.

Jak vybrat skartovačku a nejlepší modely

Skartovací stroje mají využití nejen v kancelářích, ale i v domácnostech. Skartovače slouží ke znehodnocení dokumentů, jejichž obsah je potřeba ochránit před únikem na veřejnost. Proto je nutné je zlikvidovat pokud možno na co nejmenší části. K tomu slouží právě skartovací stroje, které se postarají, aby byly dokumenty efektivně zlikvidovány.

Podle čeho skartovačku vybírat

Výběr skartovačky závisí především na tom, jaké dokumenty a jak často budete skartovat. Potřebujete skartovačku do kanceláře, nebo domů? Jaké dokumenty budete likvidovat? Je třeba se také zamyslet nad formátem papíru, některá zařízení umožňují skartovat pouze standardní A4. Budete skartovat i CD/DVD, případně magnetické disky? I takové modely lze zakoupit.

Typ řezu

Na trhu lze zakoupit výrobky, které materiál stříhají dvěma různými způsoby s příčným či přímým řezem. Úroveň bezpečnosti skartování závisí na velikosti nařezaného papíru. Aparáty s přímým řezem vytvářejí dlouhé proužky, křížový řez prochází celou šíří zpracovávaného materiálu.

Přímý řez – skartuje více listů najednou, ale stupeň utajení je nízký a ochrana dat tedy není příliš spolehlivá. Proužky lze použít jako výplň do balíků.

Příčný řez – spolehlivá ochrana dat (malé částice), menší objem skartovacího materiálu.

Stupeň utajení

Vyhláška Národního bezpečnostního úřadu stanovuje pět stupňů utajení lišících se maximální velikostí nařezaných částic. Pro standardní použití není potřeba vyššího stupně utajení než „důvěrné“. Používají ho i státní instituce včetně Vlády České republiky.

1. Stupeň utajení – označení – Standardní, maximální velikost řezu – proužky 12 mm
2. Stupeň utajení – označení – Vyhrazené, maximální velikost řezu – proužky 6 mm
3. stupeň utajení – označení – Důvěrné, maximální velikost řezu – proužky 2 mm/částice max. 4 x 80 mm
4. stupeň utajení – označení – Tajné, maximální velikost řezu – částice 2 x 15 mm
5. stupeň utajení – označení – Přísně tajné, maximální velikost řezu – Částice 0,8 x 13 mm

Kapacita

Kapacita řezání udává, kolik listů dokáže skartovačka skartovat najednou. Čím vyšší je kapacita, tím více práce za kratší dobu stroj odvede. Zde je potřeba dát pozor na trik některých výrobců, kteří udávají kapacitu v listech papíru o gramáži 70 g/m2. Běžný kancelářský papír má gramáž 80 g/m2. Proto je nutné do zařízení vkládat o zhruba desetinu méně listů, než je uvedeno. Fotopapír s gramáží 210 g/m2 pak sníží doporučený počet stran na třetinu. Pokud kapacitu skartace překročíte, u levných strojů hrozí spálení motoru nebo poškození skartovacího mechanismu. Kvalitnější skartovačky disponují ochranou proti zahlcení – pokud stroj kartaci nezvládá, obrátí chod a papíry vrátí, a ochranou proti přehřátí, při přehřátí motoru se stroj automaticky vypne.

Objem nádoby

Při zpracování velkého množství papíru je dobré vybírat přístroj s objemnějším košem. Je vhodné vybírat produkty, jež mají nádoby s průhledným sklem, aby bylo možné množství odpadu průběžně kontrolovat. Pravidelně vyprazdňujte odpadní nádobu tak, aby nemohlo dojít k zachycení skartovaného papíru zpět na řezné nože, u méně kvalitních strojů hrozí jeho poškození či spálení motoru. Některé skartovače vyžadují místo koše odpadní pytle.

Bezpečnost – speciální funkce

Podavač by měl být zkonstruován tak, aby nemohlo dojít ke kontaktu prstů s noži.
SafeSense – technologie zvyšující bezpečnost při skartování. Chrání před zachycením vlasů, částí oblečení, šperků a zvířecí srsti.
AntiJam – některé lepší skartovačky disponují funkcí, která pomáhá skartovacímu stroji předejít zaseknutí papíru v mechanice.

Nejlepší skartovačky dle recenzí

Peach PS400-11 – skatrovačka do domácnosti. Má jednoduché ovládání a spolehlivé funkce. Dokumenty řeže technikou proužkového řezu. Navíc umí skartovat i nepotřebná CD, DVD nebo kreditní karty.

Více informací

Fellowes Powershred 53C – řeže na částice 4×35 mm. Bezpečnostní stupeň 3, skartuje až 10 listů najednou (70g). Skartuje také kreditní karty, CD a DVD. Šíře vstupu 220 mm. Objemný koš s kapacitou 25 litrů.

Více informací

Rexel Auto+ 60X – skartovač pro domácnosti i kanceláře. Podpora skartování kreditních karet i vložené sponky, automatický start/stop, kapacita skartace 5 listů papíru s gramáží 80g/m2, šíře řezu 4×45 mm, kapacita koše 15 litrů, zpětný chod při přeplnění papírem.

Více informací

Nejprodávanější skartovače dle Heureka.cz

Peach PS400-02 – skartovačka pro domácnost i menší kancelář. 6 skartovacích listů současně, podélný řez. Stupeň utajení DIN 1. Objem koše 8 l.

Více informací

Hama Basic X6A (CC 614A) – skartovačka pro domácnost i menší kancelář. 6 skartovacích listů současně, vhodná i pro plastové karty, Šíře vstupního otvoru 220 mm. Objem koše 14 l.

Více informací

Peach PS400-00 – jednoduché skartovací zařízení do domácnosti či malé kanceláře , které stačí nasadit na jakýkoli odpadkový koš s průměrem 28 – 35 cm a zapojit do zásuvky. Počet skartovaných listů: 6.

Více informací

Ohodnoťte článek o výběru skartovacího stroje

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS