Jak vybrat repelent i jak si vyrobit účinný domáci repelent

Začínají prázdniny a doba dovolených. Letní počasí láká do přírody a s přibývajícím teplem přibývá množství agresivních komárů a dalšího hmyzu. Hmyz může na člověka přenést některé z nebezpečných onemocnění, nebo způsobit alergickou reakci. Velkou hrozbou jsou klíšťata, od kterých hrozí nákaza boreliózou či klíšťovou encefalitidou.
Účinnou ochranou proti nepříjemnému hmyzu je správně zvolený repelent.

Co je vlastně repelent?

Repelent je směs látek, které chrání před napadením hmyzem a parazity. Hmyz hledá lidské tělo podle tepla a vydechovaného oxidu uhličitého, repelent kolem těla vytvoří ochrannou bariéru a hmyz tím pádem člověka necítí.

Mezi jednotlivými druhy repelentů jsou velké rozdíly, záleží na obsahu aktivní látky. Repelent může obsahovat jednu ze 3 účinných látek.
Nejrozšířenější a nejznámější je diethyltoluamid neboli DEET, hmyz nezahání, ale dokáže ho efektivně odpuzovat. Repelent s 50 % obsahem složky DEET vydrží účinkovat až 8 hodin. Další syntetické látky které se při výrobě repelentů používají jsou ethyl aminoproprionate (IR3535) nebo icaridin, ta spolehlivě působí také na klíšťata. Nepoškozuje materiály a je vhodná pro děti od 2 let. Další variantou jsou repelenty na přírodní bázi, které obsahují olej získaný z listů a stonků citrónové trávy. Například citronela, nebo citriodiol. Nebo repelenty obsahující eukalyptový olej, tea tree olej, mentol, kafr apod. Neobsahují žádné chemické látky, jsou bezpečné i pro malé děti.
Na trhu jsou neobvyklejší formou repelenty ve spreji, v rozprašovačích, ve formě stycků, nebo náramky proti komárům.

Účinnost repelentu záleží na řadě faktorů. Na teplotě v níž se pohybujeme, rychlosti odpařování, absorpci kůže, pohybové aktivitě. Aktivní pohyb a zvýšená teplota snižuje účinnost repelentu. Vyšší koncentrace účinné látky neznamená vyšší ochranu, ale prodloužení ochranné doby. Přípravky s obsahem DEETu, icaridinu a citrodiolu lze považovat za poměrně účinné. U citlivých osob však mohou způsobit možné nežádoucí účinky. Při běžném používání zdraví nebezpečné repelenty nejsou. Před uvedením na trh jsou posuzovány Státním zdravotnickým ústavem a obsahují povolené látky.
Přípravky s vysokým podílem účinných látek se doporučuje používat jen v nutných případech, kde je velký výskyt komárů, nebo kde hrozí přenos nebezpečných chorob od klíšťat.
Před použitím repelentu si pečlivě pročtěte a řiďte se informacemi uvedených na obalu. Řada přípravků není vhodná pro malé děti, nebo je v jejich případě povoleno jen omezené používání. Nepřekračujte povolené dávkování. Neaplikujte přípravek na poraněnou pokožku vyhněte se oblastem kolem úst a očí. Pokud se objeví nevolnost nebo bolest hlavy s užíváním přípravku přestaňte.

Zkuste si repelent proti komárům vyrobit doma.


Rostliny odpuzující komáry najdeme snad na každé zahrádce. Používají se zejména hodně aromatické rostliny jako je máta, levandule, bazalka, muškát, afrikán. Účinná je i citrusová tráva neboli voňatka citronová, z ní vyrobený olej odpuzuje hmyz úspěšně.
Proti komárům při posezení na zahradě lze využít i obyčejný česnek, stačí nakrájet pár stroužků, položit je na stůl a hned budete mít příjemnější posezení, bez dotěrných komárů. Komu by vadil odér česneku může zkusit jinou variantu třeba z limetky a hřebíčku. Limetku stačí rozříznout a napíchat do každé půlky pár hřebíčků.
Komáry také odpuzují vitamíny ze skupiny B, které jsou obsaženy v pivovarských kvasnicích. Jejich odpudivá síla zatím není dostatečně vysvětlena, je ale pravděpodobné, že se tyto vitamíny vypařují potem a jejich pach komáry odrazuje.

Domácí repelent proti komárům a klíšťatům:

Peprmintový repelent – jednoduchý recept, postačí smíchat dva hrnky vody a 20 kapek peprmintového olejíčku.
Přírodní repelent proti komárům a klíšťatům z hřebíčku a trochy alkoholu
Pokud použijete extrakt, můžete používat okamžitě, pokud ne, tak po 2 týdnech. Průběžně protřepávejte a dle (s)potřeby dolévejte.
Budete potřebovat: 10 gramů celého hřebíčku,100 mililitrů vodky nebo lihu (můžete zalít alkoholovým extraktem z levandule nebo rozmarýnu), lahvičku se sprejem.

Repelenty, ať už koupené, nebo doma vyrobené, mohou klíšťata od člověka odpudit. Nejspolehlivější ochranou proti nákaze klíšťovou encefalitidou ale stále zůstává očkování.

Tabulka nejprodávanějších repelentů

Ohodnoťte článek o repelentech

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS