Jak vybrat reproduktory a přehled typů

,
Jak vybrat reproduktory a přehled typů

Výběr správných reproduktorů může být výzvou. Které reproduktory byste si měli vybrat pro svůj domov? Jaké pro počítač a které pro smartphone nebo domácí kino? Drátové nebo bezdrátové? Přenosné nebo stacionární? Jak se reproduktory liší a co ovlivňuje kvalitu zvuku? Do kterých reproduktorů se vyplatí investovat?

Jaké typy reproduktorů existují?

Reproduktory dostupné na trhu lze kategorizovat mnoha způsoby. Zde jsou nejoblíbenější typy reproduktorů:

Reproduktory pro PC a notebooky – velmi často vybírané modely, hlavně díky své univerzálnosti, relativně malým rozměrům a atraktivnímu poměru cena / výkon. Jsou dokonalými reproduktory pro hudbu nebo sledování filmů. Sada počítačových reproduktorů obvykle zahrnuje dva reproduktory a subwoofer. Můžete se k nim mimo jiné připojit PC, notebook nebo smartphone. Když tedy hledáme jednoduché reproduktory pro domácnost, pravděpodobně si vybereme jeden z těchto modelů. Ve většině případů se jedná o drátové reproduktory, které zajišťují stabilní připojení a vysokou kvalitu zvuku. Samozřejmě existují i modely, které podporují bezdrátovou komunikaci Bluetooth.

Bezdrátové reproduktory Bluetooth – hlavní výhodou bezdrátových reproduktorů je, že nejsou s konkrétním audio přehrávačem propojeny za pomoci kabelů, ale bezdrátově prostřednictvím technologie Bluetooth nebo Wi-Fi. Mezi bezdrátovými reproduktory najdeme jak stacionární reproduktory, které je třeba připojit k napájecímu zdroji, tak přenosné modely, které je třeba nabíjet.

Přenosné reproduktory – jejich hlavní výhodou je mobilita. Přenosné reproduktory vám umožní poslouchat hudbu kdekoli. Při nákupu tohoto typu reproduktorů musíte věnovat pozornost jejich velikosti a hmotnosti (čím lehčí, tím jednodušší je vzít si je s sebou). Reproduktory tohoto typu jsou vybaveny nabíjecí baterií, a mohou tak hrát mimo dosah zásuvky. Výdrž se pohybuje od několika hodin u základních modelů až po 20 hodin u těch kvalitnějších. Některé modely mají pogumovanou konstrukci a jsou tak odolnější vůči nárazům a otřesům, některé jsou dokonce voděodolné. Pozor ale na míru voděodolnosti, některé reproduktory sice přežijí déšť nebo sprchu, ponoření do vody by se jim ale mohlo stát osudným.

Stojící reproduktory – 2,0 sady – mohou to být jak malé počítačové reproduktory, tak výkonné reproduktory pro přehrávání hudby v nejvyšší kvalitě. Sada 2.0 se skládá ze dvou reproduktorů, které vám umožní přehrávat stereofonní zvuk.

Reproduktory – sady 2.1 – sada 2.1. je varianta reproduktorů 2.0, s přídavným reproduktorem v sadě, tzv subwooferem. Jde o speciální reproduktory určené pouze pro reprodukci velmi nízkých frekvencí. Jsou běžnou součástí domácího kina a soustav. Vhodně doplňují regálové reproduktory, které nedokážou basy až tak dobře vykreslovat. Stojí za zmínku, že reproduktory 2.0 mají také často vlastní vestavěné subwoofery.

Prostorové reproduktory – sady 5.1 – reprosoustavy se doporučují všude tam, kde je důležité získat efekt prostorového zvuku. Soupravy 5.1 jsou proto skvělé jako reproduktory k televizoru – výrazně zlepší zážitek ze sledování filmů ve vysokém rozlišení.

Domácí kino – můžeme také najít speciální sady určené pro domácí kino. Reproduktory domácího kina jsou obvykle reproduktory 5.1, 6.1 nebo dokonce 7.1, takže sady, které dokážou reprodukovat ještě lepší prostorový zvuk, což je nesmírně důležité pro zajištění nejlepšího zážitku.

Středové reproduktory, Soundbary – jedná se o jeden podlouhlý reproduktor, který se obvykle umisťuje pod nebo před televizi. Poskytují výrazně lepší kvalitu zvuku než reproduktory obvykle instalované v televizorech. Mají vysokofrekvenční rozsah a s dvojicí sloupových či regálových reproduktorů se skvěle doplňují, jelikož taková sestava umocní prostorový efekt, a ještě zvýší hloubku zvuku. Snadno se přenášejí a zabírají mnohem méně místa než tradiční reproduktory. Kromě toho budou dobře zapadat do každého obývacího pokoje.

Na co se zaměřit při výběru reproduktorů?

Reproduktory se vyznačují řadou parametrů a příslušenství, které přímo ovlivňují kvalitu reprodukovaného zvuku a pohodlí při používání zařízení.

Drátové reproduktory obvykle nabízejí lepší kvalitu zvuku než jejich bezdrátové protějšky, i když hodně záleží na kvalitě samotných kabelů. Důležitým rysem pohodlného uspořádání reproduktorů na stole nebo vedle televizoru je délka kabelů. Kabely mohou být trvale integrovány do reproduktorů nebo připojeny přes příslušné konektory. V případě druhé možnosti můžete použít delší kabely, pokud se ukázalo, že kabely připojené výrobcem jsou příliš krátké. Bezdrátové reproduktory mohou být pohodlným řešením. Kombinace obou jsou domácí bluetooth reproduktory – připojené kabelem k napájecímu zdroji, ale umožňující bezdrátové připojení k dalším zařízením.

Dálkové ovládání

Některé reproduktory mají speciální dálkové ovladače, které umožňují měnit úroveň hlasitosti nebo jiné parametry přehrávání. Dálkový ovladač zvyšuje pohodlí při používání – umožňuje nastavit reproduktory, aniž byste vstali z pohovky.

Účinnost a výkon RMS reproduktorů

Hodnoty jsou vyjádřeny v decibelech, respektive ve wattech. Čím větší je, tím hlasitěji budou reproduktory hrát. Pokud máme správné podmínky a chceme občas poslouchat hudbu trochu hlasitěji, podívejme se na reproduktory s vyššími hodnotami efektivity a výkonu RMS.

Frekvenční odezva

Vyjádřeno v Hertz. Lidské ucho může slyšet zvuky v rozmezí od 20 do 20 000 Hz a tyto frekvence dominují reproduktorům. Můžete se však setkat s modely s širším pásmem – i když neslyšíme zvuky zvenčí pásma, můžeme je „cítit“, což v nás vyvolává dojem větší hloubky.

Knoflíky na reproduktoru

Přítomnost knoflíku hlasitosti je u reproduktorů spíše standardní. V některých modelech však najdete další knoflíky pro úpravu úrovně intenzity konkrétních frekvencí, takže můžete pohodlně nastavit reproduktory na jakýkoli typ hudby a zvuku.

Voděodolný

Tato funkce rozhodně není užitečná pro každého, ale stojí za to vědět, že takové reproduktory najdete také v nabídce. Jedná se obvykle o malé přenosné reproduktory, které si můžete vzít kamkoli s sebou. Doslova všude – také na pláž nebo k bazénu. Takové reproduktory se nebojí vody v jakékoli podobě a můžete poslouchat hudbu i uprostřed deště. Vždy si však před použitím ověřte míru voděodolnosti.

Optický vstup

Nejčastěji se nachází v sadách 5.1 nebo 7.1. Slouží k přenosu zvuku přes optické vlákno – takto přenášený zvuk má nejvyšší kvalitu.

Dřevěný kryt

Reproduktory uzavřené v dřevěném krytu zní obvykle lépe než reproduktory v plastovém krytu. Dřevěné reproduktory obvykle nejsou vyrobeny ze skutečného dřeva, ale z materiálu zvaného MDF. V případě počítačových reproduktorů však MDF funguje velmi dobře a nabízí lepší zvuk než plastová pouzdra. To platí zejména pro subwoofery 2.1 nebo 5.1.

Životnost baterie

Důležitá funkce pro přenosné reproduktory. Stojí za to věnovat pozornost době, kdy reproduktory mohou pracovat na jedno nabití.

Zabudovaný mikrofon

Další funkce, která nebude užitečná pro každého, i když je dobré vědět o existenci modelů reproduktorů vybavených mikrofonem pro volání nebo nahrávání.

Desing

Nejdůležitější věcí na reproduktorech je nepochybně kvalita zvuku, nezapomínejme na jejich desing. Vybírejte reproduktory, které se nejlépe hodí do naší místnosti.

Které reproduktory vybírat pro smartphone nebo tablet?

Pokud potřebujeme reproduktory pro smartphone nebo tablet, budou určitě zajímavé jakékoli bezdrátové reproduktory. Mohou to být: Bezdrátové reproduktory 2.0. Sada bezdrátových reproduktorů 2.1. Malé a velké přenosné reproduktory. Mobilní reproduktory pro připojení k chytrému telefonu mohou využívat jak modul Bluetooth, tak síť WiFi. Další výhodou bude přítomnost USB portu, který vám umožní připojit k reproduktorům externí paměťové zařízení s vaší oblíbenou hudbou.

Herní a konzolové reproduktory

Pokud potřebujeme dobré herní reproduktory, je dobré, když jsou reproduktory vybaveny subwooferem, díky kterému budou všechny zvuky výbuchů a výstřelů zvýrazněny. Kromě toho nemáme žádná omezení – můžeme si vybrat jak jednoduché 2.1, tak 5.1, pokud máme dostatečně velký pokoj.

Jaké reproduktory vybrat k televizi?

V závislosti na rozpočtu a efektu, kterého chcete dosáhnout, si můžete vybrat oblíbené soundbary, které lze umístit před televizor. Ačkoli zvukové lišty nejsou schopny efektivně vytvářet iluzi prostornosti, stále nabízejí mnohem lepší kvalitu zvuku než reproduktory v televizorech. Pokud máte o něco větší rozpočet a větší místnost, měli byste myslet na dobrý systém 5.1 nebo systém domácího kina. Abyste dosáhli optimálního efektu, musíte je umístit kolem posluchače na vhodnou vzdálenost, což vyžaduje prostornou místnost. Správné umístění reproduktorů je odměnou zajištěním plného prostorového zvuku. Další výhodou televizních reproduktorů bude přítomnost bezdrátového dálkového ovládání, kterým můžete pohodlně měnit nejdůležitější parametry reproduktorů, aniž byste vstávali uprostřed filmu.

Jaké reproduktory vybírat pro notebook nebo počítač?

Reproduktory na notebooku by neměly na vašem stole zabírat mnoho místa. Pokud nám záleží na pohodlí, můžete si vybrat domácí bezdrátové reproduktory, které vás osvobodí od přebytečných kabelů. Pokud máte rádi silné basy, zvažte i levnou sadu 2.1. Další basový reproduktor je pak skvělým řešením a výrazně zlepší váš zážitek z poslechu.
Pokud máme na pracovním stole hodně volného místa, můžeme se rozhodnout také pro větší a výkonnější reproduktory 2.0, které budou pro poslech hudby mnohem lepší. Další výhodou bude přítomnost knoflíku hlasitosti nebo zvukového výstupu, který vám umožní kdykoli připojit sluchátka.

Kdy zvolit reproduktory 2.0, 2.1 a kdy 5.1?

Jedním z univerzálních tipů je, že hráči často doporučují reproduktory 2.1, protože další subwoofer lépe reprodukuje zvuky střelby nebo výbuchů. Reproduktory 2.0 budou lepší pro poslech hudby, zatímco sada 5.1 bude skvělá pro sledování filmů na velkém televizoru. Stojí za zmínku, že v levnějších reproduktorech 2.1 nebudou basy generované subwooferem znít moc dobře – může se to zdát tlumené, jako by vycházely z vody.

Reproduktory 2.0

Kompaktní stolní reproduktory typu 2.0 nevyžadují mnoho místa a jejich připojení je velmi snadné. Některé modely lze dokonce napájet přes USB z počítače nebo notebooku. Proto jsou ideální všude tam, kde je místo u počítače. Reproduktory 2.0 mohou být jak malé počítačové reproduktory, tak výkonné reproduktory. Velké sady 2.0 nejsou vhodné pro malý stůl. Jsou blíže HiFi soupravám než reproduktory k počítači. Další subwoofer může mít vliv na slabší a menší reproduktory, které nejsou schopny generovat dostatečně nízké frekvence. Větší reproduktory 2.0 mají často vestavěný basový reproduktor i další vysokofrekvenční reproduktory.

Reproduktory 2.1

Sady reproduktorů 2.1 vyžadují další prostor pro basový reproduktor, který by měl být obvykle umístěn na podlaze, pod nebo vedle stolu. V závislosti na výkonu sady může mít basový reproduktor různé velikosti, takže před zakoupením zkontrolujte jeho rozměry a přemýšlejte o jeho umístění.

5.1 reproduktory – kdy se osvědčí?

Reproduktory 5.1 dokáží nejlépe vyjádřit povahu prostorového zvuku. Více reproduktorů vám umožní doslova přejít do středu akce sledovaného filmu. Pokud je však místnost malá, nemusí být dostatek místa pro rozumné umístění reproduktorů.

Nejprodávanější reproduktorové sestavy podle Heureky

Magnat Monitor Supreme 1002

JBL Xtreme 2

LG SPK8

Logitech Z-906

F&D T-400X

Hodnocení Jak vybrat reproduktory a přehled typů

Ohodnoťe náš článek Jak vybrat reproduktory a přehled typů. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Jak vybrat reproduktory a přehled typů

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS