.

Jak vybrat šampon proti lupům

Máte lupy ve vlasech a nevíte jak se jich zbavit? Pro krásné a zdravé vlasy je potřebná nejen zdravá strava, ale také kvalitní šampon určený přímo na lupy.
Šampony proti lupům účinně snižují jejich výskyt a zabraňují opakované tvorbě. Lupy jsou nejčastějším onemocněním kůže, potýká se s nimi více než 50% lidí. Naštěstí si na trhu můžete vybrat šampony proti lupům, které zklidňují pokožku hlavy a zamezují tvorbě nových lupů.

Co jsou lupy?

Lupy (Seboroická dermatitída ) je zánětlivé onemocnění zejména vlasové části hlavy, které se projevuje tvorbou šupin. Lupy ve vlasech nejsou jenom kosmetický problém, ale především zdravotní. Lupy jsou šupinky odumřelé kůže, které se z ní odlučují v nadměrném množství v souvislosti se zrychlenou regenerační obnovou kůže související nejčastěji s kvasinkovou infekcí rodu Malassezia. Když se zvýší produkce kožního mazu, začnou se tyto kvasinky rychleji množit a produkovat látky dráždící pokožku hlavy. Toto podráždění následně vyvolává zrychlenou obnovu buněk kůže hlavy a tvorbu lupů provázené svěděním. Lupy se mohou vyskytnout i jako průvodní znak jiných onemocnění, ale i zejména poruchy imunity.

Možné příčiny vzniku lupů

Příčinou lupů na vlasové pokožce může být celá řada.
Nedostatek vitamínů a minerálů, špatná životospráva, snížený imunitní systém, nedostatečné prokrvení pokožky na hlavě, dehydratace kůže, stres, úzkost a psychické vypětí, nedostatečné opláchnutí šampónu či kondicionéru z vlasů, studené počasí a suché vnitřní vytápění, nevhodná kosmetika, péče a úprava vlasů.

Jak se lupů zbavit?

Pořiďte si šetrnou vlasovou kosmetiku, pravidelně používejte šampony proti lupům. Šampon proti lupům se snaží zastavit příčiny jejich vzniku a stará se o správné fungování pokožky. Pokud se kolem lupů objevuje zarudlá pokožka, běžte k lékaři. Může se jednat o kožní nemoc.
Lupům můžete předcházet tak, že v zimě budete nosit čepici a omezíte fénování.
Dodržujte zdravý životní styl.

Vhodné doplňky při léčbě lupů ve vlasech.

Beta karoten – podporuje regeneraci kůže a chrání ji před UV zářením
B-komplex – vitamíny skupiny B jsou důležité pro zdravou funkci kůže
Selen – působí jako silný antioxidant
Konopný a lněný olej – mírní záněty a urychlují hojení kůže.

Tvorba lupů je proces, který nemůžeme zcela eliminovat. Mírné šupinatění kůže, které není způsobeno žádnou kožní nemocí, lze ohlídat správným mytím a používáním kvalitních přípravků.

Věnujte pozornost složení šamponů.

Ve většině šamponů naleznete dvě látky, které jsou z vědeckého hlediska na základě studií označovány za nebezpečné. Jedná se o SLS a silikony.

SLS – Sodium Lauryl Sulfate
Sodium lauryl sulfate (SLS) je aniontová, denaturační, povrchově aktivní látka, která se vyskytuje ve formě viskózní kapaliny lehce nažloutlé barvy. Vyrábí se synteticky. V kosmetice se používá jako tenzid (rozpouští a odstraňuje nečistoty), emulgátor (umožňuje smíchání dvou jinak nemísitelných látek např. vody s olejem) a přísada, která umožňuje tvorbu pěny. V šamponech se vyskytuje v koncentraci od 5 do 20%. 20% je opravdu hodně a zkuste se takovému šamponu vyhnout. Způsobuje změny nejsvrchnější vrstvy kůže, je komedogenní, vysušuje pokožku a vlasy, snadno prostupuje kůží a může se ukládat v těle. Kvůli své dráždivosti by se mu měli vyhýbat lidé s atopickým ekzémem. Ačkoliv se jedná o problematickou látku, její možná karcinogenita nebyla v žádné studii prokázána.

SLES
Sodium Laureth Sulfate vlastnosti jsou velmi podobné předchozímu, ale má menší míru dráždivosti.

ALS
Ammonium lauryl sulfate, je amoniová sůl lauryl sulfátu. Jedná se o chemickou látku vyskytující se ve formě bílého krystalického prášku nebo světle žluté kapaliny. Účinky je téměř totožná s SLS. Hlavní funkcí ALS je její schopnost umožnit vodě, aby na sebe snadněji navázala oleje a nečistoty. Molekuly ALS jsou ovšem značně větší a narozdíl od SLS nepronikají pokožkou, jsou netoxické, nekarcinogenní a mnohem méně dráždivé než SLS, ALS je navíc šetrné k životnímu prostředí a nezatěžuje ho. Případné podráždění závisí na délce kontaktu s pokožkou, proto v bezoplachových přípravcích je koncentrace povolena jen do 1%, v oplachových přípravcích se naopak může vyskytovat ve velmi vysokém poměru v porovnání s ostatními složkami. Pravidelné používání přípravků obsahujících ALS může narušit hydrolipidovou ochrannou vrstvu pokožky a vést tak k jejímu vysušení a podráždění.

SCS
Sodium coco sulfate je aniontová povrchově aktivní látka, která čistí pokožku a vlasy. Vyrábí se synteticky z kokosového oleje, avšak stejným postupem jako sodium lauryl sulfate (SLS). SCS je o něco šetrnější alternativou chemických sulfátů (SLS a SLES). V případě dlouhodobého používání ale může u citlivější pokožky narušit její přirozený ochranný film, takže ji vysuší, podráždí a může způsobit její nadměrné maštění nebo tvorbu drobných šupinek.

Silikony – anorganico-organické polymery
Dimethicone
Silikony jsou chemické látky, které mají průhlednou konzistenci a vazkou texturu. Ve vlasové kosmetice silikony slouží jako složka, která dodává vlasům lesk, jemnost a uhlazuje je. Dimethicone zlepšuje rozčesávání suchých i mokrých vlasů. Avšak jeho dlouhodobé používání může mít zcela opačný efekt. Začne se ve vlasech hromadit způsobovat dehydrataci a vlasy budou vypadat zplihlé, může docházet i k jejich vypadávání.

Při nákupu šamponu se podívejte na koncentraci a vyhněte se těm s vysokým obsahem SLS a silikonů. Pokud máte problémy s podrážděním pokožky, nebo tvorbě kordonů na pokožce hlavy, zkuste šetrnější šampon. Jestliže vás lupy trápí i nadále doporučujeme návštěvu kožního lékaře.

Nejoblíbenější produkty proti lupům dle Heureka. cz

Skin-Cap sprej 200 ml – roztok ve formě spreje pro omezení tvorby lupů a drsných šupin. Zmírňuje svědění, odstraňuje z povrchu kůže nepříjemné šupinaté okrsky, tlumí tvorbu lupů- tím se rychle zlepšuje estetický vzhled pokožky. Určen pro denní péči.

Seborin Haarwasser vlasová voda proti lupům 400 ml – aktivní složka Octopirox® (piroctone olamine) je účinná proti lupům a zbavuje hlavu nepříjemného svědění.

Schwarzkopf BC Bonacure Dandruff Control Fluid – lotion proti lupům 100 ml – trvale odstraňuje lupy a chrání vlasy před tvorbou nových. Zklidňuje vlasovou pokožku a chrání ji před vysušením.

Ohodnoťte článek o šamponech na lupy

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 4,50 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS