony, MP3/4 přehrávače a další zařízení USB, 2x 5,1V 2,4A / 9,0V 2,0A / 12V 1,5A, MAX 18W (podpora rychlonabíjení) Xiaomi Mi Power splňuje všechny bezpečnostní předpisy, kterými jsou teplotní odolnost, ochrana proti zkratu, přepětím i výstupnímu proudu. Xiaomi Powerbank 2C 20000 mAh disponuje vysoce kvalitní lithium polymer baterií díky které se lze spolehnout na dostatečný výkon. Hmotnost pouhých 358 gramů už nebude zátěží na vašich cestách.

RECENZE a ceny

ADATA AP20000D-DGT-5V-CBK – Powerbanka ADATA s kapacitou 20000 mAh nabije váš mobilní telefon, tablet a další tam, kde není možnost nabití. Výborná na cesty, vždy si budete jisti, že vaše zařízení vydrží. Baterie umožňuje rychlé nabíjení, podporuje proud 2.1A (5V). Vstupní port je micro USB. Výstupní USB port je typu A. Kvalitní zpracování a materiál. Velmi odolná. LED svítilna. Ochrana proti přebíjení, přehřátí, zkratu, přepětí a nadproudu. Možnost nabíjení dvou zařízení najednou.

RECENZE a ceny

LAMAX 10000 mAh Quick Charge – Kompaktní powerbanka 2 USB porty pro input a output. 2x USB. USB-C konektor pro rychlé dobíjení powerbanky. LED indikátor stavu nabití. Odolné kovové tělo. Ochrana proti přepětí, přehřátí a přebití. Výhodou této powerbanky je možnost nabíjení až tří zařízení najednou. Můžete tak nabíjet např. tablet i chytrý telefon najednou. Powerbanka s funkcí inteligentního nabíjení Quick Charge 3.0 vyhodnotí kompatibilitu připojeného zařízení a pomocí zpětné vazby určí optimální výkon pro dobíjení a zajistí nejrychlejší nabití. Klíčové vlastnosti : Kapacita 10 000 mAh. Technologie rychlého nabíjení Quick charge 3.0. 2 USB QC3.0 výstup + USB-C konektor pro vstup/výstup (input/output). Nabíjení více zařízení najednou včetně USB-C zařízení. LED indikátor stavu nabití. Ochrana proti přepětí, přehřátí a přebití. Odolné kovové tělo. Zaoblené hrany pro pohodlný a jistý úchop. Li-Polymer baterie. Rozměry 135 × 70 × 13 mm. Váha 233 g.

RECENZE a ceny

Samsung EB-U1200CS – Elegantní na pohled, výkonná při nabíjení. Lehká powerbanka s bezdrátovým nabíjením od společnosti Samsung je vybavena kapacitou 10 000 mAh a praktickým konektorovým standardem USB-C. Energii si z ní doplní nejen nejnovější smartphony Galaxy S10, ale například i inteligentní hodinky Galaxy Watch Active. Už zbytečně nehledejte zásuvku. Pohodlné bezdrátové nabíjení máte s powerbankou vždy po ruce. Nabíjejte rychle a na maximum
Odteď vám nabíjení zabere ještě méně času. Díky technologii rychlého nabíjení dokáže powerbanka oživit všechny vaše zařízení v průběhu několika minut. Dokonce zvládne nabíjet současně dva přístroje, takže se na ni můžete skutečně spolehnout.

RECENZE a ceny

Niceboy Powerbank 20000 mAh – Kvalitní powerbanka Niceboy s kapacitou 20.000 mAh. Široké možnosti připojení. Vstup s konektorem Micro USB, konektorem typu C a Lightning konektorem. Dva výstupy s konektorem USB typu A. Superslim design. Zaoblené hrany. Snadné uchopení. Vysoká kapacita Li-Pol baterie pro vícenásobné nabití zařízení. LED indikátor stavu. Diody indikují čtyři úrovně nabití baterie 100-75-50-25%. Rozměry powerbanky jsou 144 x 75 x 25 mm a její hmotnost je pouhých 385 gramů. Zařízení je použitelné při teplotách 0℃-50℃. Funkce Smart Power. Ochrana proti přetížení, přehřátí, vybití a přebití. Funkce automatického vypnutí při nečinnosti. Micro USB kabel součástí.

RECENZE a ceny

Hodnocení Jak vybrat powerbanku a srovnání 5 nejlepších modelů

Ohodnoťe náš článek Jak vybrat powerbanku a srovnání 5 nejlepších modelů. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak vybrat powerbanku a srovnání 5 nejlepších modelů

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS